Przejście do firmy KM-Net

SKO

Czytaj więcej: Lucyna Mazur walczy dzisiaj o statuetkę „The Voice Senior” Nie tylko Czchów, gdzie w kinie „Baszta” będzie w sobotę 17 lutego od godziny 20 – tej, z inicjatywy tutejszego MOKSiR, wspólne oglądanie programu „The Voice Senior” i kibicowanie Lucynie Mazur, ale też mieszkańcy Jadownik, Brzeska, a nawet Zakliczyna i Faściszowej, Wiednia i Chicago powinni w sobotni wieczór trzymać kciuki i wysyłać hurtowo sms-y, po to by Lucyna Mazur sięgnęła po statuetkę „The Voice of Poland”.


Oczywiście, niechże głosuje cała społeczność oglądająca popularny format muzyczny TVP 2, ale spieszę wytłumaczyć, dlaczego szczególnie namawiam mieszkańców wyżej wymienionych lokalizacji. Lucyna Mazur pochodzi z Jadownik, potem mieszkała w Brzesku, a po wyjściu za mąż trafiała na Ziemię Czchowską. W Wiedniu pracowała, w USA ma rodzinę, a synowa Karolina z Faściszowej, która wyszła za mąż za Jacka Mazura – syna Lucyny i jej można powiedzieć managera. Karolinę i Jacka Mazurów mogli podziwiać uczestnicy koncertu świąteczno – noworocznego SOD „Filipowice” (Jacek grał na pianinie, a Karolina śpiewała).

Czytaj więcej: Gwoździec przywiózł z Bukowiny złotą i srebrną rozetę góralską  Znakomicie rozpoczął się dla Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec” rok artystyczny 2024. Grupy kolędnicze działające przy ZF „Gwoździec” przywiozły laury ze wszystkich przeglądów w których brały udział i we wszystkich kategoriach; od dziecięcych przez młodzieżowe po dorosłe grupy kolędnicze.

 

Zwieńczeniem tego udane startu było II miejsce dziecięcej grupy kolędniczej „Z Gwiazdą” na Ogólnopolskim Przeglądzie "Pastuszkowe kolędowanie" w Podegrodziu oraz I i II miejsca oraz Złotej i Srebrnej rozety dla dorosłych grup kolędniczych z Gwoźdźca, na Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych podczas 52. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

Czytaj więcej: Tłumy na wernisażu wystawy malarstwa Marioli MazgajNiewiele wernisaży wystaw w Galerii ZCK „Poddasze” gromadzi takie tłumy wielbicieli sztuki, jak na otwarciach wystawy artystki z Lusławic – Marioli Mazgaj. Podczas jej debiutanckiej wystawy rysunku, która odbyła się niespełna 5 lat temu Galeria „Poddasze” pękała w szwach – nie inaczej było teraz 9 lutego, podczas wystawy malarstwa Marioli Mazgaj.


Rodzina, przyjaciele, ks. dziekan Paweł Mikulski, silna reprezentacja samorządu gminnego z burmistrzem Dawidem Chrobakiem i jego zastępcą Dawidem Drukałą, samorządu powiatowego z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Ireną Kusion i radnym Józefem Gwiżdżem, a także środowiska oświaty i kultury oraz goście spoza Gminy Zakliczyn, w tym Janusz Ryba; artysta - malarz z Sądecczyzny, który w Galerii ZCK „Poddasze” też będzie miał wystawę w tym roku.


Skromna, utalentowana artystka z Lusławic, której pasją jest rysunek i malarstwo jak sama mówi – Od dziecka ołówek był jej najlepsza zabawką – rozwija swoja pasję o nowe dyscypliny. Od pewnego czasu jej prace zdobią także książki dedykowane dzieciom. Przykładem tego są ilustracje tomiku Lucyny Angermann „Lucjanowe przygody” oraz wydana w ubiegłym roku „Legenda o smoku Sercomirze z Kasztel-ki Korona Podlasia”.

Czytaj więcej: Co się odwlecze…. to będzie na Dzień KobietPlanowaliśmy, że 20 stycznia, Tadeusz Malik wraz z Zakliczyńskim Klubem Heligonistów i Harmonistów, zaprosi do Sali im. S. Jordana w ratuszu na „Kolędowanie”, ale nie udało się, bo zdrowie szanować należy.


Zgodnie z porzekadłem: „co się odwlecze, to nie uciecze”, Heligoniści z Tadeuszem Malikiem zapraszają na program 9 marca pod tytułem „Heligoniści dla kobiet”.

 

Koncert i spotkanie będzie okazją do podsumowania wieloletniego projektu „Muzykowanie ludowe – heligonka” realizowanego przez Zakliczyńskie Centrum Kultury w ramach programu „Kultura ludowa i tradycja”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Numizmatyczny rarytas trafił do Muzeum Historii PolskiW październiku 1621 roku wojska Rzeczypospolitej odniosły pod Chocimiem świetne zwycięstwo nad przeważającymi siłami tureckimi. Najprawdopodobniej właśnie to wydarzenie upamiętnia złota moneta o wadze 50 dukatów, która w ostatnich tygodniach trafiła do kolekcji Muzeum Historii Polski.

