Przejście do firmy KM-Net

SKO

gchgW Sali im. Spytka Jordana w Ratuszu w Zakliczynie odbyła się Gala z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, pierwszych po latach komunizmu częściowo wolnych wyborach do parlamentu. Uczestniczyła w niej młodzież szkolna, pedagodzy, samorządowcy, obecni parlamentarzyści oraz świadkowie historii - posłowie Sejmu X kadencji tzw. kontraktowego i dawni działacze solidarnościowej opozycji.


gpoliOtwierając galę burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak podzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami sprzed trzydziestu lat, gdyż wówczas jego ojciec – ś.p. Stanisław Chrobak startował w wyborach jako reprezentant opozycji solidarnościowej i został wybrany senatorem z najlepszym wynikiem w okręgu tarnowskim.
- Wybory 4 czerwca różnie oceniają historycy, dziennikarze i publicyści, ale niewątpliwie był to moment przełomowy. Wtedy rozpoczęła się polska droga do wolności, wówczas rozpoczął się demontaż komunizmu w całej Europie Wschodniej. Wspominamy tę historyczną chwilę także po to, aby udowodnić, że pamiętamy w naszej gminie o ideach Solidarności, które wciąż są dla nas bardzo ważne – powiedział burmistrz.

 


gchuczPo obejrzeniu prezentacji „Droga Polaków do wolności”, przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach, wręczone zostały nagrody, dyplomy i wyróżnienia laureatom szkolnych konkursów – plastycznego „30 lat samorządności” oraz wiedzy o przemianach demokratycznych w naszym kraju.

 

gchorg- Kolejna patriotyczna sztafeta pokoleń Polaków spotyka się dziś w Zakliczynie, by podziękować pokoleniu Solidarności – mówił etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach. Reprezentował Starostę Tarnowskiego Romana Łucarza, który objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem.
Przemawiali obecni parlamentarzyści – Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz oraz Senator RP Kazimierz Wiatr.
gkrasŚwiętego Jana Pawła II, patrona Zakliczyna, ojcem naszej wolności określił w swoim wstąpieniu legendarny działacz tarnowskiej „S” Karol Krasnodębski, wybrany 4 czerwca 1989 roku posłem z listy Komitetu Obywatelskiego.
- Dzięki Janowi Pawłowi II policzyliśmy się i podjęli walkę z komunizmem. A był on złem, wielkim złem. Strzelano do robotników. Było dużo ofiar, wielu księży poległo. Ginęli nawet jeszcze po Okrągłym Stole – stwierdził.
Przekonywał, że polityka to nie jest coś złego, to najwyższy wymiar miłości Ojczyzny. – Mamy wielkie szczęście, że żyjemy w takich czasach, że mamy taki rząd. Żaden dotychczasowy tak nie dbał o ludzi. Jaka wielka radość spotkała emerytów, którzy dostali „trzynastki”. I nie chodzi tylko o te pieniądze, ale o to, że ktoś wreszcie o nich pomyślał, docenił ich – mówił ze wzruszeniem Karol Krasnodębski.
Swoje pamiątki z dawnych lat pokazał Władysław Żabiński, internowany w stanie wojennym, również poseł pierwszego częściowo demokratycznego Sejmu po II wojnie światowej.

 

gccKoncert, w którym m.in. wybrzmiały utwory bardów solidarnościowych, zaprezentował Cantando Canzoni z Zakliczyna. Okraszony był poezją i cytatami z wystąpień Jana Pawła II, odtwarzanymi przez dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wróblowicach, przygotowane przez Panią A.Łazarek.

 

Wielkie słowa uznania należą się Irenie Kusion, wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Tarnowskiego i dyrektor ZSPiP w Filipowicach, Ewie Nijak – wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Zakliczynie oraz Waldemarowi Chrobakowi – nauczycielowi historii za czuwanie na realizacją projektu, w który zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie z gminy Zakliczyn.

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.