O tym co w tytule powyżej napisałem, każdy kto przyjdzie na zakliczyński Rynek i zobaczy wystawę retrospekcyjną „30 lat Dominikanów w Jamnej”, może się sam przekonać.
- Wszystko zaczęło się symbolicznie w zimową, mroźną noc sylwestrową 1991 roku – wspomina o. Andrzej Chlewicki, Honorowy Obywatel Gminy Zakliczyn i ten, który razem z o. Janem Górą tą Republikę Dominikańską zaczął budować.
30 listopada 2023 roku o godzinie 10 – tej odbyło się symboliczne otwarcie wystawy o Dominikanach w Jamnej. Otwarcia dokonał burmistrz Dawid Chrobak, a następnie oddał głos honorowemu gościowi wydarzenia o. Andrzejowi Chlewickiemu, który po ponad 30 letnim pobycie i działalności w Jamnej wraca do rodzinnego Tarnobrzega.
Czytaj więcej: Jak rozwijała się Republika Dominicana w Jamnej
Znakomita historyk sztuki i wieloletnia kustosz Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu Zofia Katarzyna Posiadała była główną bohaterką projektu Zakliczyńskiego Centrum Kultury wspieranego przez Mosiński Ośrodek Kultury – pod nazwą „Malczewski na nowo w Zakliczynie.” Spotkanie odbyło się 25 listopada i było ilustrowane obrazami wystawy MOK z Mosiny „Malczewski na nowo”, inspirowanej twórczością Jacka Malczewskiego, a po Sali im. S. Jordana przechadzał się sam mistrz Jacek, w rolę którego wcielił się urzędnik z Urzędu Miejskiego w Mosinie Błażej Mamoński. Wystawę można oglądać w Sali im. S. Jordana do świąt Bożego Narodzenia.
Z wystawą z MOK Mosina przyjechała do Zakliczyna delegacja w skład której obok wspomnianego Błażeja Mamońskiego wchodziły; wicedyrektor MOK w Mosinie Alicja Adamska i specjalistka ds. promocji Urzędu Miejskiego w Mosinie Katarzyna Leszczyńska.
Fundacja „W drodze do marzeń” i Schronisko Dobrych Myśli w Jamnej w ramach projektu „Kultura na prowincji” zaprasza w grudniu na ciekawe wydarzenia artystyczne.
Pierwszym z nich będzie spektakl teatralny „Seks dla opornych”, który już w sobotę 2 grudnia w Jamnej zaprezentuje rzeszowski Ave Teatr. Alice i Henry, małżeństwo z 25 letnim stażem, spędzają weekend w najmodniejszym hotelu w mieście, aby tam przy pomocy poradnika "Seks dla opornych" ożywić swoje życie intymne i odnaleźć dawną namiętność. Czy ta terapia przyniesie oczekiwane rezultaty i pokona rutynę w ich małżeństwie, czy raczej spowoduje jeszcze większy żal i rozczarowanie, a może pozwoli docenić to co w związku dwojga ludzi najważniejsze, czyli bliskość, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa? "Seks dla opornych" to wyśmienita komedia, pełna trafnych spostrzeżeń o kobiecych i męskich pragnieniach, wyobrażeniach i punktach widzenia, które rozmijają się pokazując dobitnie, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Warto zobaczyć tę mądrą, obfitującą w błyskotliwe dialogi sztukę o życiu, przemijaniu i miłości, która bawi i wzrusza do łez. Spektakl adresowany jest do widzów dorosłych. Początek spektaklu w Schronisku Dobrych Myśli o godz. 16 – tej.
Czytaj więcej: Atrakcyjny grudzień w Schronisku Dobrych Myśli
Gminna Biblioteka Publiczna im. Ojca Jana Góry w Zakliczynie serdecznie zaprasza na wieczór poezji Lucyny Angermann pochodzącej z Faściszowej, który rozpocznie się 2 grudnia (w najbliższą sobotę) w Sali im. Spytka Jordana w Ratuszu w Zakliczynie - początek godzinie 16 - tej.
