Skromność pod złotym sufitem: Dlaczego Franciszek wybrał na swój grób Bazylikę Matki Bożej Większej?
Styl sprawowania pontyfikatu zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka często zaskakiwał. Już od samego początku, gdy przed pierwszym błogosławieństwem Urbi et Orbi odmówił założenia ozdobnego mucetu, twierdząc, że „karnawał się skończył”. Później nie pojechał do apartamentów papieskich w Pałacu Apostolskim, ale został w pokoju hotelowym Domu św. Marty. Nie chciał przesiąść się do papieskiej limuzyny, tylko stwierdził, że „wróci z chłopakami do Watykanu autobusem”. Później takich zaskoczeń było bardzo wiele.
Na koniec też zaskoczył. Z wyborem miejsca swego pochówku. Gdy Franciszkowi szukano miejsca w Grotach Watykańskich, on uznał, że chce być pochowany w bazylice, która była mu bardzo bliska – Matki Bożej Większej, zwanej także Matki Bożej Śnieżnej, Matki Bożej przy Żłóbku czy Bazylice Liberiańskiej. Najbardziej znaną nazwą jest ta pierwsza – Basilica Papale di Santa Maria Maggiore.
Groty Watykańskie? Niekoniecznie
Teatr Nie Teraz w Atenach
Ośrodek Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej, działający w ramach oferty Zakliczyńskiego Centrum Kultury, intensyfikuje swoje tegoroczne artystyczne wędrowanie po Polsce. Po spektaklach w podwarszawskich Józefowie i Łomiankach, a także po ubranej w ludowy kostium przygodzie w skansenie w Laskowej, gdzie prezentowaliśmy spektakl ludowy „Zaśpiewać Konopnicką”, Teatr Nie Teraz wyjechał ze spektaklem „Pokonać piekło” wprost do Aten…
Żeby spotkać się z Teatrem nie trzeba jednak podróżować aż do Grecji. Tutaj chodzi o miejsce, które z miesiąca na miesiąc staje się coraz ważniejszym dla polskiej kultury. „Ateny Roztocza” tworzone od kilku lat we wsi Szozdy przez ks. prof. Tadeusza Guza, położone są na obrzeżach Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Obchody 1000 - lecia koronacji w Gnieźnie; sercu polskiej państwowości
Historia polskiego państwa sięga daleko w przeszłość. Tradycja głosiła, że koronacja Bolesława Chrobrego miała miejsce w roku 1000 podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego, jednakże dzisiejsi historycy wskazują na rok 1025, kiedy to 18 kwietnia, w niedzielę wielkanocną, Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. Jego koronacja była nie tylko aktem symbolicznym, ale również przypieczętowała niezależność kraju i podniosła jego prestiż w Europie. Bolesław stał się pomazańcem bożym, co uświęciło jego władzę. Panowanie Bolesława Chrobrego przyniosło Polsce nowe terytoria i wolność spod wpływów niemieckich. Jednakże jego krótkie rządy zakończyły się szybko, gdyż zmarł niespełna dwa miesiące po koronacji, 17 czerwca 1025 roku. Żałobę nad jego śmiercią opisywał Gal Anonim, a jego odejście było powodem do smutku dla całego otoczenia. Koronacja Bolesława Chrobrego otworzyła nowy rozdział w historii Polski i umocniła młodą państwowość. Kilka miesięcy po jego śmierci, 25 grudnia 1025 roku, koronowany został jego syn Mieszko II w gnieźnieńskiej katedrze przez arcybiskupa Hipolita. Jego panowanie było burzliwe, naznaczone wojnami i trudnościami, które ostatecznie doprowadziły do jego ucieczki z kraju w 1031 roku. Gniezno, serce polskiej państwowości i siedziba arcybiskupstwa, było miejscem, gdzie musiały się odbywać te uroczystości.
Poniżej prezentuję wybrane wydarzenia organizowane w związku z 1000 rocznicą koronacji pierwszych królów Polski w ramach programu „Gniezno 2025”:
Czytaj więcej: Obchody 1000 - lecia koronacji w Gnieźnie; sercu polskiej państwowości
Symfonia miłosierdzia w dniu pogrzebu papieża Franciszka
W związku z ogłoszoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę żałobą narodową, Zarząd Województwa Małopolskiego rekomenduje instytucjom kultury wstrzymanie wszystkich imprez zaplanowanych na dzień 26.04.2025 roku. Ogłoszona na ten dzień żałoba narodowa jest wyrazem szacunku dla dorobku i spuścizny papieża Franciszka – postaci wybitnego przywódcy duchowego, która miała wielki wpływ na życie milionów wiernych na całym świecie. Województwo Małopolskie solidaryzuje się z wszystkimi pogrążonymi w smutku po Jego odejściu.
W szczególnej dla Polski i świata chwili – w dniu pożegnania Papieża Franciszka – oddamy mu hołd i podziękujemy za pontyfikat podczas Symfonii Miłosierdzia, która będzie spotkaniem modlitewnym na Białych Morzach w Krakowie. Zapraszamy wszystkich 26 kwietnia od godziny 17.00 do Sanktuarium św. Jana Pawła II, by wspólnie dziękować za życie i nauczanie Papieża Franciszka.