 

Ten numizmatyczny rarytas, wybity w tym samym 1621 r. w Bydgoszczy dla króla Zygmunta III Wazy, to tzw. donatywa, czyli nieprzeznaczony do wykorzystania w obiegu pieniądz o wielkiej wartości wybijany na specjalną okoliczność.

Czytaj więcej: Artyści na szlaku – w marcu w Lusławicach19 marca (we wtorek) o godzinie 12 – tej, na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się spektakl „Artyści na szlaku”, który zaprezentuje Krakowski teatr Komedia. Szczególnie, wraz z burmistrzem Dawidem Chrobakiem oraz kierownictwem Krakowskiego Teatru Komedia i ECMKP Lusławice, chcemy zarekomendować ten wyjątkowy spektakl młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych.


Wstęp będzie bezpłatny, a koordynatorką u której należy rezerwować udział w spektaklu jest inspektor ds. oświaty Urzędu Miejskiego w Zakliczynie Agnieszka Malisz – tel.14 632-64-52.

Czytaj więcej: Na Poddaszu będą „Emocje”W listopadzie 2019 roku zadebiutowała w Galerii ZCK „Poddasze” wystawą „„Powrót do pasji. Malarstwo i rysunek”.

 

Wernisaż wystawy zgromadził tak sporą publiczność, że z trudem wszyscy mogli zmieścić się na korytarzu poddasza ratusza, gdzie eksponowane są prace artystów.


Po niespełna 5 latach powraca z kolejną wystawą zatytułowaną „Emocje”. Mowa o Marioli Mazgaj i jej nowej wystawie malarstwa. Na wernisaż wystawy zapraszamy, wraz z Artystką oraz kustoszem Galerii Stanisławem Kusiakiem, 9 lutego – jak zwykle w piątek, o godzinie 18 – tej.


Mariola Mazgaj urodziła się w Tarnowie, a mieszka w Lusławicach. Z wykształcenia jest ekonomistką, a jej pasją jest rysunek i malarstwo.

Czytaj więcej: Nowe nazwy muzeów w Tarnowie i Nowym SączuOd 24 stycznia 2024 roku, zgodnie z decyzją władz Województwa Małopolskiego dwie instytucje kultury: Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zmieniły swoją nazwę. Muzeum Okręgowe w Tarnowie od tej chwili będzie nosiło nazwę Muzeum Ziemi Tarnowskiej, natomiast Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – zmieniło swoją nazwę na Muzeum Ziemi Sądeckiej.

 

Muzeum Ziemi Tarnowskiej


Zgodnie z argumentacją władz województwa nowa nazwa w pełniejszy sposób ma oddać profil placówki, w której dominującą rolę odgrywają oddziały zlokalizowane w Tarnowie i okolicy. Modyfikacja ta oznacza również powrót do jednej z historycznych nazw instytucji, która była używana w latach 1945-1949. Jednocześnie jest to odejście od nazwy nadanej w lutym 1976 roku, związanej z wprowadzanymi wówczas zmianami administracyjnymi kraju, w wyniku których Tarnów stał się stolicą jednego z 49 województw. Tarnowskie Muzeum swoją tradycją sięga roku 1927, kiedy z inicjatywy Józefa Jakubowskiego powstało Muzeum Miasta Tarnowa. W latach 1931-1939 r. połączone zostało ono z Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Po zakończeniu II wojny światowej Urząd Wojewódzki w Krakowie powołał do życia „Muzeum Ziemi Tarnowskiej w Tarnowie”. Z końcem 1949 r., wraz z upaństwowieniem tarnowskiego Muzeum jego nazwa zmieniona została na: „Muzeum w Tarnowie”.

Czytaj więcej: Ludowość, czyli tożsamość – potrzebujemy kultury „na tak”Jeżeli mamy teraz poważnie myśleć o dalszym ciągu polskiej kultury, to nie wystarczy wyłączyć telewizor czy nie zaczynać dnia od smartfona. Potrzebujemy kultury „na tak”, a więc tego, co oprócz modlitwy daje duchową siłę człowiekowi. Potrzebujemy estetyki i etyki definiowanej poprzez dzieło artystyczne. Nasi dziadowie z końca XIX wieku, tęskniąc za wolną Polską, dobrze odczytali rzeczywistość szukając siły w odwoływaniu się do kultury ludowej, czyli tej, która nie została jeszcze zglajszlachtowana przez zaborców. Dzisiaj jest nie inaczej, a więc – niejako edukacyjnie – zapraszam do Zakliczyna.

Czytaj więcej: Kolędnicy z Gwoźdźca w Podegrodziu i Bukowinie Tatrzańskiej Po sukcesach w przeglądach regionalnych; w Lipnicy Murowanej i Jastrzębi, nasi kolędnicy z ZF "Gwoździec" zostali delegowani na przeglądy rangi ogólnopolskiej.


I tak już dzisiaj (27 stycznia) dziecięca grupa kolędnicza „Z Gwiazdą” z Gwoźdźca wystąpi podczas Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu, czyli 27. edycji Pastuszkowego Kolędowania. Kolędnicy z Gwoźdźca, z programem przygotowanym przez Janusza Cierlika, rywalizować będą z 20 innymi dziecięcymi grupami kolędniczymi, a prezentacje rozpoczną się w Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury o godzinie 13 – tej.


W przyszłym miesiącu, w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się 52. edycja Karnawału Góralskiego, który trwał będzie od 7 do 11 lutego.

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.