Kliknij aby oglądnąć

Święto Prowincji Matki Bożej Anielskiej obchodzono w Zakliczynie

Opublikowano: sobota, 06, sierpień 2022 tekst i foto: Monika Kulak

IMG 27872 sierpnia 2022 r. w Zakliczynie w klasztorze oo. Franciszkanów, który obchodzi w tym roku 400. rocznicę powstania, została odprawiona msza św. dziękczynna za cztery wieki obecności Franciszkanów na zakliczyńskiej ziemi, której przewodniczył Ordynariusz Tarnowski ks. bp. Andrzej Jeż. Wszystko zaczęło się w Zakliczynie, gdzie powstał pierwszy dom franciszkanów reformatów. Tutaj też zapadła decyzja, poparta w późniejszym czasie przez papieża, o powstaniu kustodii, a następnie prowincji zakonu Franciszkanów, której patronką obrano Matkę Bożą Anielską.

 


IMG 2791Data uroczystej Mszy świętej nie była przypadkowa, gdyż 2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. W wygłoszonej homilii Pasterz Kościoła Tarnowskiego podkreślił, że zakliczyński klasztor promieniuje duchowością św. Franciszka, którego wielu uznaje za swojego patrona, począwszy od ekologów po artystów. Patrząc na Biedaczynę z Asyżu, który zachwyca ludzi różnych epok, należy go widzieć w kontekście wiary. Fundamentem wiary, na którym wyrosła świętość założyciela zakonu Franciszkanów był Jezus Chrystus, którego umiłował on ponad wszystko, czego symbolem jest franciszkański obraz skrzyżowanych rąk Zbawiciela i św. Franciszka. Kaznodzieja zaznaczył, że trzeba wciąż na nowo, odkrywać i przypominać, że wiara chrześcijańska jest dana ludziom wszystkich czasów. Nie starzeje się, nie dewaluuje, zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania człowieka.


Biskup Andrzej zwrócił uwagę, że od 400 lat zakliczyński klasztor jest miejscem głoszenia wiary w Jezusa Chrystusa i promieniuje wiarą, modlitwą oraz bogatą historią, a także kulturą. Złożył życzenia dla całej wspólnoty zakonnej na ręce koncelebrującego mszę świętą o. Jacka Komana – Ministra Prowincjalnego Prowincji Matki Bożej Anielskiej.


IMG 2787Po Mszy św. i procesji eucharystycznej ksiądz biskup pobłogosławił wmurowaną na ścianie kościoła pamiątkową tablicę oraz feretron z płaskorzeźbą Matki Bożej Katyńskiej z jednej strony i obrazem bł. o. Krystyna Gondka, franciszkanina, męczennika z Dachau, urodzonego w Słonej, z drugiej strony. Feretron jest darem mieszkańców sołectwa Słona, rodziny błogosławionego i członków Koła Gospodyń Wiejskich w Słonej „U ŹRÓDŁA”. Prace malarskie, tj. obraz bł. Krystyna oraz pomalowanie płaskorzeźby Matki Bożej Katyńskiej wykonała artystka malarka z Lusławic - Pani Mariola Mazgaj, natomiast płaskorzeźbę wykonał, lokalny rzeźbiarz Pan Stanisław Socha. Konstrukcję i złożenia feretronu dokonał Pan Ryszard Kucharzyk z Gromnika.

 

porcjunkula porcjunkula porcjunkula
porcjunkula porcjunkula porcjunkula
porcjunkula porcjunkula porcjunkula
porcjunkula porcjunkula porcjunkula
porcjunkula porcjunkula porcjunkula
porcjunkula porcjunkula porcjunkula
porcjunkula porcjunkula porcjunkula

Odsłony: 823