Kliknij aby oglądnąć

W rocznicę likwidacji zakliczyńskiego getta

Opublikowano: piątek, 15, wrzesień 2023 Kazimierz Dudzik

015Na początku tego roku (26 stycznia) w Zakliczynie odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika upamiętniającego ludność pochodzenia żydowskiego zamieszkującą w Zakliczynie i innych miejscowościach, wymordowaną przez Niemców w 1942 roku. Pomnik powstał z inicjatywy i przy wsparciu Pani Anny Grygiel-Huryn, która urodziła się w zakliczyńskim getcie. Inicjatywę powstania pomnika wsparł IPN oraz samorząd Gminy Zakliczyn.

 

W środę, 6 września, w 81. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta w Zakliczynie, odbyła się przy pomniku na ul. Piłsudskiego w Zakliczynie uroczystość upamiętniająca ofiary Holocaustu. Uroczystość pięknie przygotowała społeczność Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie, a pieczę nad tym sprawowała Danuta Skalska – Cygan.

 

Przejmujący apel pamięci upamiętniający ofiary Holocaustu - Żydów mieszkających w Zakliczynie i okolicznych miejscowościach - został odczytany przez uczniów ZSP, którzy w sporej grupie wraz z nauczycielami przybyli, aby wziąć udział w uroczystości.

 

Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli; Anna Grygiel-Huryn wraz z mężem Tadeuszem, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak wraz z dyrektorem ZSP im. J. Piłsudskiego Krzysztofem Małkiem, przedstawiciele Centrum Społeczności Żydowskiej JCC; Gabriela Jastrzębska oraz Olga Adamowska, reprezentant sądeckiego Sztetla Artur Franczyk - pracownik Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego, a znicz pod pomnikiem zapalili uczniowie zakliczyńskiej szkoły ponadpodstawowej.

 

 getto  getto  getto
 getto  getto  getto
 getto  getto  getto
 getto  getto  getto
 getto  getto  getto

Odsłony: 483