Przejście do firmy KM-Net

SKO

Czytaj więcej: O Stróżach i ich bogatej historii piórem Zdzisława GórnikiewiczaChciałbym przybliżyć czytelnikom „GŁOSICIELA” i wszystkim, którzy interesują się historią Ziemi Zakliczyńskiej cząstkę tych wydarzeń, które związane są z miejscowością Stróże. Ponieważ w zapomnienie uchodzi i umyka historykom wiedza o krzyżu postawionym na rozstaju dróg Stróże – Wola Stróska – Wesołów, po zgłębieniu zapisków dotyczących właścicieli Stróż i wcześniej dokonanych przeze mnie zapisków, udało mi się scalić informacje dotyczące faktu postawienia tego krzyża i okoliczności; dla których został właśnie w tym miejscu postawiony. A że wiąże się to z innymi, ciekawymi informacjami dotyczącymi tej miejscowości pozwoliłem sobie przytoczyć dodatkowo kilka faktów z bogatej historii tej części Ziemi Zakliczyńskiej, niezwykle urokliwej i godnej polecenia miłośnikom wędrówek szlakami historii naszej ojczyzny.

Czytaj więcej: Powstaniec Listopadowy pochowany na zakliczyńskim cmentarzu!Na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie jest pochowany Aleksander Ekielski, Powstaniec Listopadowy, kapitan artylerii Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego. Za wiedzą i przyzwoleniem administratora cmentarza, a w imieniu i na rzecz Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej bezinteresownie przystąpiliśmy do uporządkowania grobu tego Bohatera Narodowego. Pomnik ma doskonale zachowaną tablicę epitafijną.

 

 

Czytaj więcej: Święto Prowincji Matki Bożej Anielskiej obchodzono w Zakliczynie2 sierpnia 2022 r. w Zakliczynie w klasztorze oo. Franciszkanów, który obchodzi w tym roku 400. rocznicę powstania, została odprawiona msza św. dziękczynna za cztery wieki obecności Franciszkanów na zakliczyńskiej ziemi, której przewodniczył Ordynariusz Tarnowski ks. bp. Andrzej Jeż. Wszystko zaczęło się w Zakliczynie, gdzie powstał pierwszy dom franciszkanów reformatów. Tutaj też zapadła decyzja, poparta w późniejszym czasie przez papieża, o powstaniu kustodii, a następnie prowincji zakonu Franciszkanów, której patronką obrano Matkę Bożą Anielską.

 

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnieniaHenryk Przybyłowicz – długoletni kierownik szkoły powszechnej w Bieśniku. Urodził się 19.11.1911 roku w Zakliczynie. Szkołę podstawową ukończył w Zakliczynie, dalszą naukę podjął w Liceum Pedagogicznym w Tarnowie. Po maturze otrzymał przydział do pracy kontraktowej, jako nauczyciel w jednej z polskich szkół na Polesiu. W okresie okupacji w latach 1941-1945 uczestniczył w tajnym nauczaniu na poziomie podstawowym w Zakliczynie nad Dunajcem.

 

Czytaj więcej: Obchody 78. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino w Filipowicach18 maja to wyjątkowo uroczysty dzień dla społeczności Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach z uwagi na dwa ważne wydarzenia związane z tą datą. Pierwszą z nich jest kolejna, w tym roku 78. rocznica bitwy pod Monte Cassino, która była jedną z najcięższych bitew II wojny światowej. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był wówczas kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 roku, oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru na Monte Cassino.

 

Czytaj więcej: Gminny Konkurs Historyczny „Solidarność, a stan wojenny w Polsce”Jutro 13 maja (w piątek) w sali im. S. Jordana w ratuszu o godzinie 8:15 rozpocznie się Gminny Konkurs Historyczny „Solidarność, a stan wojenny w Polsce”. Konkurs planowo miał odbyć się 13 grudnia 2021 roku, w 40. rocznicę stanu wojennego jednak ze względu na ograniczenia pandemiczne i rozpoczęcia wojny na Ukrainie został on przełożony na późniejszy termin.  W programie Konkursu pod patronatem Poseł na Sejm Józefy Szczurek – Żelazko znalazły się: 

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.