Podpisano umowę na budowę mieszkań w Wesołowie
Podpisana została umowa na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego w Wesołowie. Generalnym wykonawcą została firma eRSbet sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Sączu. Wydarzenie miało miejsce 21 kwietnia br. w siedzibie spółki SIM Małopolska w Brzesku.
Całkowita wartość umowy wynosi 8 mln 350 tys. zł. Termin realizacji to 18 miesięcy. Do dyspozycji lokatorów oddanych zostanie w Wesołowie 27 lokali mieszkalnych o zróżnicowanym metrażu (33 do 56 kwadratowych) trzy, dwu i jednopokojowych, wykończonych pod klucz w wysokim standardzie.
– Teren pod budowę został już przekazany wykonawcy. Zakończył się też pierwszy nabór wniosków o zawarcie umów najmu, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Aktualnie trwa weryfikacja złożonych wniosków – informuje burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.
Czytaj więcej: Podpisano umowę na budowę mieszkań w Wesołowie
Powstało Bractwo Kurkowe w Zakliczynie nad Dunajcem
26 kwietnia 2026 roku zainaugurowało działalność Bractwo Kurkowe w Zakliczynie nad Dunajcem. W tym niewątpliwie historycznym dniu założycielom Bractwa Kurkowego w Zakliczynie towarzyszyły Bractwa Kurkowe z Tarnowa, Gorlic i Ciężkowic. Goście przywieźli ze sobą listy gratulacyjne i serdeczne zaproszenie do grona społeczności Kurkowej w Polsce w ramach Zjednoczenia Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości związane z inauguracją zakliczyńskiego Bractwa Kurkowego rozpoczęły się w niedzielne popołudnie o godzinie 17:00 w kościele pw. św. Idziego Opata. Orszak Braci Kurkowych przemaszerował z zakliczyńskiego Rynku ulicą Mickiewicza do świątyni. Mszy Świętej przewodniczył ks. prałat Paweł Mikulski, powierzając nowo powstające Bractwo modlitwie i pasterskiej opiece. Wspólna modlitwa w intencji Braci i Sióstr Kurkowych podkreśliła chrześcijański fundament tej wspólnoty, której patronuje św. Sebastian.
Czytaj więcej: Powstało Bractwo Kurkowe w Zakliczynie nad Dunajcem
II Międzypokoleniowe Spotkanie Muzykantów Ludowych i Weselnych w Wesołowie
25 kwietnia w świetlicy w Wesołowie odbyło się II Międzypokoleniowe Spotkanie Muzykantów Ludowych i Weselnych. Spotkanie zgromadziło przekrój muzyków, z których najstarszy - Władysław Wiśniewski z Kończysk – liczy sobie 96 lat, czy 5 lat młodszy Franciszek Włudyka z Wesołowa, a z kolei najmłodsi są uczniami szkół podstawowych. Do Wesołowa zjechali muzycy z gminy Zakliczyn, ale też sąsiednich gmin takich jak; Ciężkowice czy Dębno, a nawet nieco odleglejszych takich jak; Tuchów, Tarnów, Iwkowa czy Lisia Góra. Listę tą uzupełnili ci, którzy wychowywali się na naszych stronach, ale mieszkają w Krakowie jak na przykład; Władysław Łopatka i Paweł Szymanowicz.
Spotkanie poprowadzili: Tadeusz Malik – prezes Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia „Klucz” i jednocześnie wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej w towarzystwie Marii Grzegorczyk – skarbnik Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej.
Czytaj więcej: II Międzypokoleniowe Spotkanie Muzykantów Ludowych i Weselnych w Wesołowie
Podpisanie umowy na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na dz. nr 536/2 w miejscowości Wesołów”
21 kwietnia br. w siedzibie Spółki Sim Małopolska w Brzesku miało miejsce oficjalne podpisanie umowy na realizację zadania inwestycyjnego pn. "Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na dz. nr 536/2 w miejscowości Wesołów, Gmina Zakliczyn” – w ramach programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM).
