Kliknij aby oglądnąć

Będzie się działo na melsztyńskim zamku

Opublikowano: niedziela, 16, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Będzie się działo na melsztyńskim zamku Wszystko na to wskazuje, że 22 i 23 czerwca zamek w Melsztynie będzie przezywał oblężenie, jakiego dawno tutaj nie było – czasy historycznie odległe w to wliczając.

 

Stanie się tak dlatego, ponieważ oprócz Drużyny Najemnej „Rujewit”, Drużyny Wielecko-Pomorskiej „Gryf” ze Szczecina i Sokolnictwa „Raróg”, przybędzie po raz pierwszy Wataha Rycerska i Stowarzyszenie Zamek Tarnowski,  Kuchnia Hetmańska z Zamościa oraz sam imć Spycimir Leliwita – protoplasta rodu Melsztyńskich.

 

To nie koniec atrakcji jakie przygotowaliśmy na nadchodzący weekend, który będzie stał pod znakiem 7. Biesiady rycerskiej w Melsztynie. Tradycyjnie będzie obrzęd Kupały, bitwa o zamek oraz szkółki młodego woja i myśliwego. Po raz pierwszy w sobotę 22 czerwca odbędzie się Turniej Rycerski „O kwiat paproci” i Turniej łuczniczy „ O złotą fasolę”.

Czytaj więcej: Będzie się działo na melsztyńskim zamku

To było Tango dla Mamy

Opublikowano: piątek, 07, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: To było Tango dla Mamy Po raz trzeci Chór ZCK „Cantando canzoni” przygotował i wyśpiewał koncert dedykowany Mamom z okazji ich święta obchodzonego 26 maja – Dnia Matki. Pomysłodawczynią cyklicznych koncertów jest Elżbieta Malawska – Pajor na co dzień dyrektor Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Stróżach, a z zamiłowania chórzystka w „Cantando canzoni”.


Tegoroczny koncert odbył się w Sali im. S. Jordana 2 czerwca 2024 roku o godzinie 20 – tej. Zanim rozpoczął się koncert, sala pękała w przysłowiowych szwach, i niektórzy z widzów podziwiali popisy artystów na stojąco. Chórowi towarzyszyła orkiestra smyczkowa oraz zespół muzyczny, a dodatkowym bonusem był występ pary tanecznej Anny i Krzysztofa Węglarczyków.

Czytaj więcej: To było Tango dla Mamy

Gminny Dzień Dziecka i Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Opublikowano: czwartek, 06, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Gminny Dzień Dziecka i Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych 1 czerwca 2024 roku na terenach rekreacyjnych koło Klasztoru Franciszkanów w Zakliczynie został zorganizowany Gminny Dzień Dziecka, który połączony został z „I Wojewódzkimi Młodzieżowymi Zawodami w Ratownictwie w ramach Pierwszej Pomocy”. Dodatkowo zakliczyńscy strażacy, obchodzący właśnie 150 – lecie działalności OSP, przygotowali akcję oddawania krwi w zakliczyńskiej remizie. Przez cały dzień atrakcji było mnóstwo, bo oprócz zawodów były też pokazy strażackie zawsze cieszące się dużą popularnością.


W samych zaś zawodach udział wzięło 20 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych ze wszystkich małopolskich powiatów.

Czytaj więcej: Gminny Dzień Dziecka i Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Koncert uwielbienia u Franciszkanów z klimatem

Opublikowano: środa, 05, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Koncert uwielbienia u Franciszkanów z klimatem To była już 9 – ta edycja „Koncertu uwielbienia” - projektu zaszczepionego do Zakliczyna przez Monikę Kulak z rzeszowskiego koncertu uwielbienia "Jednego serca, jednego ducha."Czytaj więcej: Koncert uwielbienia u Franciszkanów z klimatem Zazwyczaj zakliczyński koncert odbywał się na Rynku (z jednym wyjątkiem, gdy organizowany był w Jamnej), ale po raz pierwszy w tym roku odbył się na terenach rekreacyjnych, koło muru Klasztoru Franciszkanów.


Moim zdaniem był to organizacyjny strzał w przysłowiową dziesiątkę, bo choćby z tego względu, że blisko murów świątyni, a z dala od jeżdżących wokół Rynku samochodów – wszak Koncert uwielbienia, to wydarzenie o religijnym charakterze, a nie festynowo – biesiadnym. Ponadto odniosłem wrażenie, że i uczestników wydarzenia było więcej niż onegdaj.

Czytaj więcej: Koncert uwielbienia u Franciszkanów z klimatem

"Filipowice" jadą na finał Echa trombity

Opublikowano: poniedziałek, 03, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: W ramach eliminacji powiatowych przeprowadzonych w czterech miejscowościach, tj. w Ryglicach, Łososinie Dolnej, Limanowej (tam o kwalifikacje walczyła SOD „Filipowice”) oraz Nowym Targu przed komisją kwalifikacyjną do finału Festiwalu, zaprezentowały się orkiestry dęte oraz big-bandy z siedmiu powiatów województwa małopolskiego.


