Strażacy wybrali nowe władze gminne OSP w Zakliczynie oraz delegatów na Zjazd Powiatowy
17 kwietnia odbył się w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu Zjazd Gminny OSP w Zakliczynie, tym samym dobiegła końca kampania sprawozdawczo – wyborcza OSP w Gminie Zakliczyn. Wcześniej, w ośmiu jednostkach OSP, odbyły się zebrania sprawozdawczo – wyborcze podczas których wyłoniono nowe władze jednostek OSP oraz wybrano przedstawicieli na Zjazd Gminny oraz delegatów na tenże Zjazd. To właśnie to grono strażackie uczestniczyło w Zjeździe Gminnym OSP w Zakliczynie i rzecz jasna goście zaproszeni na to wydarzenie. Wśród gości wymienię członka Zarządu Głównego Z OSP druha Kazimierza Sadego, wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP w Tarnowie druha Andrzeja Jarochę, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Powiatu Tarnowskiego druh Wojciech Mik, a Komendę Miejską PSP w Tarnowie reprezentował młodszy brygadier Robert Niczyporuk. Władze samorządowe reprezentowali; burmistrz Dawid Chrobak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion oraz radni powiatowi; Józef Gwiżdż i Józef Wojtas. W podwójnej roli reprezentantów samorządu i jednocześnie mandatowych uczestników Zjazdu występowali; sekretarz Gminy Janusz Krzyżak, radni Rady Miejskiej w Zakliczynie; Jan Jewulski, Stanisław Nadolnik, Michał Kozdrój czy Joanna Łośko. Także Łukasz Łach będący dyrektorem Zarządu Wykonawczego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego i prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP w Tarnowie posiadał mandat przedstawiciela do Zarządu Gminnego z ramienia OSP Zakliczyn czy reprezentujący Zarząd Powiatowy Z OSP RP Józef Wojtas.
O Melsztynie prawie wszystko w książce i audioprzewodniku
W ostatnich latach zamek w Melsztynie odradza się po ponad dwóch wiekach popadania w ruinę dzięki nowemu właścicielowi – Gminie Zakliczyn. Wieża zamkowa dostojnie pyszni się nad okolicą, a kolejne prace wykonane wokół niej dodają jej majestatu. Wzgórze zamkowe w Melsztynie przyciąga nie tylko coraz więcej turystów z kraju i zagranicy, ale też podróżników i jutuberów relacjonujących postępy w odbudowie zamku i zachwycając się ta niewątpliwą atrakcją turystyczną nad Dunajcem. Wielu z nich komplementuje właściciela zamku za to, że można zwiedzać go nieodpłatnie.
Od ubiegłego roku w świetlicy obok zamku działa Punkt Informacji Turystycznej ZCK, gdzie można nabyć pamiątki i zamówić usługę przewodnicką, a w niedzielę podczas sezonu turystycznego zasmakować tradycyjnych produktów serwowanych przez KGW.
Czytaj więcej: O Melsztynie prawie wszystko w książce i audioprzewodniku
Wspaniały sukces młodych sportowców z Zakliczyna
Znakomite wieści napłynęły z finału wojewódzkiego Igrzysk Dzieci w drużynowym tenisie stołowym, który odbył się 14 kwietnia 2026 roku w Limanowej. Zawodnicy UKS Jordan Zakliczyn zajęli wysokie, piąte miejsce, pokazując ogromne zaangażowanie i sportowego ducha walki.
Reprezentując Szkołę Podstawową im. Lanckorońskich w Zakliczynie, drużyna w składzie Gabriel Mróz oraz Michał Soska zmierzyła się z najlepszymi zespołami z całego województwa. Młodzi tenisiści udowodnili, że dzięki systematycznej pracy i determinacji można osiągać bardzo dobre wyniki nawet w tak wymagającej rywalizacji.
Czytaj więcej: Wspaniały sukces młodych sportowców z Zakliczyna
Niebieskie Igrzyska 2026 w Paleśnicy
W Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. T. Kościuszki w Paleśnicy po raz drugi zorganizowane zostały Niebieskie Igrzyska, w których oprócz dzieci i młodzieży z miejscowej szkoły wzięły udział reprezentanci Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. M. Konopnickiej ze Złotej.
16 kwietnia o godzinie 9 – tej Igrzyska otworzyła dyrektor Agnieszka Pomikło wraz z burmistrzem Dawidem Chrobakiem, najmłodsi uczestnicy z przejęciem odśpiewały hymn Niebieskich Igrzysk, nieco starsi uczniowie zapewnili artystyczno – sportowe otwarcie godne najważniejszych, światowych igrzysk, potem strażacy z OSP Zakliczyn poinstruowali o właściwych zachowaniach ratowniczych i zaczęła sportowa rywalizacja w duchu święta i przyjaźni.
Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym roku to już V edycja Niebieskich Igrzysk, w których bierze udział pół miliona dzieci na trzech kontynentach. Pomysłodawcą oraz głównym koordynatorem Niebieskich Igrzysk jest Fundacja-Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.
Zapisz się na grę terenową „Melsztyńskie skarby”
![]()
Zapraszamy wszystkich miłośników przygód do spędzenia czasu na wyjątkowym wydarzeniu kulturalno-turystycznym „Majówka na Melsztynie 2026” i tym samym zachęcamy do udziału w rodzinnej grze terenowej „Melsztyńskie skarby”
To doskonała okazja, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu i odkryć uroki Melsztyna oraz sprawdzić swoje umiejętności w orientacji w terenie, czy współpracy w drużynie.
