Kliknij aby oglądnąć

Lato w Gminie Zakliczyn - Dzierżaniny

Opublikowano: poniedziałek, 08, lipiec 2024 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak

DzierżaninyW Paleśnicy przed kościołem skręcamy w prawo jadąc drogą krajową nr 975 z Zakliczyna do Nowego Sącza i udajemy się poprzez bystry podjazd do góry. Niemal od razu wynagradzają nam ten podjazd zjawiskowe widoki na Pogórze Cięzkowicko – Rożnowskie i panorama sąsiedniej Paleśnicy.

Pierwsza wzmianka o Dzierżaninach odnosi się do roku 1307 - jako posiadłości królewskiej, potem miejscowość była własnością możnego w tych okolicach rodu Gieratów Ośmiorogów.
Dzierżaniny graniczą od wschodu z Paleśnicą, od północy z Borową i od zachodu z Rudą Kameralną. Miejscowość położona jest na zboczach wzniesień Pogórza Ciężkowicko – Rożnowskiego. Dzięki temu obfituje w piękne punkty widokowe na Pogórza i Beskid Sądecki.

Siedzibę ma tutaj parafia z kościołem p.w. Matki Bożej Królowej Polski i Spółdzielnia Socjalna "Serce Pogórza" w budynku byłej szkoły podstawowej, w którym znajdują się również mieszkania socjalne.

Na uwagę zwracają kapliczki wotywne, w tym ustawiona w centrum miejscowości.

 

Czy wiesz, że w Dzierżaninach:

Na północnym zboczu wzniesienia, nieopodal centrum wsi zlokalizowany został cmentarz parafialny z oryginalna kaplicą, która została utworzona z prezbiterium kościoła z Janowic, rozebranego i w części przeniesionego do Dzierżanin.

Odsłony: 141