Generalnym Wykonawcą inwestycji została firma: eRSbet Sp z o.o. z siedzibą w Nowym Sączu. Całkowita wartość umowy z Generalnym Wykonawcą wynosi 8.350.000,00 zł brutto. Termin realizacji: 18 miesięcy od dnia udzielenia zamówienia.
W Wesołowie do dyspozycji dla mieszkańców oddanych zostanie 27 lokali mieszkalnych o zróżnicowanym metrażu (33 do 56m2) 3-, 2-, 1-pokojwych wykończonych w wysokim standardzie pod klucz wraz z komórkami lokatorskimi.
Rodzina prof. Józefa Poborskiego o Patronie Łazienek mineralnych w Słonej
W uroczystości otwarcia Łazienek mineralnych im. prof. Józefa Poborskiego w Słonej obok oficjeli i mieszkańców gminy Zakliczyn wzięła udział rodzina Patrona Łazieniek. Na uroczystość przybyły córki prof. Poborskiego: Katarzyna Poborska-Młynarska i Teresa Pencakowska, wnuki: Jan Latała i Michał Horodyski, a także prawnuki: Stasio, Piotrek i Tomek.
Podczas uroczystości głos zabrała córka Katarzyna Poborska-Młynarska, a także wnuki; Jan i Michał. Oto obszerny fragment wystąpienia Katarzyny Poborskiej-Młynarskiej:
Czytaj więcej: Rodzina prof. Józefa Poborskiego o Patronie Łazienek mineralnych w Słonej
Łazienki mineralne im. prof. Józefa Poborskiego w Słonej
Otwarte 21 kwietnia w Słonej Łazienki mineralne mają za patrona prof. Józefa Poborskiego.
Prof. dr inż. Józef Wacław Poborski urodził się 6 kwietnia 1912 roku w Lusławicach. W 1930 roku rozpoczął studia matematyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, skąd przeniósł się na Wydział Górniczy Akademii Górniczej w Krakowie. W 1938 roku uzyskał dyplom inżyniera górniczego, w 1950 stopień doktora, w 1954 roku tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1972 roku profesora zwyczajnego.
Przebieg pracy zawodowej: Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie: 1938–1939, 1946–1954; Kopalnia Soli w Bochni 1939–1945: najpierw na stażu górniczym, potem jako geolog-mierniczy kopalni; AGH: pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym i Wydziale Górniczym 1945–1982, kierownik Zakładu Złóż Soli i Surowców Chemicznych 1952–1982, prodziekan Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego 1954–1956, przewodniczący Komisji ds. budowy Muzeum Geologicznego AGH. Praca za granicą: Universidad de Luz w Maracaibo (Wenezuela) — wykłady z geologii górniczej na Wydziale Inżynierii 1979–1980; w latach siedemdziesiątych prace badawcze w rejonie zagłębi węglowych w Brazylii.
Staże: studium podyplomowe w Graduate School w Pittsburghu (USA) 1948–1949.
Czytaj więcej: Łazienki mineralne im. prof. Józefa Poborskiego w Słonej
ZSP im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie w 83. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia obchodziliśmy 83. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia wspominamy tych, którzy 19 kwietnia 1943 roku, podjęli walkę o godność w obliczu tragicznych wydarzeń II wojny światowej i Holocaustu. Powstanie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, aktem ostatecznego oporu przeciwko hitlerowskiej eksterminacji. Była to nierówna walka słabo uzbrojonych żydowskich bojowców przeciwko regularnym oddziałom SS, policji i Wermachtu. Większość walczących zginęła, a pozostała ludność (około 36-50 tys.) została deportowana do obozów zagłady w Treblince, Majdanku i Auschwitz. Powstanie trwało do 16 maja 1943 roku, kiedy to Jürgen Stroop ogłosił koniec akcji i wysadził Wielką Synagogę. Getto zostało zrównane z ziemią.
