Kliknij aby oglądnąć

Na szczycie prawie remis, moc Konfederacji

Opublikowano: środa, 12, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

swyborczy9 czerwca Polacy rozstrzygnęli w głosowaniu o tym, kto przez najbliższe 5 lat będzie reprezentował nasz kraj w Parlamencie Europejskim. Do rozdania było 53 mandaty o które rywalizowało 11 komitetów wyborczych. Ostatecznie w podziale mandatów uczestniczyło 5 komitetów wyborczych, a do urn wyborczych poszło 40,65% wyborców i to oni zdecydowali o takim,  a nie innym podziale mandatów.


Wybory do Europarlamentu wygrała Koalicja Obywatelska wynikiem 37,06% co przełożyło się na 21 mandatów poselskich, KO wyprzedziło Prawo i Sprawiedliwość o zaledwie 0,9% - na PiS zagłosowało 36,16% wyborców, którzy w ten sposób dali partii Jarosława Kaczyńskiego 20 mandatów. Ku zaskoczeniu wielu, a najbardziej zaskoczeniu duetu Hołownia i Kosiniak – Kamysz, to nie Trzecia Droga, a Konfederacja zameldowała się na podium z wynikiem 12,08 %, co przełożyło się na 6 mandatów do PE. Trzecia Droga z wynikiem 6,91% musi zadowolić się 3 mandatami, podobnie jak Lewica na którą zagłosowało 6,30% wyborców. Zresztą gdyby były to wybory krajowe, to zgodnie z prawem Trzecia Droga i Lewica, jako komitety koalicyjne, nie zdobyłyby nic, a tak zdobyły razem tyle co sama Konfederacja.

 

Jak głosowali wyborcy w Gminie Zakliczyn ?Do urn pofatygowało się 39,25% wyborców w gminie Zakliczyn, z czego 62,94% zagłosowało na kandydatów PiS. Najwięcej, bo 1 146 głosów uzyskała liderka listy Beata Szydło, 466 głosów uzyskał Dominik Tarczyński, a 358 głosów Arkadiusz Mularczyk – cała trójka cieszy się z uzyskania mandatów europosłów. Godny odnotowania jest wynik Wojciecha Skrucha - 349 głosów.


Na drugim miejscu w Gminie Zakliczyn uplasowała się lista Konfederacji na która zagłosowało 15,94% wyborców. Największe poparcie uzyskał startujący z 2 pozycji na liście Grzegorz Braun – 352 głosy, który uzyskał mandat do PE. Na lidera listy Konrada Berkowicza głosowało w gminie Zakliczyn 204 wyborców.


Trzecie miejsce w gminie Zakliczyn przypadło Koalicji Obywatelskiej z poparciem 11,17% głosów wyborców biorących w głosowaniu. Na lidera listy Bartłomieja Sienkiewicza oddano 273 głosy. Na Jagnę Marczułajtis – Walczak zagłosowało 58 wyborców. To ci kandydaci KO w okręgu wyborczym Małopolsko – Świętokrzyskim uzyskali mandaty do PE.


Na czwartym dopiero miejscu uplasowała się w gminie Zakliczyn Trzecia Droga z poparciem 7,21%. Na lidera listy Adama Jarubasa oddało głos 194 wyborców. Adam Jarubas ponownie został europosłem. Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar uzyskał poparcie 4 wyborców w gminie Zakliczyn.


W zasadzie na tym można by poprzestać analizę głosowania w gminie Zakliczyn, bo pozostałe komitety uzyskały śladowe poparcie, np. 5 w zestawieniu Lewica – 1,17%, a pozostałe poniżej 1%.

 

Jakie wyniki odnotowano w okręgu Małopolsko – Świętokrzyskim ?

 

Do Parlamentu Europejskiego nasz okręg wprowadził 7 posłów; 3 europosłów PiS, 2 – KO oraz po jednym Konfederacja i Trzecia Droga. Wybory w naszym okręgu wygrała Beata Szydło (PiS), na którą zagłosowało 285 336 wyborców, drugie miejsce przypadło Bartłomiejowi Sienkiewiczowi (KO) - 254 324 głosy, trzeci wynik należy do Dominika Tarczyńskiego (PiS) – 210 942 głosy, wynik czwarty Grzegorz Braun na którego głosowało 113 746 wyborców, piąty jest Arkadiusz Mularczyk – 93 551 głosów. Wynik szósty należy do Konrada Berkowicza z Konfederacji - 81 718 głosów – co nie dało liderowi listy mandatu (kłania się Metoda D'Hondta w liczeniu podziału mandatów – p. K.D). Wynik siódmy Adam Jarubas (Trzecia Droga) - 81 674 głosów. Wynik ósmy Jagna Marczułajtis – Walczak (KO) - 58 550 głosów.

Odsłony: 181