Kliknij aby oglądnąć

Ocalić od zapomnienia

Opublikowano: czwartek, 14, lipiec 2022 tekst: Cz. Łopatka, foto: Kosiba

szkoa 1Henryk Przybyłowicz – długoletni kierownik szkoły powszechnej w Bieśniku. Urodził się 19.11.1911 roku w Zakliczynie. Szkołę podstawową ukończył w Zakliczynie, dalszą naukę podjął w Liceum Pedagogicznym w Tarnowie. Po maturze otrzymał przydział do pracy kontraktowej, jako nauczyciel w jednej z polskich szkół na Polesiu. W okresie okupacji w latach 1941-1945 uczestniczył w tajnym nauczaniu na poziomie podstawowym w Zakliczynie nad Dunajcem.

 

 

Po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej uczył w szkole podstawowej w Zakliczynie, a potem w Bieśniku, gdzie pracowała już jego żona Leonida. Henryk i Leonida Przybyłowicz uczyli w szkole w Bieśniku 27 lat. Jako człowiek odznaczał się niezwykłą szlachetnością i życzliwością dla dzieci i rodziców za co zdobył sobie szacunek od mieszkańców wioski. Po przejściu na emeryturę w 1972 roku zamieszkali w Zakliczynie.

 

SzkoaByli serdecznie żegnani przez młodzież i rodziców, wśród których było wielu ich wychowanków. Zmarł 28.05.1986 roku pochowany został na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie. Na zamieszczonej fotografii budynek Szkoły Podstawowej w Bieśniku z lat sześćdziesiątych, widok z frontu.

Odsłony: 1651