Wyniki V Konkursu Palm Wielkanocnych w Gminie Zakliczyn
29 marca 2026 roku odbył się już V Konkurs Palm Wielkanocnych w Gminie Zakliczyn. Mimo iż pogoda była mało zachęcająca, to około południa wokół św. Floriana na zakliczyńskim Rynku stanęły kolorowe palmy wielkanocne, z których najwyższa mierzyła sobie 4 metry bez jednego centymetra.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział aż 11 palm; 3 w kategorii „palma najwyższa" oraz 8 w kategorii „palma tradycyjna".
Palmy do konkursu wystawili: KGW Paleśnica, KGW Wróblowianki, Centrum Aktywizacji Seniorów Kończyska, Antoni Foryś, KGW Borowa, KGW Kończyska, Barbara Galas-Czerwiec, MDP Gwoździec, Sołectwo Bieśnik, Świetlica Wiejska w Słonej oraz Małgorzata Bodura.
Uczestnicy zachwycili pomysłowością, starannością wykonania oraz przywiązaniem do lokalnych tradycji.
Oceny prac dokonało jury w składzie: Monika Kulak (przewodnicząca), Agnieszka Dudzik (sekretarz) oraz Burmistrz Dawid Chrobak. Laureaci konkursu otrzymali vouchery do księgarni E-Milo o wartości: 400 zł (I miejsce), 300 zł (II miejsce), 200 zł (III miejsce), a także upominki rzeczowe: Anioły, komplet ściereczek kuchennych oraz figurkę baranka wielkanocnego. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, a dodatkowo wręczono 5 wyróżniających dyplomów za udział jako wyraz uznania za podtrzymywanie lokalnej tradycji.
Wyniki konkursu:
Czytaj więcej: Wyniki V Konkursu Palm Wielkanocnych w Gminie Zakliczyn
Życzenia od Przewodniczącej Zakliczyna
Życzę Wam zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
wiary w to, że lepsze dni przed nami, nadziei na pokój i miłość dla każdego.
Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni Nas Wszystkich
ciepłem, dobrocią i Bożym Miłosierdziem.
Radosnego Alleluja.
życzy
Przewodnicząca Miasta Zakliczyn
(-) Ewa Bardon
Przedszkole Publiczne w ZSPiP w Filipowicach stawia na nowoczesność! Nasi nauczyciele ruszają na „Małopolską Ścieżkę Rozwoju”
Świat pędzi do przodu, a technologia staje się nieodłącznym elementem codzienności – także tej przedszkolnej. Z radością informujemy, że Przedszkole Publiczne w Filipowicach dołączyło do prestiżowego projektu „Małopolska Ścieżka Rozwoju – Kontynuacja dla Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego”. To krok w stronę bezpiecznej i mądrej edukacji cyfrowej naszych najmłodszych!
Projekt finansowany jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – inwestycja „E-kompetencje”, a realizowany przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” z Tarnowa i wspierany przez Ministerstwo Cyfryzacji, to odpowiedź na wyzwania współczesności. Dwóch naszych nauczycieli wzięło już udział w specjalistycznym, 12-godzinnym cyklu szkoleniowym.
Cel był prosty: nauczyć się, jak wykorzystywać technologię w sposób kreatywny, ale przede wszystkim bezpieczny i dopasowany do wieku dzieci.
Podczas warsztatów kadra przedszkola zgłębiała tajniki m.in.:
Udany wernisaż w odnowionej Galerii „Poddasze”
Galeria ZCK „Poddasze” w 2026 roku wkroczyła w 26 rok działalności. Przez ten czas zakliczyńska galeria wystawiennicza utrwaliła renomę w środowisku artystycznym, a artyści zapraszani przez Stanisława Kusiaka, chętnie przywożą i eksponują tutaj swoje prace. Warto podkreślić, że na stronie internetowej Związku Polskich Artystów Fotografików od co najmniej roku prezentowane są zapowiedzi wystaw w Zakliczynie.
Wokół Galerii ZCK „Poddasze” utworzyło się artystyczne środowisko twórcze, które nie omija żadnego wernisażu wystawy. Tak też było podczas wernisażu wystawy fotograficznej Jana Brdeja „Kolory Kenii”, który miał miejsce 27 marca 2026 roku. Na poddasze ratusza przybyli reprezentanci członkowie Fotoklubu RP – Stowarzyszenie Twórców z Tarnowa, Wojnicza, Nowego Sącza i Krynicy, także ci, którzy już wystawiali w Galerii ZCK „Poddasze” oraz środowisko artystyczne gminy Zakliczyn.
Czytaj więcej: Udany wernisaż w odnowionej Galerii „Poddasze”
Chodnik w kierunku Melsztyna
Gmina Zakliczyn wybuduje 360 metrowy odcinek chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 980 relacji Jurków – Biecz w miejscowości Zawada Lanckorońska. Inwestycję realizować będzie w ramach tzw. Inicjatyw Samorządowych wspólnie z Województwem Małopolskim.
Samorząd gminy Zakliczyn otrzymał właśnie na to zadanie 659 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. To 50 procent wartości planowanego przedsięwzięcia.
Chodnik zostanie wykonany z kostki betonowej, o szerokości 2 metrów. Będzie to kontynuacja chodnika przy tym fragmencie drogi wojewódzkiej w kierunku Melsztyna.