W grze może wsiąść udział drużyny składające się minimum z 2 osób w tym, każda drużyna musi mieć przynajmniej jednego pełnoletniego uczestnika, który odpowiada za pozostałych uczestników. Dla najlepszych drużyn przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Czytaj więcej: Zapisz się na grę terenową „Melsztyńskie skarby”
Motomajówka na Jamnej 2026
Po raz kolejny w długi majowy weekend, z inicjatywy o. Krzysztofa Ruszela, w Jamnej organizowana jest Motomajówka. Dominikanin, o. Krzysztof Ruszel jest miłośnikiem motoryzacji, w szczególności pojazdów zabytkowych – to z jego m.in. inicjatywy w Korbielowie powstało „Muzeum motóra”. Po przybyciu do klasztoru Dominikanów w Jamnej, także tutaj „zaraża” wszystkich swoją motoryzacyjną pasją – tak narodziła się „Motomajówka”.
Kilkadziesiąt zabytkowych pojazdów od 1 do 3 maja pojawi się w Jamnej i okolicach. Szczegółowy program podaję poniżej i warto zwrócić uwagę na to, kiedy i gdzie pojawią się uczestnicy „Motomajówki 2026”. Już 1 maja około godziny 9 – tej uczestnicy Motomajówki zawitają pod melsztyńskim zamkiem, by potem przez Gwoździec udać się w stronę Brzeska. 2 maja pojazdy rusza na południe – w stronę gór – choć być może trasa będzie nieco krótsza niż pierwotnie była zaplanowana. 3 maja o godzinie 9 – tej pojazdy prezentować się będą na zakliczyńskim Rynku, po czym ruszą w stronę Jamnej, a popołudniu na zakończenie wydarzenia udadzą się na rekonesans do miejscowości na pograniczu gmin Zakliczyn i Cieżkowice z koniecznym przystankiem przy „Łazienkach mineralnych” w Słonej.
Węgierska wizyta studyjna w Zakliczynie
Od 8 do 10 kwietnia w Zakliczynie przebywała dziewięcioosobowa grupa pracowników Centrum Kultury i Biblioteki im. Petőfiego Sándora z Jászfényszaru.
Delegacja pracowników pod przewodnictwem Katalin Bordásné Kovács przyjechała do nas, aby zapoznać się z działalnością instytucji kultury działających na terenie gminy Zakliczyn oraz w Tarnowie.
Na prośbę dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki im. Petőfiego Sándora z Jászfényszaru Katalin Bordásné Kovács, program pobytu przygotowało i zrealizowało dla gości z Węgier Zakliczyńskie Centrum Kultury. Pierwszego dnia, po powitaniu delegacji w Zakliczynie z udziałem burmistrza Dawida Chrobaka, koleżanki i koledzy z Węgier zapoznali się z działalnością Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Prezentacja przygotowana przez Tomasza Zawiszę z udziałem pracowników ZCK odbyła się w Kinie za rogiem ZCK, następnie goście zwiedzili siedzibę naszej instytucji oraz udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Góry. Po kolacji przybyli do ratusza na próbę Chóru ZCK „Cantando canzoni”.
Podziękowanie Mamy
Pragnę podziękować wszystkim, którzy towarzyszyli w ostatniej, ziemskiej drodze mojej córki śp. Moniki.
Dziękuję Księżom koncelebrantom Mszy świętej pogrzebowej, LSO, najbliższym; rodzinie i przyjaciołom, koleżankom i kolegom z Chóru, delegacjom, znajomym i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej.
Dziękuję za zamówione Msze święte w intencji duszy śp. Moniki, za okazane wyrazy wsparcia i otuchy.
Ewa Bardon
Pieniądze z Małopolski dla gminy Zakliczyn
Prace konserwatorskie zabytku w Melsztynie, remont świetlicy wiejskiej w Rudzie Kameralnej oraz dofinansowania do zaopatrzenia w kompostowniki i organizacji dnia dziecka – na te zadania gmina Zakliczyn otrzymała pieniądze z Województwa Małopolskiego. Uchwały w tej sprawie zostały podjęte podczas XXVIII sesji sejmiku.
Samorząd województwa przekazał 75 tys. zł na odrestaurowanie murów zamkowych w Melsztynie wokół zamku po stronie zachodniej i północno-zachodniej. W ramach projektu „Małopolskie świetlice wiejskie 2026” przyznał 30 tys. zł na remont pomieszczeń świetlicy wiejskiej w Rudzie Kameralnej.
Zapisy na warsztaty fotograficzne
Zapraszamy miłośników fotografii do zakliczyńskiego ratusza na majowo – czerwcowe warsztaty fotograficzne dla początkujących, które w formie zajęć teoretycznych i praktycznych poprowadzi artysta – fotografik Stanisław Kusiak.
Stanisław Kusiak jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, ma na koncie wystawy fotograficzne pokazywane w najbardziej prestiżowych galeriach wystawienniczych w Polsce. Na co dzień jest instruktorem w Zakliczyńskim Centrum Kultury oraz kustoszem Galerii ZCK „Poddasze”.
W programie warsztatów m.in.: teoria dotycząca światła i kompozycji obrazu, budowa i obsługa aparatu fotograficznego, materiały fotograficzne i ciemnia a także praktyczne zajęcia wykonywania zdjęć na filmie, wywoływanie negatywu oraz własnoręczne wykonanie odbitki w ciemni Zakliczyńskiego Centrum Kultury.