Symfonia Miłosierdzia: Dziękczynienie za pontyfikat Franciszka – Papieża Miłosierdzia i głos pokoju z Krakowa dla Świata
Czytaj więcej: Symfonia miłosierdzia w dniu pogrzebu papieża Franciszka
Atrakcyjny majowy weekend w gminie Zakliczyn
Za niespełna tydzień rozpocznie się tak zwany długi majowy weekend, który potrwa od czwartku do niedzieli. To dobra okazja do tego, aby rozpocząć sezon turystyczny w gminie Zakliczyn i tak też będzie w dniach od 1 do 4 maja
Klasztor Dominikanów w Jamnej
II Motomajówka – o godzinie 9 – tej rozpocznie się druga edycja Motomajówki w Jamnej organizowanej przez dominikanina o. Krzysztofa Ruszela – pasjonata motoryzacji. Warto wiedzieć, że o. Krzysztof Ruszel jako przeor klasztoru Dominikanów w Korbielowie był współzałożycielem tamtejszego Muzeum „Motóra”. Podczas imprezy jubileuszowej 5 lat temu tak o wyjątkowości „Motóra” mówił w wywiadzie do „Gościa niedzielnego” pomysłodawca:
- Powodów jego wyjątkowości można wymienić wiele. Najpierw zwraca uwagę nietypowa nazwa. Nie ma tym nic szczególnego: po prostu wystarczy się przysłuchać, jak mówi się w okolicy. Nikt nie powie: mam motocykl, tylko: mam motór. Więc kiedy postanowiliśmy zaprezentować te nasze ulubione maszyny, nie było wątpliwości, że to powinno być Muzeum Motóra – przekonywał w wywiadzie o. Krzysztof Ruszel, ówczesny proboszcz i przeor, a zarazem... dyrektor Muzeum. Teraz o. Krzysztof Ruszel pasję motoryzacyjną rozwija w Jamnej, a II Motomajówka potrwa od 1 do 4 maja 2025 roku. Atrakcji nie zabraknie również w Zakliczynie, gdzie 4 maja można będzie podziwiać pojazdy uczestników Motomajówki. Szczegóły programu znajdziecie na plakacie.
Wielkie święto tańca i baletu w ratuszu
22 kwietnia, tuż po świętach, w zakliczyńskim ratuszu miało miejsce wielkie święto tańca i baletu w wykonaniu najmłodszych dzieci z gminy Zakliczyn. Wszystko to stało się za sprawą grup baletowych prowadzonych przez instruktorki Szkoły Tańca 2B Dance w zakliczyńskich przedszkolach, a także grupy baletowej dzieci w wieku od 3 do 7 lat i grupy tańca nowoczesnego dzieci w wieku od 8 do 11 lat w Zakliczyńskim Centrum Kultury prowadzonych także przez 2B Dance z Nowego Sącza.
Około 70 dzieciaków i co najmniej dwa razy tyle rodziców, także w towarzystwie babć i dziadków pojawiło się w zakliczyńskim ratuszu. Po godzinnym oczekiwaniu na czas próby generalnej, o godzinie 18 – tej rozpoczął się pokaz taneczny. Sala im. S. Jordana dosłownie pękała w szwach, instruktorki 2B Dance oraz koordynatorka wydarzenia Magdalena Tobiasz z ZCK, którą wspomagała Elżbieta Mliczek uwijały się jak w ukropie – wszystko po to, aby prezentacja artystyczna wypadała jak najlepiej.
W Melsztynie rusza Punkt IT ZCK
Sezon turystyczny zaczyna się rozkręcać, a kulminacja tego rozkręcania się sezonu nastąpi w długi majowy weekend, podczas którego na obu krańcach gminy Zakliczyn odbędą się dwa turystyczne wydarzenia; w Jamnej (o tym napisze osobno) i w Melsztynie (o tym teraz).
1 maja 2025 roku o godzinie 15 – tej wraz z burmistrzem Dawidem Chrobakiem oraz oficjalnymi gośćmi, otworzymy sezon turystyczny w Gminie Zakliczyn, a przy tej okazji zainauguruje działalność Punkt Informacji Turystycznej ZCK w świetlicy melsztyńskiej (tuż obok zamku).
Alleluja, alleluja, Wesoły nam dziś dzień nastał
Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa
i drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne
przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
Ewa Bardon składa życzenia
Drodzy mieszkańcy miasta Zakliczyn !!!
Życzę Wam zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, wiary w to, że lepsze dni przed nami, nadziei na pokój i miłość dla każdego.
Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni Nas Wszystkich ciepłem, dobrocią i Bożym Miłosierdziem.
Wesołego Alleluja.
życzy
Przewodnicząca Miasta Zakliczyn
(-) Ewa Bardon
Zakliczyński Kiermasz Wielkanocny 2025
12 kwietnia na zakliczyńskim Rynku odbyła się kolejna edycja przedświątecznego kiermaszu – tym razem Kiermaszu Wielkanocnego – tradycyjnie zorganizowanego przez burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn i Zakliczyńskie Centrum Kultury. Każde spośród 15 stoisk wyróżniało się czymś wyjątkowym. Tradycyjnie pyszne i oryginalne stoiska przygotowały KGW z Filipowic, Słonej, Bieśnika i Zdoni oraz „Mieszczanki” z Zakliczyna. Po raz pierwszy na kiermaszu wystawiła stoisko Rada Rodziców Publicznego Przedszkola nr 1 w Zakliczynie. Na kiermaszu pojawił się także stoiska z Tarnowa, Gminy Tarnów, Siedlec, Janowic, Lubinki oraz Zawady Uszewskiej.