Kliknij aby oglądnąć

Obchody 78. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino w Filipowicach

Opublikowano: sobota, 28, maj 2022 tekst i foto: Monika Kulak, z arch. ZCK

00618 maja to wyjątkowo uroczysty dzień dla społeczności Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach z uwagi na dwa ważne wydarzenia związane z tą datą. Pierwszą z nich jest kolejna, w tym roku 78. rocznica bitwy pod Monte Cassino, która była jedną z najcięższych bitew II wojny światowej. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był wówczas kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 roku, oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru na Monte Cassino.

 

 

Kazimierz PachotaPamięć o tamtych wydarzeniach pielęgnowana jest wciąż przez społeczność szkolną w Filipowicach, to właśnie na tutejszym cmentarzu parafialnym spoczywa jeden z uczestników bitwy pod Monte Cassino - Kazimierz Pachota - bohater, patriota i człowiek honoru, który po zwycięskiej bitwie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Po latach spędzonych na emigracji wrócił do Filipowic w latach sześćdziesiątych, tutaj zmarł i został pochowany na cmentarzu parafialnym w 1983 roku.

 

Drugą ważną datą dla społeczności szkolnej jest 18 maja 1920 r., a więc dzień urodzin św. Jana Pawła II - patrona szkoły. Uroczyste obchody rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach przez ks. proboszcza Piotra Pabisa w intencji  ś.p. Kazimierza Pachoty i polskich żołnierzy poległych w walkach pod Monte Cassino.

 

004W poruszającym kazaniu ksiądz proboszcz Pabis przypomniał postać ministra Józefa Becka, historię bohaterskiej bitwy pod Monte Cassino i jej znaczenie dla dalszych losów II wojny światowej oraz powojenną okupację sowiecką. Kaznodzieja nawiązał również do obecnej sytuacji na Ukrainie.

 

Po zakończonej mszy świętej przedstawiciele władz samorządowych gminy Zakliczyn, młodzieży szkolnej, zaproszeni goście oraz rodzina ś.p. Kazimierza Pachoty złożyli wiązanki kwiatów na grobie bohatera z Filipowic. Z cmentarza delegacje i zaproszeni goście udali się do budynku szkoły podstawowej w Filipowicach, gdzie uczniowie zaprezentowali piękny i wzruszający program słowno-muzyczny.

 

MC MC MC
MC MC MC
MC MC MC
MC MC MC
MC MC MC
MC MC MC
MC MC MC
MC MC MC
MC MC MC
MC MC MC
MC MC MC
MC MC  

Odsłony: 2186