1procent

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

owywoz

nitus3

Czytaj więcej: Kolędnicy z Gwoźdźca „pozamiatali” w Lipnicy MurowanejTo już po raz 36 Lipnica Murowana gościła grupy kolędnicze, które przybyły do tutejszego Domu Kultury z pięknymi widowiskami. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych trwał dwa dni 13 i 14 stycznia 2018 roku i był bodaj najbardziej udanym dla kolędników z Gwoźdźca. W sobotę na scenie zaprezentowało się 8 grup dziecięcych oraz 5 młodzieżowych. W kategorii dziecięcych grup kolędniczych nagrody głównej czyli statuetki „Lipnickiej Gwiazdy” nie przyznano, dwa równorzędne pierwsze miejsca zdobyły natomiast: Grupa Kolędnicza Herody z Gwoźdźca oraz Grupa Kolędnicza Szczodroki z Rzepiennika Suchego. „Lipnicką Gwiazdę” w kategorii grup młodzieżowych otrzymały Droby z Gwoźdźca. W czasie obrad jury dla wszystkich przybyłych z programem jasełkowym wystąpiły przedszkolaki z grupy III i IV z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej. W sobotę miało także miejsce oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Po kolędzie idziemy”, do którego łącznie zgłoszono 101 prac. Komisja artystyczna w składzie: Monika Żołna – plastyk, Anna Polinierska – plastyk, Dorota Wnęk – instruktor GDK nagrodziła 28 rysunków.

Czytaj więcej: Przekaż 1% na Dysponuj samodzielnie swoim 1% swojego podatku – masz do tego prawo i nic to Cię nie kosztuje. Wystarczy, że w swoim formularzu PIT wypełnisz odpowiednią rubrykę. Twoja decyzja o spowoduje, że fiskus przekaże 1% Twojego podatku wskazanej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego. Postanowieniem z dnia 29 października 2012 roku Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia, XII Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego, status organizacji pożytku publicznego uzyskało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz.”

Nasz numer KRS to: 00000 42094

Czytaj więcej: Przebieg działań wojennych na terenie ziemi zakliczyńskiej – część 1Stowarzyszenie „Klucz” zrealizowało 23 listopada 2017 projekt Zakliczyńska Pieśń Niepodległości, który zainaugurował w Zakliczynie obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt został wybrany i dofinansowany z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa.” Obok znakomitych koncertów i wystawy o cmentarzach z okresu I wojny światowej znajdujących się w Zakliczynie i okolicach, uczestnicy mogli posłuchać świetnych wykładów historyków związanych ze Stowarzyszeniem „Klucz”, tj.; Ewą Jednorowską i Michałem Chruścielem. Teraz zapraszam do zapoznania się z treścią wykładu Michała Chruściela, który ze względu na objętość, będzie podzielony na kilka części. Wykład pt. „Przebieg działań wojennych na terenie ziemi zakliczyńskiej” będzie do znalezienia na Zakliczyninfo w zakładce „Historie Ziemi Zakliczyńskiej.”

Prezes Stowarzyszenia „Klucz” i dyrektor ZCK – Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Orszak Trzech Króli w ZakliczyniePo raz trzeci ulicami naszego miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Jest to religijna i społeczna impreza, polegająca na przemarszu aktorów (dorosłych, młodzieży i dzieci), przebranych za trzech Króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Zawsze scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym. Celem imprezy jest promocja polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich, oraz uczczenie Święta Objawienia Pańskiego. Cechą charakterystyczną dla Orszaku Trzech Króli jest to, że wyrusza z trzech stron miasta i kończy się przy stajence na Rynku przy Ratuszu — w lokalnym Betlejem, gdzie jednym z najważniejszych elementów jest dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie dla całego Miasta.

