Kliknij aby oglądnąć

Lato 2024 w Gminie Zakliczyn

Opublikowano: środa, 03, lipiec 2024 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak

akalejdoskop2Gmina Zakliczyn położona jest we wschodniej części województwa małopolskiego i południowej powiatu tarnowskiego. To największa gmina powiatu, której powierzchnia wynosi 122 km², co z kolei plasuje ją na 1065 miejsc pod względem powierzchni gmin w Polsce. W 24 miejscowościach gminy zamieszkuje 12 536 mieszkańców - pod względem zaludnienia jest to 668 gmina w Polsce.


Stolicą gminy jest Zakliczyn – miasteczko liczące niespełna 1 600 mieszkańców – jedno z najmniejszych pod tym względem w Polsce, ale - jak na stolicę przystało – największe w gminie.


Położenie geograficzne oraz dziedzictwo kulturowe i historyczne powoduje, że jest to bardzo atrakcyjny obszar pod względem turystycznym.


Pogórze Ciężkowicko – Rożnowskie w południowo- wschodniej części oddzielone jest doliną środkowego biegu Dunajca od Pogórza Wiśnickiego w północno – zachodniej, mniejszej części obszaru gminy.


Atutem jest dogodne połączenie komunikacyjne. W miejscowości Roztoka zbiegają się na rondzie drogi wojewódzkie: nr 980 Jurków - Biecz oraz nr 975 Dąbrowa Tarnowska – Dąbrowa k. Nowego Sącza, by kilka kilometrów dalej na zakliczyńskim rondzie rozdzielić się ponownie; droga nr 980 na wschód w kierunku Gromnika i dalej Biecza oraz droga 975 na południe w kierunku Paleśnicy i dalej Nowego Sącza. Relatywnie blisko – ok. 30 -40 minut jazdy samochodem – jest stąd do autostrady A – 4 (węzeł Brzesko lub Wierzchosławice). Tyle samo zajmie nam jazda do Tarnowa lub Nowego Sącza.


Dla tych, którzy preferują podróże koleją, łącząc ją z turystyka rowerową, warto polecić podróż pociągiem do Tarnowa, a następnie przesiadkę na rower i zwiedzanie tej części Małopolski, korzystając z najpiękniejszej trasy rowerowej w Polsce VeloDunajec. Możemy rozpocząć podróż rowerem z drugiej strony – ze stolicy Tatr. Trasa ma bowiem swój początek w Zakopanem, w pobliżu również dworca kolejowego. Stamtąd prowadzi niemal w całości wzdłuż rzeki Dunajec, zarówno po prawym, jak i lewym jej brzegu. Po drodze przecina Szlak wokół Tatr i przemierza Nowy Targ, by dotrzeć do Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie częściowo pokrywa się z malowniczym VeloCzorsztyn (ok. 45-60 km szlaku) - pętlą wokół Jeziora Czorsztyńskiego, przejedziemy przy Zamku w Niedzicy i obok znanej Zapory Wodnej. Dalej, w Sromowcach Niżnych, trasa wiedzie przez most graniczny na Dunajcu i kieruje nas słowacką stroną przez Przełom Dunajca, gdzie na długości kilku kilometrów łączy się ze szlakiem Aquavelo. Tak docieramy do serca Pienińskiego Parku Narodowego, w którym podczas jazdy można podziwiać spływy tratwami i widoki na Trzy Korony i Sokolicę - najpopularniejsze szczyty tego pięknego górskiego pasma. Od Szczawnicy szlak rowerowy biegnie już sam, meandrując wraz z Dunajcem obok Beskidu Sądeckiego, ku Staremu i Nowemu Sączowi. Przed rowerzystami kolejne jeziora zaporowe na Dunajcu; Jezioro Rożnowskie i następnie Jezioro Czchowskie. Co prawda w tej okolicy trasa rowerowa VeloDunajec nadal jest w budowie, ale możemy skorzystać z lokalnych ścieżek rowerowych. Za zaporą wodną w Czchowie w miejscowości Piaski – Drużków, wjeżdżamy na fragment ukończonej trasy rowerowej poruszając się najpierw drogą lokalną, a w Filipowicach już trasa biegnie samodzielnie, grzbietem wałów przeciwpowodziowych rzeki Dunajec, przez cały obszar gminy Zakliczyn. W Zakliczynie, blisko centrum miasteczka, koło Kompleksu Sportowo – Rekreacyjnego „Kamieniec” znajduje się Miejsce Odpoczynku Rowerzystów, a kilkaset metrów dalej na wschód trasa bezkolizyjnie przecina drogę wojewódzką obok mostu na Dunajcu i kładką przez rzekę Paleśniankę podróżujemy w kierunku Lusławic i dalej w kierunku Tarnowa. Szlak VeloDunajec kończy się oficjalnie w Wietrzychowicach, miejscowości położonej na północ od Tarnowa, nieopodal ujścia Dunajca do Wisły. Tam łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową, co umożliwia dalszą jazdę rowerem.


W gminie Zakliczyn sukcesywnie rozbudowywana jest sieć lokalnych ścieżek rowerowych, zazwyczaj łączonych w chodniki pieszo – rowerowe. W ten sposób możemy już podróżować z Zakliczyna w kierunku Roztoki oraz w części oddanych już do użytku szlaków rowerowych z Zakliczyna do Filipowic czy z Zakliczyna do Paleśnicy i z Charzewic do Melsztyna.


Gmina Zakliczyn dysponuje dobrą bazą noclegową, którą oferują hotelo – restauracje w Zakliczynie, gospodarstwa agroturystyczne w Zakliczynie i okolicznych miejscowościach, bacówki turystyczne w Jamnej czy domki letniskowe pod wynajem.


Bez trudu znajdziemy także dobrą ofertę gastronomiczną w Zakliczynie, Melsztynie, Faściszowej, Paleśnicy czy Jamnej.


Zakliczyn słynie w okolicy z najlepszej oferty handlowej, nie tylko ze względu na odbywające się na rynku tradycyjne jarmarki, ale także gęstą sieć sklepów wielkopowierzchniowych jak i tych mniejszych.


Sporo czasu poświeciłem ofercie turystyki rowerowej, ale z pewnością wielką atrakcją turystyczną jest spływ kajakowy Dunajcem z Jurkowa do Zakliczyna. Trasa z Jurkowa do mostu w Zakliczynie to spokojna, malownicza trasa, idealna do rekreacyjnego spływu. Wspaniałe widoki na pobliskie wzgórza towarzyszą nam w trakcie całego odcinka, a duże kamieniste plaże fantastycznie prezentują się po obu stronach wijącej się rzeki, która to naprzemiennie raz zwalnia, a następnym razem przyspiesza swój bieg. Pod koniec trasy możemy z bliska obserwować odbudowaną w ostatnich latach wieżę zamkową w Melsztynie, która dostojnie góruje nad rzeką, przypominając o swojej historii, kiedy swego czasu był to największy zamek w dolinie Dunajca i Popradu.


To wręcz niewiarygodne, jak szerokie spektrum oferty turystycznej oferuje Gmina Zakliczyn; od turystyki rowerowej, poprzez turystykę sakralną, kulinarną, historyczną po turystykę pieszą z domieszką turystyki górskiej.

 

Informacje, które będą ukazywać się na naszym portalu w lipcu i kolejnych miejscowościach gminy Zakliczyn, znajdziecie także w wydaniu „Głosiciela” – Lato 2024 w Gminie Zakliczyn.

 

Zapraszam do lektury - Kazimierz Dudzik

Odsłony: 256