Przejście do firmy KM-Net

SKO

cmdomoslawicedolny1 listopada wspominamy wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych.

 

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach. Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego I, który zamienił pogańską świątynię na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Już około 800 roku wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 roku Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.

Dziś po południu, na cmentarzu odprawia się procesję żałobną ze stacjami, a w niektórych parafiach także odprawia się msze święte na cmentarzu.

 

Na terenie Gminy Zakliczyn wygląda to tak;

 

Zakliczyn


Wierni obu parafii zakliczyńskich powinni spotkać się przy bramie głównej cmentarza parafialnego o godz. 13.30, skąd ruszy procesja z modlitwą różańcową za zmarłych. Po procesji ok. godz. 14.10 będzie na cmentarzu msza święta z kazaniem, za wszystkich zmarłych z naszych rodzin.

 

Domosławice

 

O godz. 13.00 ruszy procesja z kościoła pw. Narodzenia NMP na cmentarz z różańcem św. za zmarłych. Msza święta z kazaniem rozpocznie się na cmentarzu parafialnym o godz. 13:30.

 

Filipowice

 

O godzinie 13:30 rozpoczną się Nieszpory żałobne, po nich msza święta w kościele pw. MB Śnieżnej, a następnie procesja na cmentarz parafialny z modlitwą różańcową. 

 

Gwoździec

 

Msza święta odprawiona będzie o godz. 14.00 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po nabożeństwie ruszy procesja na cmentarz parafialny i modlitwa za bliskich zmarłych. 

 

Paleśnica

 

O godz. 14:00 msza święta rozpocznie się w kościele pw. św. Justyny, po nabożeństwie ruszy procesja na „nowy cmentarz”, Różaniec, wypominki.

 

 

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.