Na wieczór poezji złożą się; spotkanie autorskie z Lucyną Angermann, wystawa Marioli Mazgaj oraz oprawa muzyczna w wykonaniu sióstr Świerczek; Kasi, Karoliny i Kingi, którym towarzyszyć będą; Krzysztof Pyrek grający na skrzypcach, Jacek Mazur grający na gitarze.
Wstęp wolny - zapraszamy.
źródło informacji: GBP w Zakliczynie
1 grudnia, tradycyjnie w piątek, o godzinie 18:00 w Galerii ZCK „Poddasze” w zakliczyńskim ratuszu, odbędzie się wernisaż wystawy rysunku najmłodszego chyba Artysty, jakie w ponad 23 letniej historii działalności naszej Galerii mieliśmy okazję gościć. Wystawa nosi nazwę „Gdzieś w dziecięcej wyobraźni”. Oczywiście zapraszamy na jej otwarcie.
Michał Kurek jest 7-letnim mieszkańcem Lusławic. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie rysowaniem. W zeszytach i blokach rysunkowych szkicował wszystko co zaobserwował na spacerach, w książkach, bajkach. W przedszkolu w Zakliczynie zauważono, że potrafi na obrazkach uchwycić ruch, perspektywę, czy oddać emocje postaci.
Okres pracy dyrektora Smożewskiego w tarnowskim teatrze uznawany jest za najlepszy czas tarnowskiej sceny. Ryszard Smożewski trafił do Tarnowa w roku 1972, by objąć dyrekcję teatru, którego remont właśnie wówczas zakończono. Wcześniej był dziennikarzem, tworzył w Kielcach Teatr Aktora i Dziennikarza, pracował w krakowskiej „Bagateli” i ośrodku telewizyjnym.
Na inaugurację swojej dyrekcji zaproponował publiczności „Turonia” Stefana Żeromskiego, potem przyszły pamiętane do dzisiaj wspaniałe przedstawienia: „Złoty chłopiec”, „Przepraszam, czy tu biją”, „Klątwa”, czy „Jest kabaret”. Pracując w Tarnowie Ryszard Smożewski nie rozstał się również ze swoim drugim zawodem – dziennikarstwem. Przez wiele lat pisał dla warszawskiej i kieleckiej prasy: teksty, felietony, recenzje, w tym także do naszego tygodnika „TEMI.
„Jeśli tam, gdzie teraz jesteś stworzysz teatr, to będzie to tarnowski teatr, a my wszyscy do niego dołączymy, kiedy nadejdzie pora” – napisał w liście – wspomnieniu odczytanym nad grobem Aleksander Berlin, reżyser współpracujący z tarnowskim teatrem w latach 70.
Po pogrzebie w teatrze odbyło się spotkanie, podczas którego Ryszarda Smożewskiego i swoją z nim współpracę wspominali m.in. Lidia Holik – Gubernat, Zbigniew Kłopocki, Andrzej Grabowski, Jerzy Świtek i Ryszard Zaprzałka…
Dzisiaj za Tarnowskim Kurierem Kulturalnym, który jest partnerem medialnym Zakliczyńskiego Centrum Kultury, Ryszard Zaprzałka wspomina swojego szefa, który odszedł 15 lat temu.
Ryszard Smożewski – Złoty Chłopiec tarnowskiego teatru był dzieckiem Zamojszczyzny
Koncert Cecyliański wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń lokalnych i odbędzie się w dniu 26 listopada 2023 roku ( w niedzielę), w uroczystość Chrystusa Króla w Powroźniku koło Muszyny.
O godz. 15 - tej w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Powroźniku rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem trzech chórów, a po Mszy św. odbędzie się koncert chórów.
