Kliknij aby oglądnąć

Zdrowo i na sportowo na Orliku w Paleśnicy czyli „Sportowy dzień z Aktywną Szkołą”

Opublikowano: niedziela, 30, czerwiec 2024 Robert Kraj

001Moc atrakcji, zdrowo i bardzo aktywnie na imprezie sportowo-rekreacyjnej w Paleśnicy. Uczestniczyli w niej dzieci, młodzież oraz dorośli, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach na paleśnickim orliku oraz bardzo licznie zaproszeni goście z okolicznych miejscowości. „Sportowy dzień z Aktywną Szkołą” to projekt organizowany przez Fundację Orły Sportu i dofinansowany ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.


Orlik w Paleśnicy znalazł się wśród 100 orlików, które zostały wyróżnione i otrzymały dofinansowanie na organizację tego wydarzenia. Tym bardziej wybór naszego orlika w Paleśnicy należy traktować jako duże wyróżnienie.


030Organizatorem imprezy 22 czerwca 2024 roku na orliku w Paleśnicy był Robert Kraj, Fundacja Orły Sportu, Parafialny Klub Sportowy Jedność Paleśnica, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paleśnicy, oraz wolontariusze. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak, który jednocześnie dokonał otwarcia imprezy. Po uroczystym otwarciu i przedstawieniu wizji oraz celu ogólnopolskiego projektu pt. „Aktywna Szkoła” nastąpiło powitanie uczestników i przedstawienie szczegółowe programu wydarzenia. Następnie przeprowadzono wspólną rozgrzewkę dla wszystkich uczestników imprezy, która miała charakter ogólnorozwojowy. Podzielono uczestników na rywalizujące drużyny. W bloku gry i zabawy w drużynach rywalizowano w wyścigach z przeszkodami, w berkach, w sztafetach sprawnościowych, sztafetach z przeszkodami, w przeciąganiu liny. Rozegrano rywalizację w zbijaka, w „piłka parzy”, w rzucie „gumowcem na odległość”, slalomem z piłką, „kółko i krzyżyk” w zespołach, rzut lotkami do tarczy, rzuty do celu, zabawy z elementami piłki nożnej, siatkowej i koszykowej. Zorganizowany został pokaz i wspólne zajęcia Fitness dla wszystkich uczestników.


Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo radości i zabawy. Były testy sportowe sprawdzające różne umiejętności, tradycyjne zabawy podwórkowe, wyścigi w workach, przeciąganie liny, konkursy celności piłkarskiej, ultimate frisbee oraz emocjonujące pokazy treningu gry 1×1, 2×2, 3×3 które przyciągnęły wielu fanów piłki nożnej. Zaprezentowany został także pokaz akrobatyki nagrodzony wielkimi brawami. Dodatkowo, dzieci mogły skorzystać ze strefy animacji: malowanie twarzy, tatuaże, piana party, nauka chodzenia na wiadrach, bańki mydlane i wiele innych atrakcji. Wielkim powodzeniem cieszył się dmuchany tor przeszkód, do którego dzieci podchodziły wiele razy, mogły także skorzystać z uwielbianej zjeżdżalni, co cieszyło się ogromnym powodzeniem. Wszyscy uczestnicy mogli również posilić się zdrowym poczęstunkiem, który dodał im energii do dalszych aktywności. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszył się konkurs strzelania z łuku.


Rozegrano pasjonujący turniej międzypokoleniowy w Boule oraz Mölkky. Osobny blok stanowiły „Podwórkowe Gry i Zabawy Naszych Dziadków”: gry o charakterze międzypokoleniowym, które zapewniły zaangażowanie rodziców, seniorów, ich wnuków oraz dzieci i młodzieży. Rozegrano „mecz międzypokoleniowy” w dwa ognie, piłkę nożną oraz „rzucankę siatkarską”.


Uczestnicy mieli możliwość skorzystania ze sprzęt do innowacyjnych zmagań sportowych: rowerków treningowych, ergometrów wioślarskich, orbitreków magnetycznych, bieżni elektrycznych, stepperów. Przeprowadzony został dla uczestników zajęć pokaz ze szczegółowym instruktażem korzystania ze sprzętu do innowacyjnych zmagań sportowych. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zaawansowanymi funkcjami tych urządzeń takimi jak: zasady programowania urządzeń, wyboru programów treningowych, personalizacja ustawień, itp.. Uczestnicy bardzo licznie korzystali z możliwości aktywności fizycznej na tych urządzeniach. Przeprowadzone zostały konkursy dla uczestników na tych urządzeniach.


Zaprezentowano i wspólnie rozegrano liczne turnieje w gry które dla wielu na początku wydały się „egzotyczne” jak Mölkky /fińskie kręgle/ oraz uwielbiana prze Francuzów oraz mieszkańców Beneluksu /Belgia, Holandia, Luksemburg/ gra w Boule /Pétanque/. Dokonano prezentacji klubów sportowych PKS „Jedność” Paleśnica, „Dunajec” Zakliczyn, WKS Siemiechów.


Na imprezę zaproszono rodziny z dziećmi z okolicznych miejscowości, ale także z sąsiednich gmin Gromnika, Ciężkowic, Pleśnej, Dębna, Wojnicza którzy chętnie przyjeżdżają na orlik w Paleśnicy. Uczestnicy byli zachwyceni pomysłem i realizacją projektu, byli aktywni, zaangażowani i radośni.


Rywalizacja w wymiarze sportowym była pasjonująca i wyrównana. Wszyscy z olbrzymim poświęceniem startowali w różnych konkurencjach i należy zaznaczyć w większości skutecznie. Wspaniała była atmosfera całej imprezy, utrzymana w duchu rywalizacji sportowej, zasad fair play i kulturalnego zachowania. Cała impreza przebiegła w przyjaznej i radosnej atmosferze święta sportowego. Zorganizowane zostało bardzo obfite wyżywienie dla wszystkich uczestników wydarzenia, organizator zadbał, aby było ono bardzo zdrowe.


Przygotowano punkt informacyjny dotyczący programu „Aktywna szkoła”.


Aktywna Szkoła to program stworzony z myślą o realizacji strategicznego celu w obszarze kultury fizycznej – Aktywne i zdrowe społeczeństwo. Program ten to kompleksowe wsparcie aktywności fizycznej skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży, ale także do osób dorosłych. Dzięki optymalnemu wykorzystaniu przyszkolnej i samorządowej infrastruktury sportowej oraz zapewnieniu profesjonalnego wsparcia trenerskiego umożliwiamy aktywizację społeczeństwa na poziomie lokalnym. Program Aktywna Szkoła dofinansowano ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.


Dokonano uroczystego podsumowania sportowych zmagań i oficjalnego zakończenie eventu sportowego.


Szczególne podziękowanie wolontariuszom za pomoc w organizacji eventu Michałowi Mastalerz, Michałowi Pajorowi, Pawłowi Jurkiewiczowi, Danielowi Repetowskiemu, Mateuszowi Gierałt, Krystianowi Ziółkowskiemu, Markowi Hołdzie oraz Pani Ewie Gierałt.


Gorące podziękowanie dla wszystkich uczestników za ich radość, aktywność, zaangażowanie oraz bardzo mile wspólnie spędzony czas na aktywności fizycznej.

 aktywna aktywna aktywna
 aktywna aktywna aktywna
 aktywna aktywna aktywna
 aktywna aktywna aktywna
 aktywna aktywna aktywna
 aktywna aktywna aktywna
 aktywna aktywna aktywna
 aktywna aktywna aktywna
 aktywna aktywna aktywna
 aktywna aktywna aktywna

Odsłony: 314