Hasło akcji Żonkile - „Łączy nas pamięć” od lat przypomina o tym, że wspólna historia może być punktem wyjścia do rozmów o solidarności, empatii, odwadze i odpowiedzialności. Papierowy żonkil to nie tylko symbol pamięci. To również zaproszenie do budowania wspólnoty i dialogu ponad podziałami.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB-u, czyli Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W taki sposób żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o ofiarach i uczestnikach powstania. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego zrywu.
70 tysięcy złotych z „Mecenatu Małopolski” na projekty kulturalne w gminie Zakliczyn
Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2026 roku pod nazwą „Mecenat Małopolski.” Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił udzielić wsparcia finansowego na realizację 389 zadań, na łączną kwotę 6 300 000 zł.
W tej liczbie znalazło się pięć ofert złożonych przez stowarzyszenia działające na ternie gminy Zakliczyn.
Środki z Województwa Małopolskiego w ramach “Mecenatu Małopolski” otrzymują:
Czytaj więcej: 70 tysięcy złotych z „Mecenatu Małopolski” na projekty kulturalne w gminie Zakliczyn
Otwarcie łazienek mineralnych w Słonej
Nowa atrakcja turystyczna pojawiła się w gminie Zakliczyn. Uroczyście otwarto i poświęcono ogólnodostępne łazienki mineralne w Słonej. Inwestycja powstała w ramach projektu „Źródlany szlak”, realizowanego na terenie Pogórza Ciężkowickiego.
W centralnym punkcie obiektu znajduje się tężnia solankowa, przeznaczona do inhalacji naturalnej górnych oddechowych, która zasilana jest bezpośrednio z ujęcia wody mineralnej w Słonej. Oprócz tego wyposażony został m.in. w ścieżkę do brodzenia, plac rekreacyjno-wypoczynkowy, altanę, budynek zaplecza i toalety oraz elementy małej infrastruktury. Koszt inwestycji to przeszło 2,8 mln zł, a ponad 2,4 mln zł wyniosło dofinansowanie z Funduszu „Polski Ład”, przyznane jeszcze przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Wkład budżetu Gminy Zakliczyn wyniósł blisko 400 tys. zł.
Majowy weekend w gminie Zakliczyn z obchodami Święta Narodowego
Mieszkańcy gminy Zakliczyn oraz goście, którzy wybiorą się w nasze strony, będą mieli w czym wybierać jeśli zechcą aktywnie spędzić majowy weekend.
Już 1 maja rano z Jamnej wyruszy Motomajówka 2026, a zabytkowe pojazdy uczestniczące w wydarzeniu około godziny 9 – tej pojawią się w Melsztynie, by po postoju koło zamku wyruszyć w dalsza drogę przez Gwoździec do Brzeska.
Tego samego dnia o godzinie 16 – tej w Melsztynie w ramach Majówki na Melsztynie zainaugurujemy otwarcie sezonu turystycznego w powiecie tarnowskim; będzie gra terenowa „Melsztyńskie skarby”, inauguracja audioprzewodnika „Melsztyńskie opowieści”, ognisko i koncert muzyczny a na finał zwiedzanie nocne zamku w Melsztynie.
2 maja Motomajówka 2026 z Jamnej wyruszy w góry, ale wieczorem do Jamnej powróci. Tymczasem na terenie winnicy Talaska w Melsztynie o godzinie 19 – tej rozpocznie się Dancing pod gwiazdami.
3 maja to dzień święta narodowego 235 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości gminne rozpoczną się o godzinie 9:30 Mszą świętą w intencji Ojczyzny, natomiast w drodze do kościoła pw. św. Idziego opata, gdzie te uroczystości będą miały miejsce, warto zatrzymać się na zakliczyńskim Rynku, gdzie od godziny 9:00 odbędzie się parada pojazdów uczestniczących w Motomajówce 2026.
Czytaj więcej: Majowy weekend w gminie Zakliczyn z obchodami Święta Narodowego


