Przejście do firmy KM-Net

SKO

kacikW dobie Internetu, tabletów, smaftfonów i innych gadżetów oraz tysięcy przeróżnych gier komputerowych ciężko jest zainteresować ucznia zwykłą, prostą książką. Książka nie ma opcji HD, nie gra, nie mruga- ba! - taka tradycyjna książka w wersji papierowej, czasem bywa trochę poniszczona lub nosi wyraźne ślady użytkowania i w dodatku pisana jest małym drukiem. Czasem oprawiona w szary papier, nie wygląda ani trochę zachęcająco, a już na pewno nic nie wskazuje na mądrość i nieograniczone możliwości jakie w sobie skrywa.

W związku z czym podejmując wyzwanie przełamania powyższego stereotypu, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jacka Malczewskiego w Faściszowej, przystąpili do programu „Czytające Szkoły” organizowanego przez fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem programu jest nie tylko rozbudzenie potrzeby czytania, ale także rozwój wyobraźni i wychowanie czytelników. Według badań sfinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przeprowadzonych przez Ośrodek Ewaluacji, w szkołach gdzie wprowadzono zwyczaj głośnego czytania zaobserwowano pozytywne zmiany min. poprawę poziomu wypowiedzi uczniów, rozwój wyobraźni i poczucia humoru, zwiększenie zasobu słownictwa oraz wiedzy ogólnej uczniów jak również wzrost zaangażowania rodziców w czytanie dzieciom w domu.

czytajacaszkola

Wdrażanie programu „Czytające Szkoły” jest podzielone na dwa warianty : prosty i mieszany. W trakcie pierwszego semestru, codziennie o stałej porze nauczyciele przez 15 min czytają na głos wybrane wcześniej przez dzieci lektury. W drugim semestrze proponuje się przejście na wariant mieszany. Polega on na rozpoczynaniu dnia zajęć od 10 minut głośnego czytania przez nauczyciela oraz przeznaczeniu ostatnich 10 minut zajęć danego dnia na samodzielne ciche czytanie: każdy uczeń, nauczyciel oraz wszyscy pracownicy szkoły czytają w tym czasie własne, przyniesione przez siebie książki. Warto zaznaczyć, że wariant mieszany podkreśla niezwykle ważny dla dzieci i młodzieży przykład dorosłych, którzy sami czytają książki i w ten sposób dbają o swój rozwój intelektualny i emocjonalny.

I tak oto od kilku tygodni, gdy tylko wybije godzina 10.55 uczniowie z Faściszowej na chwilę przenoszą się w zupełnie inny świat: świat książki, która uczy i bawi. Czytają historie zupełnie fantastyczne, ale czasem też poważne i prawdziwe. Z chęcią sięgają po pozycje z Biblioteki Młodego Polaka. Jękiem zawodu reagują na dzwonek, który obwieszcza przerwę, ale i zarazem koniec czytania oraz niecierpliwie czekają na kolejne chwile spędzone na głośnym czytaniu.

Oczywiście warto pamiętać, że postęp techniki daje nam prawie nieograniczone możliwości, które należy wykorzystywać, a nie traktować jako „zło konieczne”, toteż prawdopodobnie nie ma nic złego w postępującej cyfryzacji książek, o ile cel i sens takich działań skupia się na kształceniu, rozwijaniu i wychowywaniu.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.