Czytaj więcej: Kolejne Jordany od Klucza28 grudnia 2017 roku w trakcie świątecznego, samorządowego spotkania w Sali im. S.W. Jordana odbyła się kolejna edycja Gali Jordanów – honorowej nagrody Stowarzyszenia „Klucz” przyznawanej od 2012 roku przez Zarząd Stowarzyszenia, na tą okoliczność stający się zgodnie z regulaminem kapitułą nagrody. Kapituła może w jednej edycji przyznać maksimum cztery „Jordany” – dotąd tak też się działo. Galę Jordanów poprowadził prezes Stowarzyszenia „Klucz” Kazimierz Dudzik, nagrody wręczał honorowy obywatel Gminy Zakliczyn i honorowy członek Stowarzyszenia „Klucz” Kazimierz Korman w asyście specjalistki ds. projektów Stowarzyszenia „Klucz” Marii Chruściel. W 2017 roku nagrody oznaczone numerami 21, 22, 23 i 24 powędrowały do następujących laureatów:

Czytaj więcej: Najpopularniejsze artykuły na Zakliczyninfo w  2017 roku Koniec roku sprzyja dokonywaniu podsumowań. Takie podsumowania są już pewną tradycją portalu Zakliczyninfo. Tym razem zestawiłem dziesięć najpoczytniejszych artykułów minionych 12 miesięcy. Informacje, które przykuły szczególniejszą uwagę naszych czytelników, a bywało, że nawet nami wstrząsnęło. Taki to był słodko - gorzki ten miniony 2017 rok.

Zapraszam - Kazimierz Dudzik

Czytaj więcej: Jak obchodzi świat Boże Narodzenie Pierwsza wzmianka o Bożym Narodzeniu pochodzi z 354 roku i została zamieszcza kalendarzu rzymskim. Różne były w przeszłości terminy obchodów świąt Bożego Narodzenia. Świętowano w styczniu, marcu, kwietniu, a nawet w maju. Ostatecznie wybrano datę 25 grudnia - dzień przesilenia zimowego. Chrześcijanie ze słońcem utożsamiali Chrystusa, nazywając go "Słońcem Sprawiedliwości".

 

Jak świętują Boże Narodzenie na świecie ? 

Czytaj więcej: Dziękuję za dobry rok; życzę wesołych Świąt i szczęśliwego nowego 2018 rokuDziś dzień wigilii Bożego Narodzenia, w tym roku przypadający w dzień świąteczny, w niedzielę, wszak sama wigilia nie jest świętem kościelnym, ani państwowym. W polskiej tradycji ten jedyny w swoim rodzaju dzień rozpoczyna świętowanie Narodzenia Pańskiego wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki symbolizującej Gwiazdę Betlejemską. Według tradycji ludowej wciąż żywej na Kielecczyźnie, w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie może być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządza się już w sobotę 23 grudnia, a Boże Narodzenie świętuje się przez trzy dni. Symbolem wigilii jest zwyczaj przełamywania się opłatkiem i jednocześnie składanie sobie życzeń. Tą wirtualną drogą niech mi wolno będzie przełamać się opłatkiem z wszystkimi, szczególnie z tymi spośród Was, z którymi tylko tak jest to możliwe. Przełamuję się opłatkiem z czytelnikami Zakliczyninfo w kraju i zagranicą, z wszystkimi korespondentami portalu Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

Czytaj więcej: Smaczna sobota na Rynku 16 grudnia na zakliczyńskim Rynku podczas sobotniego jarmarku było bardziej świątecznie niż zazwyczaj o tej porze bywa, bo przecież stoiska z jemiołą, oświetleniem choinkowym tudzież innymi akcesoriami świątecznymi od lat dominują w tym czasie podczas zakliczyńskich jarmarków. Brakowało takiego swoistego stempla regionalnego, ale to się zmienia. Wszystko za sprawą debiutującego w tym roku Zakliczyńskiego Festiwalu Smaku Regionalnego zorganizowanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, Stowarzyszenie „Pod bocianim gniazdem” oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

Czytaj więcej: Film o I wojnie we wschodniej Małopolsce  Jak przebiegały przygotowania do największej operacji militarnej I wojny na ziemiach polskich? Jakie znaczenie dla jej rozstrzygnięcia miało lotnictwo i oddziały nazywane protoplastami sił specjalnych? Dlaczego ślady materialne operacji gorlicko-tarnowskiej stanowią osobliwość na skalę światową. Na te i podobne pytania odpowiada film dokumentalny „Operacja 15”. Niebawem, za pośrednictwem samorządów, które są partnerami przedsięwzięcia, trafi on do szkół.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl