Stąpając po historii. Od prehistorii do ostatniego rodu zamku Melsztyńskiego
Historia nie zaczyna się w podręczniku. Nie zaczyna się też od dat i nazwisk, które kazano nam zapamiętać w szkole. Zaczyna się znacznie wcześniej – tam, gdzie człowiek po raz pierwszy sięgnął po narzędzie, rozpalił ogień i ruszył w świat, by go zrozumieć… albo przynajmniej przetrwać.
„Stąpając po historii. Od prehistorii do ostatniego rodu zamku Melsztyńskiego” Kazimierza Dudzika to opowieść o tej właśnie drodze – od początków człowieka aż po wydarzenia i miejsca zakorzenione w naszej, lokalnej historii. To książka, która nie udaje akademickiego wykładu, lecz świadomie wybiera formę żywej, barwnej narracji – pełnej refleksji, dygresji i osobistego spojrzenia autora na dzieje świata i Polski.
Autor prowadzi czytelnika przez kolejne etapy rozwoju człowieka: od Homo erectus i neandertalczyków, przez pojawienie się Homo sapiens, aż po przełomowe momenty, takie jak narodziny rolnictwa i pierwsze osadnictwo na ziemiach dzisiejszej Polski. To podróż nie tylko w czasie, ale i w sposobie myślenia – o tym, kim jesteśmy, skąd przyszliśmy i jak kształtowały się nasze wyobrażenia o świecie.
Czytaj więcej: Stąpając po historii. Od prehistorii do ostatniego rodu zamku Melsztyńskiego
Wzorcowa współpraca OSP i środowisk lokalnych z ZCK
Dobiega końca kampania sprawozdawczo – wyborcza w jednostkach OSP w gminie Zakliczyn. W gminie Zakliczyn działa 9 jednostek OSP (być może niebawem zostanie zarejestrowana dziesiąta), a ostatnie w obecnej kampanii walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze odbędzie się 28 marca w OSP Stróże. 17 kwietnia w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu zaplanowany został Zjazd Gminny OSP podczas którego ukonstytuują się władze gminne OSP oraz zostaną wybrani delegaci na Zjazd Powiatowy OSP.
W miejscowościach, w których działają Ochotnicze Straże Pożarne, trudno wyobrazić sobie lokalny pejzaż społeczny bez OSP: nie tylko dlatego, że strażacy - ochotnicy pierwsi spieszą z pomocą w razie zaistnienia zagrożenia bądź zjawisk kryzysowych, ale także dlatego, że są tam remizy strażackie, które pełnią nie tylko funkcje ważne dla samych strażaków, ale także dla stowarzyszeń czy instytucji, które w domach strażaka prowadzą swoją działalność statutową na rzecz społeczności lokalnych.
Czytaj więcej: Wzorcowa współpraca OSP i środowisk lokalnych z ZCK
Podziękowania realizatorom projektów „Polak, Węgier dwa bratanki…” oraz promocji „Szlaku Zamków w Dolinie Dunajca”
W dniach od 13 do 15 marca realizowany był przez Zakliczyńskie Centrum Kultury projekt promocji „Szlaku Zamków w Dolinie Dunajca” którego partnerem było Województwo Małopolskie, a 14 marca konferencja naukowa „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki/Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát.”
To bezprecedensowe, międzynarodowe wydarzenie w Zakliczynie nie byłoby możliwe do zrealizowania, gdyby nie Organizatorzy, Patroni, Partnerzy oraz Wykonawcy projektu, którym winny jestem podziękowania, a te należą się przede wszystkim:
Kolory Kenii w Zakliczynie
27 marca o godzinie 18 – tej odbędzie się kolejny wernisaż wystawy w Galerii ZCK „Poddasze” na który zaprasza kustosz Galerii Stanisław Kusiak. Tym razem będzie to wystawa pochodzącego z Marcinkowic artysty – fotografika Jana Brdeja, który zaprezentuje wystawę pod tytułem „Kolory Kenii.”
Jan Brdej w twórczości skupia się na osobistym doświadczaniu różnych możliwości fotograficznego wyrazu. Fascynuje się różnymi dziedzinami fotografii artystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii humanistycznej i tematów związanych z człowiekiem. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych.
Kiermasz i konkurs w Niedzielę Palmową
29 marca, w Niedzielę Palmową, na zakliczyńskim Rynku zaplanowany został Kiermasz Wielkanocny połączony z Konkursem Palm Wielkanocnych.
Stoiska wystawców będą gotowe od godziny 9 – tej. Chętnych do udziału w Kiermaszu zapraszamy do zapisów w Zakliczyńskim Centrum Kultury osobiście lub telefonicznie 14 628 3331, albo za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do południa Organizatorzy oraz Komisja Konkursowa oczekiwać będzie na palmy wielkanocne, które zostaną poddane ocenie tak, aby najpóźniej o godzinie 13:15 można było ogłosić werdykt i wręczyć nagrody.
Regulamin konkursu palm wielkanocnych prezentujemy poniżej:
Teatralne spotkanie z Janem Rybowiczem
20 marca w Bibliotece Publicznej w Lisie Górze Teatr Nie Teraz zaprezentuje swój najnowszy projekt teatralny poświęcony pamięci Jana Rybowicza.
Dlaczego w Lisie Górze, a nie w Zakliczynie czy w Tarnowie ? Odpowiedź znają ci, którzy wiedzą nieco więcej o postaci bohatera „Teatralnych spotkań z Janem Rybowiczem.”