Spośród 35 orkiestr i big-bandów komisja wybrała 13 zespołów, którym przyznano kwalifikację do finału 46. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, który odbędzie się w dniach 21-23 czerwca 2024 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

 

Nominację otrzymały:

Czytaj więcej: "Filipowice" jadą na finał Echa trombity

Za nami „Krakowski wianek”, a przed nami „Krakowiaczek”

Opublikowano: niedziela, 02, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Za nami  „Krakowski wianek”, a przed nami „Krakowiaczek” 22 maja pisałem o tym, że na 41. „Krakowskim wianku” gminę Zakliczyn będzie reprezentować okazała ekipa. Dzisiaj czas na podsumowanie występu naszych artystów w Szczurowej.


Najwyższą – drugą lokatę – w kategorii młodzież - śpiewak ludowy wyśpiewała reprezentująca ZF „Gwoździec” Kinga Świerczek z Faściszowej. W tej kategorii jury Przeglądu nie zdecydowało się przyznać głównej nagrody, ani I miejsca – zresztą nie tylko w tej kategorii (o czym co nieco w moim podsumowaniu).


III miejsce w kategorii młodzież – kapela ludowa wygrała Kapela ze Słonej. W tej kategorii nie przyznano również „Krakowskiego wianka”, I i II nagrody. Kapela Opatkowice przywiozła do Zakliczyna dyplom za udział.

Czytaj więcej: Za nami „Krakowski wianek”, a przed nami „Krakowiaczek”

Tango dla Mamy

Opublikowano: wtorek, 28, maj 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Tango dla MamyTo już kolejny z cyklu koncertów Chóru ZCK „Cantando canzoni” dedykowany Mamo z okazji Dnia Matki. Tym razem koncert odbędzie się 2 czerwca – początek o godzinie 20:00 w Sali im. S. Jordana. 


Koncert organizowany jest przez Stowarzyszenie Członków i Sympatyków Chóru ZCK Cantando Canzoni w Sali Ratuszowej Im. Spytka Jordana w Zakliczynie.


Na ratuszowej scenie zobaczymy Chór ZCK „Cantando Canzoni” oraz zespół muzyczny i kameralną orkiestrę smyczkową pod dyrekcją Dawida Nawalańca.

Czytaj więcej: Tango dla Mamy

Gminny Dzień Dziecka u Franciszkanów

Opublikowano: niedziela, 26, maj 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Gminny Dzień Dziecka u Franciszkanów1 czerwca, w dniu polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, odbędzie się w Zakliczynie Gminny Dzień Dziecka u Franciszkanów połączony z I Wojewódzkimi Młodzieżowymi Zawodami w Ratownictwie w ramach Pierwszej Pomocy.


Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14 – tej przy ul. Klasztornej 2 – na terenach rekreacyjnych u Franciszkanów konkursami, zabawami oraz pokazem sprzętu strażackiego. Na scenie od godz. 15 – tej wystąpią zespoły; Kapela Opatkowice, ZF „Dziatki z Chatki”, ZF „Gwoździec”, Zakliczyńscy Heligoniści i Harmoniści, Kapela św. Idziego, a na finał będzie zabawa z DJ-em.


Równolegle odbywać się będą Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody w Ratownictwie w ramach Pierwszej Pomocy, których podsumowanie zaplanowane zostało na godzinę 16 – tą.

Czytaj więcej: Gminny Dzień Dziecka u Franciszkanów

Zaproszenie na 9. Koncert Uwielbienia

Opublikowano: sobota, 25, maj 2024 Monika Kulak

Czytaj więcej: Zaproszenie na 9. Koncert Uwielbienia Jak co roku w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka, Proboszcza Parafii i Gwardiana Klasztoru OO. Franciszkanów pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie - o. Szymona Wierzbiaka OFM oraz pozostałych organizatorów wydarzenia, serdecznie zapraszam do udziału w dziewiątej edycji Koncertu Uwielbienia w Zakliczynie pod hasłem "Abyśmy się miłowali".

 

Koncert tradycyjnie odbędzie się w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 30 maja 2024 roku od godz. 18:30, na terenach rekreacyjnych Klasztoru OO. Franciszkanów w Zakliczynie (ul. Klasztorna 2).

Czytaj więcej: Zaproszenie na 9. Koncert Uwielbienia

Nasi powalczą o laury na „Krakowskim wianku”

Opublikowano: środa, 22, maj 2024 Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Nasi powalczą o laury na „Krakowskim wianku” 25 i 26 maja 2024 roku odbędzie się w Szczurowej na 41. „Krakowski wianek” – Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka.


Gminę Zakliczyn reprezentować będzie w Szczurowej okazała ekipa. W sobotę na scenie zobaczymy Kingę Świerczek (śpiewaczka) oraz Żeńską Grupę Śpiewaczą ZF „Gwoździec” około godziny 12:30, natomiast po godzinie 16 – tej instrumentalistów; Filipa Krupę z Filipowic na heligonce, Kapelę ze Słonej oraz Kapelę „Opatkowice” z Zakliczyna. Po występie kapel znów zobaczymy naszych instrumentalistów; Karola Kumórka z Dzierżanin na klarnecie i Adama Gaurę z Lusławic na heligonce.


Z kolei w niedzielę w Szczurowej wystąpi 7 zespołów prezentujących programy w formie autentycznej i artystycznie opracowanej, a wśród nich ZF „Gwoździec” na scenie spodziewany tuż po godzinie 16 – tej.

Czytaj więcej: Nasi powalczą o laury na „Krakowskim wianku”