Gościnnie wystąpią: Chór BelCanto z Dobrej oraz Chór ZCK Cantando Canzoni z Zakliczyna. Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie w organizacji tego wydarzenia, a chórzystom za przyjęcie zaproszenia i przygotowanie do tej uroczystości. Wyrazy wdzięczności kierujemy na ręce dyrygentów: Pani Urszuli Palki-Ranosz i Pana Dawida Nawalańca za przygotowanie chórzystów do tego wydarzenia. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Źródło informacji: Chór parafii św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku
Wybitny znawca Jacka Malczewskiego profesor Bartosz Korzeniewski - prezes Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową Instytutu Muzealnego oraz znakomita historyk sztuki i wieloletnia kustosz Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu Zofia Katarzyna Posiadała będą głównymi bohaterami projektu Zakliczyńskiego Centrum Kultury wspieranego przez Mosiński Ośrodek Kultury – pod nazwą „Malczewski na nowo w Zakliczynie.” Dzięki temu spotkanie będzie ilustrowane obrazami inspirowanymi twórczością Jacka Malczewskiego, a po Sali im. S. Jordana przechadzał się będzie sam mistrz Jacek. Spotkanie rozpocznie się 25 listopada (w sobotę) o godzinie 14 – tej.
Godzinę wcześniej nasi znakomici goście odwiedzą grób Malczewskich na cmentarzu parafialnym w Domosławicach, gdzie spoczywają żona Maria, córka Julia i wnuczka Jacenta.
Tytułem wstępu.
W latach 2009-2012 miałem przyjemność prowadzić zajęcia z literatury muzycznej i historii muzyki dla studentów Wokalistyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na zaproszenie ówczesnego dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego dra hab. Władysława Szymańskiego. Prof. Szymański w 2016 roku został wybrany rektorem Uczelni i piastuje to stanowisko już drugą kadencję. I tak rozpoczęta współpraca po 10-letniej przerwie znalazła kontynuację w bieżącym roku. A dlaczego? Już odpowiadam. W 2021 r. dyr. Kazimierz Wojnicki poprosił mnie o zastępstwo w charakterze nauczyciela kształcenia słuchu na czas nieobecności jednego ze swoich pracowników, a po zakończeniu roku szkolnego zachęcił mnie do dalszej współpracy. W tym samym czasie z Jego inicjatywy została powołana do istnienia na podstawie porozumienia dyrektorów szkół muzycznych naszego regionu orkiestra, która przyjęła nazwę Małopolskiej Regionalnej Orkiestry Symfonicznej pod kierunkiem dra Waldemara Gronia.
Czytaj więcej: Muzyczny sukces MROS Małopolska i domosławickiej SM I st. w Katowicach
Za nami 18. Przegląd Pieśni Patriotycznej „Legiony to żołnierska nuta”, który odbył się 9 listopada w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu. To pięknie i stojące na wysokim poziomie wydarzenie w którym wzięli udział soliści oraz zespoły wokalne reprezentujące 23 placówki oświatowe i instytucje kultury z terenu powiatu tarnowskiego oraz miasta Tarnowa, zorganizowały; Odział PTTK Ziemi Tarnowskiej, SKKT PTTK „Compass” działające przy Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Dawid Chrobak. Na ratuszowej scenie wystąpiło 16 solistów oraz 10 zespołów wokalnych. Występom artystów przyglądali się m.in.: prezes Zarządu Oddziału PTTK „Ziemi Tarnowskiej” Barbara Jarocka, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, radny Rady Powiatu Tarnowskiego i Dyrektor SP w Zakliczynie Józef Gwiżdż, dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierz Dudzik, opiekunowie zespołów i solistów oraz rodzicie, a także uczestnicy Małopolskiego Złazu Patriotyczno-Turystycznego ,,Szlakami Legionistów - Łowczówek” wśród których byli przedstawiciele także Warszawy czy Katowic.
Przegląd poprowadziła Irena Flakowicz.
Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.