Jan Rybowicz mimo iż urodził się na Opolszczyźnie, to jako nastolatek wraz z rodzicami przeniósł się do Lisiej Góry, gdzie mieszkał aż do śmierci, która do niego przyszła wcześnie, gdy miał zaledwie 41 lat. Był poetą i prozaikiem jak się zwykło mawiać – samoukiem – bo choć zaczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, to jednak długo tam nie studiował, a na studia teatralne się w ogóle nie dostał. Pisał i pił, albo na odwrót, a do jego wierszy muzykę napisał Krzysztof Myszkowski z grupy Stare Dobre Małżeństwo.
Tomasz A. Żak, autor scenariusza i reżyser „Teatralnych spotkań z Janem Rybowiczem” tak go wspomina: - Kiedy rozmawiał z ludźmi to jakby rozmawiał z powietrzem, nie mówił do nich a raczej mówił do siebie. Jasiu przerastał intelektualnie swoje otoczenie, a tych, którzy mogli być partnerami obrażał i lekceważył, chociaż chłoporobotników bardziej szanował niż inteligencję z Tarnowa. Lepiej mu było z tymi, co śmierdzieli gnojem; nie cierpiał tych, którzy robili karierę.
Geneza polsko-węgierskiej przyjaźni
To było bezprecedensowe wydarzenie w historii Zakliczyna. Z udziałem licznej delegacji węgierskiej w Sali im. Spytka Jordana w Ratuszu odbyła się międzynarodowa konferencja „Polak, Węgier, dwa bratanki…”. Próbowano odpowiedzieć na pytanie o genezę polsko-węgierskiej przyjaźni.
Otwierając konferencję burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak powiedział, że przyjaźń polsko-węgierska to jedyna w swoim rodzaju przyjaźń dwóch narodów. – Przykładem ciągle trwającej przyjaźni jest gmina Zakliczyn, która od blisko trzydziestu lat bardzo owocnie współpracuje z węgierskim miastem Jászfényszaru – mówił burmistrz. – Dzisiaj porozmawiamy o historii naszej przyjaźni, ale też o pomysłach na współpracę w przyszłości Szlak zamków w dolinie Dunajca, który gmina Zakliczyn tworzy z gminami Czchów i Gródek nad Dunajcem to przecież również element szlaku węgierskiego. Może mieć wymiar historyczny, edukacyjny, ale być także dobrym produktem turystycznym.
Delegacja węgierska na zakliczyńską konferencję
14 marca w zakliczyńskim ratuszu odbędzie się konferencja naukowa pod tytułem „Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.”
Organizatorami tego bezprecedensowego w historii Zakliczyna wydarzenia popularno – naukowego są: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz” przy współpracy z Powiatem Tarnowskim, a także burmistrzem Jászfényszaru oraz Wyższą Szkołą Ludową im. Lorinca Bedekovicha w Jászfényszaru. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie w ramach promocji Szlaku Zamków w dolinie Dunajca.
Czytaj więcej: Delegacja węgierska na zakliczyńską konferencję
Teatr Nie Teraz - nasza wizytówka na artystycznym szlaku
Przełom lutego i marca tego roku był dla Teatru Nie Teraz czasem intensywnej pracy artystycznej. Dyrektor Tomasz A. Żak pracuje z młodzieżą z Gminy Zakliczyn nad kolejnym teatralnym projektem, z aktorami spektaklu „Ballada o Wołyniu” zawitał do Nysy i do Lisiej Góry oraz pracuje nad kolejnymi, dwoma nowymi spektaklami. W Nysie „Ballada o Wołyniu” została wystawiona dwukrotnie przy komplecie publiczności. Na stronie Nyskiego Domu Kultury można było przeczytać taką refleksję : „Za nami poruszający wieczór w Nyskim Domu Kultury. Spektakl „Ballada o Wołyniu” w wykonaniu artystów Teatru Nie Teraz głęboko dotknął serc widzów, którzy wypełnili naszą salę. To nie jest tylko teatr – to żywe świadectwo i bolesna karta naszej historii, o której musimy pamiętać. Dziękujemy artystom za ten niezwykle mocny i autentyczny przekaz…”
Teatr Nie Teraz nie tylko prezentuje spektakle o wysokiej wartości artystycznej, ale też od 3 lat jest wizytówką kulturalną Gminy Zakliczyn i Rudy Kameralnej, nie tylko w regionie, ale na terenie całego kraju. Warto wspomnieć, że w ramach projektu teatralnego „Wiatr wolności” przemierzyliśmy Polsce z południa na północ.
Czytaj więcej: Teatr Nie Teraz - nasza wizytówka na artystycznym szlaku
Międzynarodowy Dzień Kobiet
Pierwszy oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet miał miejsce w latach 70 – tych ubiegłego wieku, kiedy został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jego początki sięgają jednak 1908 roku, kiedy to w Nowym Jorku odbył się marsz praw kobiet, w którym wzięło udział 15 000 osób domagających się wyższych płac i praw wyborczych. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oficjalnie uznała i zaczęła obchodzić Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca w 1975 roku, podczas Międzynarodowego Roku Kobiet. Co ciekawe, mimo iż geneza Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, to w 1994 roku Kongres USA nie uchwalił ustawy zaproponowanej przez reprezentantkę Izby Reprezentantów Maxine Waters, ustanawiającej Międzynarodowy Dzień Kobiet świętem narodowym.
A jak obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kobiet w wybranych krajach ?
Dzień Kobiet świętem oficjalnym jest m.in. w Albanii, Algierii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Święto to obchodzone jest w wielu krajach, choć obchody mają różny przebieg od tego jaki ma miejsce w Polsce.


