Przejście do firmy KM-Net

SKO

W dniach 11 do 13 sierpnia na Jamnej odbywały się Dni Ojca Jana Góry, które organizowane są od 2016 roku i poprzedzają Odpust Jamneńskim i Święto Pojednania obchodzone na Jamnej 15 sierpnia każdego roku. Podczas wydarzenia miał miejsce cykl spotkań i wieczorów poetyckich, muzycznych oraz debata na 30-lecie Dominikanów na Jamnej.

 


W niedzielę 14 sierpnia br. rozpoczął się odpust ku czci Matki Bożej Niezawodnej Nadziei zainaugurowany uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem Ordynariusza Tarnowskiego bp Andrzeja Jeża. Eucharystię o godz. 11.00 ubogacił piękną oprawę muzyczną Chór Zakliczyńskiego Centrum Kultury Cantando Canzoni. W wygłoszonej homilii bp Andrzej Jeż nawiązał do bolesnej historii Jamnej z czasów II wojny światowej, podczas której wieś została spalona a mieszkańcy wymordowani. Dziś po 30 latach, patrzymy na odmienioną Jamną, wraz z pojawieniem się synów św. Dominika miejscowość ożyła, a w ostatnich 30 latach stała się miejscem wielkiej nadziei, nowych możliwości i poszukiwania nowych dróg w ciągłym docieraniu do współczesnego człowieka.


Biskup zachęcał wszystkich do pokładania nadziei w wielkiej miłości Maryi do nas i do Chrystusa i trzymania się jej płaszcza. Ojcom Dominikanom wyraził wdzięczność za ich pracę duszpasterską i złożył życzenia wytrwałości i konsekwentnego trzymania się pewnika, jakim jest Ewangelia.


Po mszy odbył się tradycyjnie radosny pogrzeb Matki Bożej. Procesja wiodła od kościoła na Wzgórze Nadziei przez Winnicę Pana do kaplicy Matki Bożej Fatimskiej, nazywanej na Jamnej - Narciarską. Mężczyźni – członkowie Chóru Cantando Canzoni nieśli leżącą figurę Matki Bożej, otuloną w kilkudziesięciometrowy biały welon, który niosły kobiety. W czasie nabożeństwa czytano fragmenty apokryfu opisującego zaśnięcie i wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Radosny pogrzeb zakończył się koronacją Maryi, uniesieniem Jej figury, a także namaszczeniem rąk wiernych wonnymi olejami.


Po wspólnej modlitwie gospodarz uroczystości – o. Andrzej Chlewicki zaprosił wszystkich na grochówkę, kiełbaski z grilla i kawę "z wyższym wykształceniem" i zachęcił do pozostania na Jamnej do koncertu zespołu Siewcy Lednicy, zaproszonych na jamneńskim wzgórza dla podkreślenia jedności między Lednicą a Jamną. Pierwszy dzień odpustu zakończyły radosne tańce lednickie animowane przez muzyków i wodzirejów na łące.


15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada również Święto Wojska Polskiego obchodzone uroczyście w całym kraju. Akcentu patriotycznego nie mogło zabraknąć również w Jamnej, gdzie przed mszą św. uczestnicy sumy odpustowej wraz z władzami samorządu powiatowego i gminnego zgromadzili się przy pomniku poległych w bitwie za Ojczyznę i zamordowanych mieszkańców Jamnej, na placu przykościelnym, aby poprzez modlitwę i złożenie wiązanek kwiatów i zniczy, uczcić poległych i pomordowanych. Podniosłości chwili dodał hymn państwowy w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej z Filipowic, która zagrała również rotę i wiązankę marszową. Polowej mszy świętej przewodniczył prowincjał polskich Dominikanów – o. Łukasz Wiśniewski.


Po zakończonej sumie odpustowej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na łąkę do tradycyjnego poloneza i tańców integracyjnych, na finał wystąpił zespół „Sezon na czereśnie” z Porąbki Uszewskiej.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.