Co nasi artyści przywieźli ze Szczurowej
20 i 21 maja w Parku Kępińskich w Szczurowej odbył się 40. Krakowski Wianek - Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka. Co nasi artyści przywieźli ze Szczurowej, kto wyjechał ze Szczurowej z "Krakowskim wiankiem" ?
Komisja Artystyczna w składzie:
dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog z Instytutu Muzykologii UJ w Krakowie
Jadwiga Adamczyk – muzyk folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Wiesława Hazuka – choreograf z Tarnowa
dr Artur Czesak – językoznawca dialektolog, Kraków
Maria Danuta Cetera – etnograf, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
Beata Rompała – folklorysta z MCK Sokół w Nowym Sączu
dokonała oceny 10 zespołów folklorystycznych w tym: 7 zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, 3 zespoły prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej, 1 grupę regionalną, 7 kapel ludowych, 4 mistrzów i 6 uczniów, 3 solistów-instrumentalistów, 15 grup śpiewaczych, 5 śpiewaków ludowych, 3 gawędziarzy z regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich i Pogórza Ciężkowickiego – reprezentantów trzynastu gmin Ziemi Tarnowskiej tj.: Brzesko, Ciężkowice, Czchów, Dębno, Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski, Radłów, Ryglice, Skrzyszów, Szczurowa, Tarnów, Zakliczyn, Żabno.
Reprezentacja Gminy Zakliczyn należała do najliczniejszej grupy artystycznej Przeglądu i przywiozła ze Szczurowej następujący plon:
W kategorii dorosłej śpiewaków ludowych Krystyna Wąs z Gwoźdźca zajęła I miejsce.
W kategorii młodzieżowej śpiewaków ludowych Kinga Świerczek z Faściszowej zajęła II miejsce. Warto dodać, że w tej kategorii nie przyznano nagrody głównej "Krakowskiego wianka" ani miejsca pierwszego.
W kategorii "Mistrz i uczeń" II miejsce ex aequo zajęli;
Justyna Chmielek – Korbut z uczniami Karolem Bielem (basy) i Kornelią Bosowską (skrzypce) z Zakliczyna.
Tadeusz Malik z uczniami grającymi na heligonce; Kamilem Maciaszkiem (Słona), Adamem Fijorem (Lusławice) i Oliwierem Rubisiem (Charzewice).
III miejsce zajął mistrz Marcin Korbut z uczniem Adamem Gaurą (grającym na heligonce).
Zespół Folklorystyczny "Gwoździec" w kategorii dorosłych zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej zajął również III miejsce .
W kategorii młodzieżowej instrumentalistów Filip Krupa z Filipowic grający na heligonce i harmonii polskiej zajął także III miejsce.
W kategorii dorosłych grup śpiewaczych żeńska grupa "Gwoździec" wyśpiewała sobie wyróżnienie.
Gratulujemy uzyskanych wyników naszym reprezentantom oraz ich instruktorom. Gratulacje przesyłamy również tym, którzy przywieźli ze Szczurowej "Krakowskie wianki", a są to: Zespół Regionalny "Porąbcoki" z Porąbki Uszewskiej, Kapela Dębińskiego Centrum Kultury, męska grupa śpiewacza "Otfinowianie" z Otfinowa, Kazimierz Mazur z Zalasowej i Krzysztof Ryndak z Siedliszowic.
Tymczasem w najbliższą niedzielę – 28 maja - najmłodsi będą rywalizować w Przeglądzie "Krakowiaczek", gdzie Gminę Zakliczyn reprezentować będą: ZF "Mały Gwoździec", "Dziatki z chatki" z Paleśnicy, Kapela Ludowa "Opatkowiaczki" z Zakliczyna oraz heligoniści: Kamil Maciaszek ze Słonej oraz Jonasz Migdał z Wesołowa. "Krakowiaczek" rozpocznie się o godzinie 13 – tej w Amfiteatrze Letnim w Łoniowej.
Tekst: Kazimierz Dudzik, foto: arch. ZCK, H. Machel, T. Malik
Odsłony: 644