Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

wyklci 2022Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto to obchodzone od 11 lat, jest poświęcone żołnierzom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.  Jest to dzień, w którym oddajemy hołd polskim bohaterom, nawiązuje do wydarzenia sprzed 71 lat, kiedy w areszcie śledczym Warszawa Mokotów wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

 

 

Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały zaplanowane na niedzielę 6 marca, rozpoczną się tradycyjnie od mszy świętej w intencji Żołnierzy Niezłomnych, która będzie sprawowana w kościele pw. św. Idziego w Zakliczynie o godz. 9.30. Po przerwie wymuszonej pandemią po raz dziesiąty zostanie zorganizowany Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym, w tradycyjnej formie oraz gra miejska. Honorowy patronat nad obchodami objął prof. Kazimierz Wiatr Senator RP.

 

Natomiast w dniu dzisiejszym o godzinie 12.00 zostaną złożone wiązanki i zapalone znicze w miejscu śmierci oraz przy pomniku mjra Jana Dubaniowskiego "Salwy" i Jego Żołnierzy w Rudzie Kameralnej.

 

Rotmistrz Witold Pilecki - żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, po ucieczce z Auschwitz powiedział do Zosi i Andrzejka, swoich dzieci:

Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”.

 

Trzeba i nam wypełniać ten testament rotmistrza, bo jego przesłanie skierowane jest również do nas, nie tylko na 1 marca, ale na każdy dzień, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Niech pamięć o naszych bohaterach będzie wciąż żywa i wyznacza drogę naszej dzisiejszej wolności. 

Zapraszamy do licznego udziału w gminnych obchodach tego ważnego święta narodowego, szczegóły na plakacie.

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.