źródło informacji: Urząd Miejski w Zakliczynie
W kwietniu rusza linia autobusowa Wytrzyszczka – Tarnów
Nowe połączenie autobusowe Małopolskich Linii Dowozowych to trasa, która prowadzić będzie z Tarnowa przez gminy Tarnów, Zakliczyn, Pleśna oraz Czchów do przystanku końcowego na Wytrzyszczce i z powrotem do Tarnowa.
Inauguracja trasa linii A55, bo taki numer nosi trasa MLD, nastąpi 7 kwietnia i prowadzić będzie przez m.in. następujące miejscowości: Wytrzyszczka – Czchów – Jurków – Domosławice – Charzewice – Melsztyn – Zakliczyn – Janowice – Lubinka – Rzuchowa – Koszyce Małe – Koszyce Wielkie – Tarnów.
W ilustracjach do artykułu możecie zapoznać się ze szczegółowym rozkładem jazdy nowej linii autobusowej.
Trasa nowej linii została zaplanowana tak, aby przebiegała w pobliżu licznych atrakcji turystycznych regionu tarnowskiego.
Czytaj więcej: W kwietniu rusza linia autobusowa Wytrzyszczka – Tarnów
Ważna i konkretna rozmowa o sprawach istotnych dla Polski
To była ważna i konkretna rozmowa o sprawach istotnych dla Polski – od polityki międzynarodowej, przez kwestie samorządowe, po codzienne wyzwania i problemy mieszkańców naszego regionu. W zakliczyńskim Ratuszu odbyło się otwarte spotkanie z cyklu „Czas Polski – Program Polaków”, zorganizowane przez Prawo i Sprawiedliwość.
Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka przypomniała, że po ogłoszeniu kandydatury prof. Przemysława Czarnka na premiera Zjednoczonej Prawicy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku posłowie tego ugrupowania wyruszyli w Polskę, aby rozmawiać i przekonywać, a także słuchać głosu obywateli. – Tych spotkań będzie bardzo dużo. Chcemy, aby to było dobre rozmowy, bo nasza kampania będzie przede wszystkim pozytywna, nastawiona na prezentację programu – mówiła. – Ważne, że po decyzji prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który ogłosił naszego kandydata na premiera, w naszym ugrupowaniu nastała jedność i harmonia. Wiemy, co mamy robić i jak pracować.
Czytaj więcej: Ważna i konkretna rozmowa o sprawach istotnych dla Polski
Międzynarodowa Konferencja Turystyki Winiarskiej w Krakowie
Iwona Gibas z zarządu województwa oraz radny województwa Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej wzięli udział w otwarciu Międzynarodowej Konferencji Turystyki Winiarskiej IWINETC (International Wine Tourism Conference), która odbywa się 24 - 25 marca w Krakowie.
Małopolska to region o dużym potencjale winiarskim. Już dziś jesteśmy drugim w Polsce regionem pod względem liczby winnic, a ostatnia dekada przyniosła niezwykle dynamiczny rozwój tej branży – szczególnie w kierunku enoturystyki. Coraz więcej odwiedzających odkrywa nasze winnice, nie tylko jako miejsca produkcji wina, ale także jako przestrzenie spotkań, doświadczeń i wypoczynku - powiedziała Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Czytaj więcej: Międzynarodowa Konferencja Turystyki Winiarskiej w Krakowie
Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Taki niewielki szczegół, jak rzucanie palmowych liści pod nogi wjeżdżającemu Chrystusowi, dał później nazwę Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Liturgia Niedzieli Palmowej zakłada odczytanie ewangelicznego opisu powitania Chrystusa w Jerozolimie i poświęcenie palm. W zwyczajach ludowych Niedzieli Palmowej obok interpretacji chrześcijańskiej można odnaleźć dawniejsze wierzenia pogańskie związane z obrzędami wegetacyjno-agrarnymi.
Polskie tradycyjne palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo – radość i triumf. Nasze palmy to gałązki wierzbowe, często upiększane bukszpanem, barwinkiem, cisem czy też widłakiem oraz papierowymi kwiatami. Bez wierzbowych witek nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej. Sama wierzba jako „drzewo miłujące życie” jest symbolem sił witalnych i odradzającego się co roku życia. Gałązki kwitnącej wierzby nazywane „baziami”, „kotkami” czy „kocankami” w przekonaniu ludu wiejskiego posiadały dobroczynną siłę, ponieważ pojawiały się najwcześniej na wiosnę i niosły nadzieję na odrodzenie się życia. Dodatkową nadzwyczajną siłę zyskiwały przez pobłogosławienie ich w kościele. Dzięki święceniu gałązki wierzbowe zostały wyjęta ze sfery profanum i włączone w sferę sacrum.
Małopolska Pszczoła 2026
Pół miliona złotych trafi na ochronę różnorodności biologicznej pszczół miododajnych, owadów zapylających i roślin oraz promocję i edukację ekologiczną. Zarząd województwa (ZWM) ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań ekologicznych oraz ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego.
W XI edycji konkursu Małopolska Pszczoła przewidziano dwa priorytety. Dotacje finansowe pomogą w przeprowadzeniu wyżej wymienionych zadań.
Priorytet 1 – 400 tys. zł
„Małopolska Pszczoła 2026 - ochrona różnorodności biologicznej pszczół miododajnych, owadów zapylających i roślin”. Oferent jest zobowiązany wnieść wkład własny na poziomie co najmniej 10 % wszystkich kosztów. Wkład może być finansowy lub dodatkowo niefinansowy (tj. wkład własny osobowy). Zastrzega się, że wkład własny finansowy jest obligatoryjny i musi stanowić co najmniej 1 % sumy wszystkich kosztów realizacji zadania.


