Znak Dziedzictwa Europejskiego dla Lusławic
W Brukseli odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia prestiżowych wyróżnień, które co roku przyznaje Komisja Europejska. Jedno z nich trafiło do małopolskiej instytucji kultury.
Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany miejscom o szczególnym znaczeniu dla historii i kultury Europy, a także rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. 25 lutego br. Komisja Europejska ogłosiła laureatów 15. edycji wydarzenia. Wśród nagrodzonych 13 obiektów z całego kontynentu znalazło się Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, docenione za projekt „Ogród Krzysztofa Pendereckiego – dziedzictwo kulturowe zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach”. Dotyczy on znajdującego się w sąsiedztwie Centrum unikatowego Arboretum oraz kompleksu zabytków, które sięgają XII wieku. Dzięki działaniom instytucji stały się ogólnie dostępną dla zwiedzających przestrzenią, z bogatym program realizowanych tam wydarzeń artystycznych.
Fotograf z pasją i misją
Stanisław Kusiak – artysta fotografik, członek Związku Artystów Fotografików, a także instruktor Zakliczyńskiego Centrum Kultury i kustosz galerii „Poddasze” w Zakliczynie został uhonorowany nagrodą starosty za swoją wieloletnią działalność twórczą oraz wkład w rozwój lokalnej kultury.
- To wyróżnienie trafia do osoby, która swoja pracą udowadnia, że kultura lokalna ma ogromną wartość. Dzięki takim osobom fotografia staje się nie tylko sztuką, ale także ważnym elementem budowania tożsamości naszej wspólnoty powiatowej - podkreślał starosta Jacek Hudyma.
Motomajówka okiem Stanisława Kusiaka
Dominikanin z Jamnej o. Krzysztof Ruszel to bodaj największy w sutannie miłośnik motoryzacji w Polsce. Najpierw, kiedy był przeorem klasztoru Dominikanów w Korbielowie, razem z tamtejszymi miłośnikami motoryzacji założył Muzeum „Motóra”, a kiedy pojawił się w Jamnej, wymyślił Motomajówkę.
Tegoroczna Motomajówka trwała od 1 do 3 maja, jej bazą był klasztor Dominikanów w Jamnej, a uczestnicy przemierzyli setki kilometrów po południowej części Ziemi Tarnowskiej i po Sądecczyźnie. Zawitali także do nowo otwartych łazieniek mineralnych w Słonej.
Czy z małego miasteczka można zmienić świat?
Czy z małego miasteczka można zmienić świat? My wierzymy, że tak.
I mamy na to dowody zapisane w naszej lokalnej historii.
Zapraszamy na spotkanie poświęcone Ziemi Zakliczyńskiej i ludziom, którzy zaczynali właśnie tutaj, a zaszli dalej, niż ktokolwiek się spodziewał.
To nie będzie kolejna sztywna konferencja. To opowieść o tym, że:
- Odwaga to umiejętność wyjścia poza schemat - tam, gdzie inni mówią „nie da się”.
- Siła płynie z naszych korzeni - z tej konkretnej ziemi, która uczy nas charakteru.
- Sukces nie ma adresu - udowadniamy, że ruszając „stąd”, można osiągnąć szczyty.
Dlaczego „Ziemia Powołań”?
Zaproszenie na uroczystość odsłonięcia czchowskiego czołgu
W Czchowie 9 maja 2026 roku odbędzie się uroczystość oficjalnego odsłonięcia sławnego czołgu T-72 posadowionego na skwerze wśród innych eksponatów wojskowych tzw. „Parku militarno-historycznego”.
Uroczystość rozpocznie się 9 maja o godzinie 12.00 Mszą świętą w kościele parafialnym w Czchowie.
Mszę będzie koncelebrował delegowany przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. Wiesława Lechowicza jego zastępca, ksiądz pułkownik Karol Skopiński. Wydarzenie będzie się odbywało zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Czytaj więcej: Zaproszenie na uroczystość odsłonięcia czchowskiego czołgu
Majówka na Melsztynie 2026
1 maja na zamku w Melsztynie została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Klucz” przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury i Zakliczyńskim Stowarzyszeniem Turystyczno Historycznym „Azymut” Majówka na Melsztynie 2026, połączona z inauguracją sezonu turystycznego 2026 w powiecie tarnowskim.
