Przejście do firmy KM-Net

SKO

kgwslonaKoło Gospodyń Wiejskich „U ŹRÓDŁA"” ze Słonej zwyciężyło w konkursie na jak najwierniejsze odtworzenie pejzanki, czyli zupy, która trafiła do Polski z Francji i była niezwykle popularna w XIX wieku.

 

Co to jest pejzanka ?

 

Oryginalna zupa paysanne, czyli po francusku chłopska, to kartoflanka gotowana z dodatkiem cukinii, marchwi, selera naciowego i fasoli strączkowej lub ziarnistej. Zupę można dowolnie modyfikować, gdy się opanuje przepis podstawowy. Warto do niej dodać rzepę, rzodkiew lub kalarepkę. A nawet kawałek kapusty dla smaku. Jak wszystkie zupy chłopskie jest banalnie prosta w przygotowaniu. Wystarczy wszystko dodać do garnka z rozgrzanym tłuszczem, podsmażyć i następnie gotować w wodzie. Tak nagotowana zupa ma bogaty smak i aromat. Zupę można również zmiksować na puree i podać z grzankami.

 


Zupa łączyła tradycje ziemiańskie i chłopskie. Gospodynie gotowały pejzankę dla pracujących na polach ojców, mężów, braci.

 

Konkurs, który wygrały gospodynie z KGW „U ŹRÓDŁA” ze Słonej odbył się podczas tegorocznych dożynek powiatowych w Ryglicach w ramach inicjatywy Tarnowskiej Organizacji Turystycznej – „Smaki mojego domu - tradycje kulinarne powiatu tarnowskiego”. Jeśli więc ktoś chciałby ugotować sobie w domu pejzankę, to po przepis najlepiej udać się do Słonej.

 

 

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.