Kliknij aby oglądnąć

W kwietniu rusza linia autobusowa Wytrzyszczka – Tarnów

Opublikowano: wtorek, 31, marzec 2026 opublikował: Kazimierz Dudzik

mapa bedzieszynatarnowNowe połączenie autobusowe Małopolskich Linii Dowozowych to trasa, która prowadzić będzie z Tarnowa przez gminy Tarnów, Zakliczyn, Pleśna oraz Czchów do przystanku końcowego na Wytrzyszczce i z powrotem do Tarnowa.  

Inauguracja trasa linii A55, bo taki numer nosi trasa MLD, nastąpi 7 kwietnia i prowadzić będzie przez m.in. następujące miejscowości: Wytrzyszczka – Czchów – Jurków – Domosławice – Charzewice – Melsztyn – Zakliczyn – Janowice – Lubinka – Rzuchowa – Koszyce Małe – Koszyce Wielkie – Tarnów.  

W ilustracjach do artykułu możecie zapoznać się ze szczegółowym rozkładem jazdy nowej linii autobusowej.

Trasa nowej linii została zaplanowana tak, aby przebiegała w pobliżu licznych atrakcji turystycznych regionu tarnowskiego.

rjazdyBurmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak zwraca uwagę na to, że uruchomienie linii A 55, to nie tylko kolejny krok w kierunku przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców gmin: Czchów, Zakliczyn i Pleśna, ale także wskazuje na potencjał turystyczny.

Co najmniej kilkanaście ciekawych obiektów o walorach turystycznych jest na tej trasie. To bardzo potrzebna w moim przekonaniu linia zwiększająca dostęp komunikacyjny mieszkańców naszych gmin do Tarnowa, ale też mająca charakter turystyczny – zaznacza Dawid Chrobak.

rjazdywytrzyszczkaAutobusy będą kursowały na trasie „Zamków w dolinie Dunajca”, tj. zamku „Tropsztyn” w Wytrzyszczce, zamku w Czchowie oraz zamku w Melsztynie. Po drodze autobus mijał będzie inne popularne atrakcje znajdujące się w pobliżu przejazdu, takie jak: historyczne centra miast Czchowa i Zakliczyna, kąpielisko „Chorwacja” w Jurkowie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach,  pałac w Janowicach, wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej czy winnice w Melsztynie i w Dąbrówce Szczepanowskiej.

Uruchomienie połączenia między gminą Czchów a Tarnowem to koszt około 1,6 mln złotych. Blisko pół miliona złotych stanowi dotacja Województwa Małopolskiego, natomiast pozostałe środki zapewniły samorządy gmin: Czchowa, Zakliczyna i Pleśnej.

 

 

Odsłony: 328