W programie wydarzenia, które rozpoczęło się o godzinie 16 – tej były m.in.: inauguracja audiobooka „Melsztyńskie opowieści” z realizatorem projektu Markiem Kołdrasem, spotkanie z autorem książki „Stąpając po historii. Od prehistorii do ostatniego rodu zamku melsztyńskiego”, koncert plenerowy na dziedzińcu zamkowym kwartetu „Mazury i przyjaciele”, ognisko turystyczne, nocne zwiedzanie zamku oraz rodzinna gra terenowa „Melsztyńskie skarby.”
Kondolencje dla Janusza Flakowicza
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. - Gabriel García Márquez
Panu Januszowi Flakowiczowi;
radnemu Rady Miejskiej w Zakliczynie, przewodnikowi PTTK, nauczycielowi i animatorowi projektów edukacyjnych dla młodzieży
wyrazy szczerego i głębokiego współczucia po śmierci
Mamy
składa Dyrektor i Zespół Pracowniczy Zakliczyńskiego Centrum Kultury
Zaproszenie na II Tarnowski Złaz Śladami AK
12 czerwca odbędzie się II Tarnowski Złaz Śladami Armii Krajowej. Docelowym punkiem Złazu jest Wola Stróska – Szpitalik Żołnierzy AK na Mogile.
Podstawowym celem Złazu jest uczczenie pamięci żołnierzy AK walczących w czasie II wojny światowej, a w szczególności żołnierzy Batalionu 16 Pułku Piechoty AK.
Złaz organizują: Światowy Związek Żołnierzy AK – Koło Tarnów, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie, Stowarzyszenie Odra Niemen – Oddział Małopolski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. Partnerami wydarzenia są: Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Gromnik oraz Bractwo Historyczne „Wataha rycerska”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej 0/Kraków oraz Muzeum AK im. E. Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Organizatorzy proponują uczestnikom Złazu następujące trasy:
W Pieninach zainaugurowano 194. sezon flisacki
Uroczystą Mszą Świętą w Sromowcach Wyżnych 25 kwietnia zainaugurowano 194. sezon flisacki w Pieninach. Wydarzenie, od lat otwierające sezon spływu Przełomem Dunajca, zgromadziło flisaków, mieszkańców, turystów i samorządowców, podkreślając znaczenie jednej z najcenniejszych tradycji regionu. W uroczystości uczestniczyli kardynał metropolita krakowski Grzegorz Ryś, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, poseł na Sejm RP Anna Paluch, senator RP Jan Hamerski oraz starosta nowotarski Tomasz Hamerski.
Msza Święta inaugurująca nowy sezon flisacki tradycyjnie rozpoczęła obchody jednego z najważniejszych wydarzeń związanych z pienińskim dziedzictwem kulturowym i turystycznym. Po liturgii odbyło się poświęcenie łodzi flisackich oraz błogosławieństwo dla flisaków rozpoczynających kolejny sezon spływów Przełomem Dunajca – jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Małopolski.
Czytaj więcej: W Pieninach zainaugurowano 194. sezon flisacki
„Morawy południowe” w Galerii ZCK „Poddasze”
8 maja o godzinie 18 – tej w Galerii ZCK „Poddasze” na poddaszu ratusza odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Witolda Koleszko pod tytułem „Morawy południowe w Czechach” z udziałem autora prac.
Witold Koleszko - fotografowanie to pasja, która mnie motywuje do poznawania nowych ludzi lubiących fotografować a i nowych miejsc w Polsce i poza nią. Bardzo ważny jest kontakt z innymi pasjonatami fotografii by wymienić się doświadczeniem ale też pochwalić się swoim dorobkiem fotograficznym.
Fotografuję od 14 roku życia, w tamtych czasach to była fotografia analogowa. Wielogodzinna praca w ciemni i ten magiczny moment kiedy na papierze fotograficznym zanurzonym w wywoływaczu powoli pojawiał się obraz zarejestrowany wiele dni wcześniej. W 2002 roku rozpocząłem fotografować aparatami cyfrowymi.


