Kliknij aby oglądnąć

Ocalić przeszłość dla przyszłości: Towarzystwo Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej

Opublikowano: niedziela, 05, maj 2024 Maria Grzegorczyk, foto: arch.TMZZ

Czytaj więcej: Ocalić przeszłość dla przyszłości: Towarzystwo Miłośników Ziemi ZakliczyńskiejW sercu Zakliczyna, gdzie wiatr szepcze historie dawnych dni, a stare fotografie malują obrazy minionych czasów, tętni życiem Towarzystwo Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej.


To nie tylko zrzeszenie aktywnych społecznie osób, ale prawdziwa straż pamięci o bogatej historii tego regionu. Stowarzyszenie powstało w 2022 roku, a już może się pochwalić nie lada odkryciami i aktywnościami.


W kwietniu br. na nowo nagraliśmy we współpracy z Kapelą św. Idziego, Zakliczyńskim Klubem Małopolskich Heligonistów i Harmonistów oraz dziećmi z zakliczyńskich przedszkoli Hymn Zakliczyna, który odzyskał blask dzięki Tadeuszowi Malikowi, muzykowi i wiceprezesowi naszego stowarzyszenia. Skomponował on nową muzykę do hymnu, tchnął w niego nowe życie i nadając mu współczesny charakter. Hymn przestał być jedynie zapisaną na papierze pieśnią, stając się żywą istotą pulsującą w sercach ludzi. Nagranie można odtworzyć na naszej stronie internetowej www.zakliczyn.org. Mamy cichą nadzieję, że Hymn Zakliczyna, jak za dawnych lat, będzie rozbrzmiewał podczas wszystkich ważnych wydarzeń w naszej Gminie, jednocząc społeczność i przypominając o bogatej historii Ziemi Zakliczyńskiej.

Czytaj więcej: Ocalić przeszłość dla przyszłości: Towarzystwo Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej

O Stróżach i ich bogatej historii piórem Zdzisława Górnikiewicza

Opublikowano: sobota, 23, wrzesień 2023 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: O Stróżach i ich bogatej historii piórem Zdzisława GórnikiewiczaChciałbym przybliżyć czytelnikom „GŁOSICIELA” i wszystkim, którzy interesują się historią Ziemi Zakliczyńskiej cząstkę tych wydarzeń, które związane są z miejscowością Stróże. Ponieważ w zapomnienie uchodzi i umyka historykom wiedza o krzyżu postawionym na rozstaju dróg Stróże – Wola Stróska – Wesołów, po zgłębieniu zapisków dotyczących właścicieli Stróż i wcześniej dokonanych przeze mnie zapisków, udało mi się scalić informacje dotyczące faktu postawienia tego krzyża i okoliczności; dla których został właśnie w tym miejscu postawiony. A że wiąże się to z innymi, ciekawymi informacjami dotyczącymi tej miejscowości pozwoliłem sobie przytoczyć dodatkowo kilka faktów z bogatej historii tej części Ziemi Zakliczyńskiej, niezwykle urokliwej i godnej polecenia miłośnikom wędrówek szlakami historii naszej ojczyzny.

Czytaj więcej: O Stróżach i ich bogatej historii piórem Zdzisława Górnikiewicza

Powstaniec Listopadowy pochowany na zakliczyńskim cmentarzu!

Opublikowano: poniedziałek, 15, maj 2023 tekst: Wojciech Grzegorczyk, foto: z arch. Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej

Czytaj więcej: Powstaniec Listopadowy pochowany na zakliczyńskim cmentarzu!Na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie jest pochowany Aleksander Ekielski, Powstaniec Listopadowy, kapitan artylerii Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego. Za wiedzą i przyzwoleniem administratora cmentarza, a w imieniu i na rzecz Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej bezinteresownie przystąpiliśmy do uporządkowania grobu tego Bohatera Narodowego. Pomnik ma doskonale zachowaną tablicę epitafijną.

 

 

Czytaj więcej: Powstaniec Listopadowy pochowany na zakliczyńskim cmentarzu!

Święto Prowincji Matki Bożej Anielskiej obchodzono w Zakliczynie

Opublikowano: sobota, 06, sierpień 2022 tekst i foto: Monika Kulak

Czytaj więcej: Święto Prowincji Matki Bożej Anielskiej obchodzono w Zakliczynie2 sierpnia 2022 r. w Zakliczynie w klasztorze oo. Franciszkanów, który obchodzi w tym roku 400. rocznicę powstania, została odprawiona msza św. dziękczynna za cztery wieki obecności Franciszkanów na zakliczyńskiej ziemi, której przewodniczył Ordynariusz Tarnowski ks. bp. Andrzej Jeż. Wszystko zaczęło się w Zakliczynie, gdzie powstał pierwszy dom franciszkanów reformatów. Tutaj też zapadła decyzja, poparta w późniejszym czasie przez papieża, o powstaniu kustodii, a następnie prowincji zakonu Franciszkanów, której patronką obrano Matkę Bożą Anielską.

 

Czytaj więcej: Święto Prowincji Matki Bożej Anielskiej obchodzono w Zakliczynie

Ocalić od zapomnienia

Opublikowano: czwartek, 14, lipiec 2022 tekst: Cz. Łopatka, foto: Kosiba

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnieniaHenryk Przybyłowicz – długoletni kierownik szkoły powszechnej w Bieśniku. Urodził się 19.11.1911 roku w Zakliczynie. Szkołę podstawową ukończył w Zakliczynie, dalszą naukę podjął w Liceum Pedagogicznym w Tarnowie. Po maturze otrzymał przydział do pracy kontraktowej, jako nauczyciel w jednej z polskich szkół na Polesiu. W okresie okupacji w latach 1941-1945 uczestniczył w tajnym nauczaniu na poziomie podstawowym w Zakliczynie nad Dunajcem.

 

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnienia

Obchody 78. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino w Filipowicach

Opublikowano: sobota, 28, maj 2022 tekst i foto: Monika Kulak, z arch. ZCK

Czytaj więcej: Obchody 78. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino w Filipowicach18 maja to wyjątkowo uroczysty dzień dla społeczności Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach z uwagi na dwa ważne wydarzenia związane z tą datą. Pierwszą z nich jest kolejna, w tym roku 78. rocznica bitwy pod Monte Cassino, która była jedną z najcięższych bitew II wojny światowej. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był wówczas kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 roku, oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru na Monte Cassino.

 

Czytaj więcej: Obchody 78. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino w Filipowicach

Gminny Konkurs Historyczny „Solidarność, a stan wojenny w Polsce”

Opublikowano: czwartek, 12, maj 2022 Monika Kulak

Czytaj więcej: Gminny Konkurs Historyczny „Solidarność, a stan wojenny w Polsce”Jutro 13 maja (w piątek) w sali im. S. Jordana w ratuszu o godzinie 8:15 rozpocznie się Gminny Konkurs Historyczny „Solidarność, a stan wojenny w Polsce”. Konkurs planowo miał odbyć się 13 grudnia 2021 roku, w 40. rocznicę stanu wojennego jednak ze względu na ograniczenia pandemiczne i rozpoczęcia wojny na Ukrainie został on przełożony na późniejszy termin.  W programie Konkursu pod patronatem Poseł na Sejm Józefy Szczurek – Żelazko znalazły się: 

 

Czytaj więcej: Gminny Konkurs Historyczny „Solidarność, a stan wojenny w Polsce”