Kliknij aby oglądnąć

Gminny Konkurs Historyczny „Solidarność, a stan wojenny w Polsce”

Opublikowano: czwartek, 12, maj 2022 Monika Kulak

herbgminyJutro 13 maja (w piątek) w sali im. S. Jordana w ratuszu o godzinie 8:15 rozpocznie się Gminny Konkurs Historyczny „Solidarność, a stan wojenny w Polsce”. Konkurs planowo miał odbyć się 13 grudnia 2021 roku, w 40. rocznicę stanu wojennego jednak ze względu na ograniczenia pandemiczne i rozpoczęcia wojny na Ukrainie został on przełożony na późniejszy termin.  W programie Konkursu pod patronatem Poseł na Sejm Józefy Szczurek – Żelazko znalazły się: 

 

 

 


8:15 – 8:25 Powitanie uczestników konkursu wraz z opiekunami
8:30 – 9:30 Przeprowadzenie testu wiedzy
9:30 – 9:45 Przerwa kawowa i słodki poczęstunek
9:45 - 10:45 Wykład Pana Profesora Pawła Glugli
10:45 - Przerwa kawowa, przejście do sali kinowej w ratuszu
11:00 – 12:40 Projekcja filmu pt. ,,Stanisław Chrobak - świadkowie i spadkobiercy"
12:50 – Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród uczniom szkół podstawowych z terenu gminy Zakliczyn

 

Film ,,Stanisław Chrobak - świadkowie i spadkobiercy" jest notacją filmową, która powstała w ramach konkursu Filmoteka Małopolski 2021 organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, realizowanego ze środków Województwa Małopolskiego.

 

kluczraStowarzyszenie "Klucz"  złożyło z sukcesem wniosek do konkursu i uzyskało dotację w wysokości 4 tys. zł na realizację tego dokumentu. Dzięki uzyskanym środkom powstał film o śp. Stanisławie Chrobaku - działaczu opozycyjnym w latach PRL-u, współzałożycielu rolniczej Solidarności, senatorze i Wójcie Gminy Zakliczyn oraz radnym województwa małopolskiego.

 

W notacji występują zarówno członkowie rodziny śp. Stanisława Chrobaka jak i osoby, z którymi współpracował w czasie swojej działalności społecznej i politycznej. W ocenie Jury notacja zrealizowana przez "Klucz" została uznana za jedną z najlepszych wśród zaprezentowanych. Jej premiera będzie miała miejsce podczas jutrzejszego Konkursu, a dla szerszej grupy odbiorców zaplanowano projekcję na dużym ekranie po otwarciu "Kina za rogiem" w zakliczyńskim ratuszu, które będzie miało miejsce w dniu 1 czerwca. Już dziś zachęcamy do śledzenia informacji o premierze kina i serdecznie zapraszamy na seanse kinowe. 

 

zck

Konkurs został zorganizowany przez Urząd Miejski w Zakliczynie i Zakliczyńskie Centrum Kultury przy współpracy ze szkołami gminnymi i jest współfinansowany z budżetu gminy Zakliczyn, ze środków przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkoamnii na rok 2022. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia na teście i owocnego wykładu.

Odsłony: 1659