Przejście do firmy KM-Net

SKO

Czytaj więcej: Zaproszenie do udziału w warsztatach z EtnografemBurmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierz Dudzik oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i RPA Monika Kulak serdecznie zapraszają na spotkanie z etnografem zorganizowane w ramach przygotowań do III Gminnego Konkursu Palm Wielkanocnych.

 

Spotkanie odbędzie się 27 lutego 2024 roku – początek o godz. 15:00 w Sali im. Spytka W. Jordana w zakliczyńskim ratuszu.


Warsztaty w dwóch częściach, teoretycznej i praktycznej, poprowadzi Kierownik Działu Etnografii Muzeum Etnograficznego w Tarnowie - mgr Maria Danuta Cetera.

Czytaj więcej: Rośnie rolniczy sprzeciw 20 lutego 2024 roku w okolicy godziny 8 – mej zakliczyński Rynek zaczął zapełniać się pojazdami rolniczymi i nie tylko.

 

Jako jedni z pierwszych przyjechali myśliwi z Komitetu Protestacyjnego „Wspólna sprawa”, którzy solidaryzują się z protestującymi rolnikami i przygotowali na tą okoliczność oświadczenie:


W obliczu coraz większego zagrożenia dla ponad stuletniej tradycji i kultury polskiego łowiectwa, wynikającego z motywacji ideologicznej ze strony ministerstwa klimatu i środowiska, myśliwi oraz rolnicy postanowili stanąć razem w obronie swoich interesów. Gospodarka łowiecka i rolnictwo od wieków są ściśle ze sobą splecione, współtworząc nie tylko ekonomiczną podstawę, ale także bogactwo kulturowe i ekologiczne naszego kraju.

Czytaj więcej: „Klucz” z grantem na projekt edukacyjny o Malczewskim Województwo Małopolskie ogłosiło wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania w 2024 roku pod nazwą „Małopolska! Postaw na edukację!”.
Spośród 150 zgłoszonych z całej Małopolski wniosków, komisja konkursowa i Zarząd Województwa Małopolskiego postanowiły o dofinansowaniu 57 projektów edukacyjnych.


Jest mi niezmiernie miło poinformować, że dwa z docenionych projektów pochodzą z gminy Zakliczyn, a są to projekty Stowarzyszenia „Klucz” – „Malczewski na nowo w Zakliczynie” oraz Fundacja „W drodze do marzeń” z Jamnej – „Kreatywne kierunki zdobywania wiedzy oraz moderowanie integracji rówieśniczej”.

Czytaj więcej: Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 i 3 marca odbędą się wydarzenia w Gminie Zakliczyn, realizowane w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Program obchodów znajdziecie na plakacie zamieszczonym obok.


1 marca po zapaleniu zniczy na grobie mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie, młodzież skupiona wokół SKKT PTTK „Compass” i UKS „Jordan” działających przy Szkole Podstawowej im. Lanckrońskich w Zakliczynie wyruszy na trasę rajdu i gry terenowej wiodącej z Zakliczyna do Rudy Kameralnej, gdzie zameldują się najpóźniej przed godziną 13 – tą. Tam przy pomniku mjra Jana Dubaniowskiego „Salwy” i jego żołnierzy odbędzie się manifestacja patriotyczna, po czym w Ośrodku Praktyk Artystycznych w tamtejszej świetlicy, w Sali kominkowej zaprezentowany zostanie program filmowo – teatralny, który poprowadzi dyrektor Teatru Nie Teraz Tomasz A. Żak.

Tradycyjnie, w niedzielę, na Zakliczyninfo staram się Państwu zaproponować coś więcej do poczytania. Choć „Walentynki”, które w tym roku „zeszły się” z Popielcową Środą, już za nami to myślę, że nie zawadzi więcej na temat Patrona dnia 14 lutego się dowiedzieć, albi wiedzę tą sobie odświeżyć. Korzystam przy tej okazji z materiału zamieszczonego na Tarnowskim Kurierze Kulturalnym – partnera medialnego Zakliczyninfo i ZCK – i pióra Ryszarda Zaprzałki.

Kazimierz Dudzik

 

Czytaj więcej: Święty Walenty = walentynki?Żaden święty nie zebrał tylu żarliwych i gorących modlitw o miłość. Trudno się temu dziwić. W końcu jego uczucie, którym obdarzył swoją ukochaną, przywróciło jej wzrok. Ale zacznijmy od początku. Urodził się w umbryjskim mieście Terni, 120 km od Rzymu, w III wieku, za panowania Klaudiusza II Gockiego. Walenty był lekarzem, ale jego powołaniem okazał się stan duchowny. Dla chrześcijan były to bardzo trudne czasy prześladowań. Walenty zapisał się w pamięci współczesnych niezwykle ryzykownym posunięciem: udzielał ślubów młodym żołnierzom – legionistom, co było zakazane przez panującego. Uważał on bowiem, że najlepszymi żołnierzami są mężczyźni bez rodziny. Walenty złamał ten zakaz i udzielał ślubów chrześcijańskich – został za to wtrącony do więzienia. 14 lutego, w dniu jego męczeńskiej śmierci, w Kościele katolickim obchodzi się wspomnienie św. Walentego – biskupa i męczennika, uważanego na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych za patrona zakochanych. Tego dnia w wielu krajach upowszechnił się zwyczaj wysyłania listów o tematyce miłosnej, a także obdarowywania się upominkami.

W trakcie uwięzienia następuje moment przełomowy w jego życiu. Zakochuje się w niewidomej, adoptowanej córce swojego strażnika Asteriusa (który także się nawrócił na wiarę chrześcijańską). Dziewczyna, jak głosi legenda, pod wpływem siły tej miłości, odzyskuje wzrok. Niestety, historia ich miłości jest krótka. Cesarz Klaudiusz wydaje wyrok śmierci na Walentego. Ten – w przeddzień egzekucji – pisze list do ukochanej, podpisując go znaną dzisiaj frazą: „Od Twojego Walentego”.

Czytaj więcej: Zakliczyńscy rolnicy dołączyli do ogólnopolskiego protestu 9 lutego w całym kraju rolnicy protestowali przeciwko nadmiernemu importowi surowców rolnych z Ukrainy, regulacjom Zielonego Ładu, wysokim kosztom produkcji. W rolniczym proteście nie zabrakło przedstawicieli Ziemi Zakliczyńskiej, którzy najpierw wybrali się do Brzeska, a w drodze powrotnej zajechali na zakliczyński Rynek.


Dlaczego rolnicy protestują ?


Przede wszystkim sprzeciwiają się zapisom Zielonego Ładu i nowej Wspólnej Polityki Rolnej, w tym tzw. normy GAEC, czyli praktyki dobrej kultury rolnej. W uproszczeniu: chodzi o praktyki, które mają chronić cenne składniki gleby, a największe emocje budzi norma GAEC 7, która obowiązuje już od 2024 roku.

Czytaj więcej: Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska - jest także dla mnie!Wydział Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Poradnictwa Obywatelskiego Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości zwrócił się do nas z prośbą o popularyzację konkursu "Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska - jest także dla mnie!" adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

Szczegóły konkursu, do którego prace przyjmowane są do 17 marca, na plakacie obok oraz w teście poniżej.

 

Konkurs "Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska - jest także dla mnie!" skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a-d ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, a więc do uczniów czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum, trzyletniej branżowej szkoły I stopnia i trzyletniej szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 7 kwietnia -  kalendarz wyborczy W Dzienniku Ustaw ukazało się w dniu 29 stycznia br. rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na niedzielę 7 kwietnia 2024 roku.

 

Kalendarz wyborczy określa dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych.


12 lutego upłynie termin na zawiadomienie odpowiednio PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.

Czytaj więcej: „Tropem Wilczym” – Zakliczyn 2024 Regulamin Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” – Zakliczyn 2024 organizowanego w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Cel: – uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych,
- zamanifestowanie przez młodzież i społeczność lokalną postaw i uczuć patriotycznych,
- zapoznanie uczestników i mieszkańców okolic Zakliczyna z postacią kapitana Jana Dubaniowskiego „Salwy”,
- popularyzacja wiedzy na temat antykomunistycznego podziemia w powojennej Polsce,
- udział w przedsięwzięciu „ Młodzież Pamięta”,
- kształtowanie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego,
- podnoszenie sprawności fizycznej,
- integracja międzypokoleniowa społeczności lokalnej,
- popularyzacja walorów krajoznawczo turystycznych Zakliczyna i okolic.


Termin i miejsce:
01 marca 2024 - rajd pieszy i marsz na orientację Zakliczyn – Mogiła – Ruda Kameralna
03 marca 2024 -Zakliczyn nad Dunajcem, Rynek 1, biuro zawodów w Ratuszu.


Organizator: Na szczeblu ogólnopolskim Fundacja Wolność i Demokracja,
na terenie gminy Zakliczyn SKKT PTTK „Compass” i UKS "Jordan” przy Szkole Podstawowej w Zakliczynie, we współpracy z: Urzędem Miejskim w Zakliczynie (Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), ZCK w Zakliczynie, OSP z Gminy Zakliczyn, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gromnik


Patronat honorowy: Dawid Chrobak – Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.


Budowa tras: Agencja Turystyki Aktywnej „STYR”


Forma: zawody biegowe, gra terenowa.

Czytaj więcej: W ferie dzieci i młodzież podróżują pociągiem za złotówkęNa czas ferii zimowych (10-25 lutego) Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wprowadził specjalną ofertę biletów za złotówkę - ważnych przez cały dzień i we wszystkich pociągach regionalnych. Oferta dedykowana jest dla dzieci i młodzieży do ukończenia 24 lat.


W czasie ferii każdy, komu przysługuje bilet ulgowy i nie ukończył 24 lat, będzie mógł za złotówkę kupić bilet na pociąg i zwiedzić region. Co istotne, nie jest to cena pojedynczego przejazdu. Bilet będzie uprawniać do nieograniczonej liczby przejazdów po terenie województwa małopolskiego w wybranym dniu.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.