uzm

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

logopoddaszeOd 2000 roku, najpierw jako RCTiDK a od 2011 roku jako ZCK, prowadzimy działalność wystawienniczą, oferując miłośnikom sztuki wystawy fotograficzne, malarskie, kompozycje przestrzenne i wystawy otwarciekusiakłączące różne formy i gatunki sztuki. Od samego początku galerią wystaw zarządza Stanisław Kusiak, zakliczyński artysta – fotografik, od roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. ZPAF to prestiżowa i zarazem największa polska organizacja skupiającą artystów traktujących fotografię jako środek twórczej wypowiedzi. Popularność Stanisława Kusiaka w środowisku (często jego prace wystawiane są w renomowanych galeriach, sam też jako ekspert zapraszany jest na konkursy i warsztaty z zakresu fotografiki – p. K.D.) powoduje, że w ratuszowej Galerii wystawiają znakomite postaci i zaprzyjaźnione środowiska i kluby fotograficzne.

 

 

czasoprzestrzenW 2015 roku rok wystawienniczy Galerii „Poddasze” rozpoczął się od poplenerowej wystawy "Czasoprzestrzeń VIII" firmowanej przez tarnowski Pałac Młodzieży. Pracownia „Plastyka dla Dorosłych” Pałacu Młodzieży od kilku lat organizuje zbiorowe wystawy z cyklu "Czasoprzestrzeń" oraz indywidualne uczestników pracowni. 9 stycznia 2015 w Zakliczynie odbył się wernisaż prac 14 autorów. Jeszcze w styczniu w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się spotkanie informacyjne na temat festiwalu Kraków Photo Fringe i Stanisław Kusiak zadeklarował uczestnictwo Galerii Poddasze ZCK w tym projekcie. To zaowocowało faktem, że dwie wystawy z naszej Galerii realizowane były w ramach Kraków Photo Fringe 2015, o czym wspomnę w stosownym miejscu. 13 lutego 2015 roku odbył się wernisaż wystawy tarnowskiego artysty – malarza Jana Matrasa. Jan Matras pierwszy obraz matrasnamalował w wieku 8 lat, do tej pory wykonał ich ponad… 5000. W dorobku Matrasa jest blisko 50 wystaw indywidualnych i około 20 zbiorowych, krajowych i zagranicznych, m. in. W Czechach, Niemczech, Włoszech i Watykanie, gdzie znajduje się 10 jego obrazów. Nestor tarnowskich plastyków zbliża się do 60 – lecia pracy twórczej i to on przewodzi „malarskim piewcom Tarnowa.” Bowiem to właśnie tematyka tarnowskiej Starówki i bliższych oraz dalszych jej okolic dominuje w jego malarstwie, o czym można było przekonać się oglądając jego obrazy w ratuszowym Poddaszu.
fotumW Wojniczu od jesieni 2014 roku działa Stowarzyszenie „Fotum”, które powstało na bazie Pracowni Fotografii tutejszego GOK-u założonej w 2000 roku. Fotum to bardzo operatywna grupa artystyczna dowodzona przez prezesa Macieja Babiarza. Dość powiedzieć, że w minionym roku Fotum zorganizowało Międzynarodowy Salon Fotograficzny, a wcześniej, bo 19 marca w Galerii „Poddasze” ZCK otwieraliśmy flagowa wystawę Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego Fotum pod nazwą „Portret”. Zainteresowani o tym wiedzą że również w piwnicach Zakliczyńskiego Centrum Kultury jest pracownia fotograficzna, która powstała w pierwszej dekadzie XXI wieku. W tej pracowni odbywają się zajęcia prowadzone przez Stanisława Kusiaka dla miłośników fotografii z Zakliczyna i okolic. Cieszy fakt, że od jesieni 2015 roku na zajęcia przychodzi spora grupa młodzieży. Może kiedyś w Zakliczynie powstanie Towarzystwo Fotograficzne ?
„Człowiek” to tytuł wystawy Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, której wernisaż na „Poddaszu” odbył się 24 kwietnia 2015. Ze zbliżającym się do 80 roku kobylanskidziałalności TTF nasz Stanisław Kusiak ma od dawna bardzo dobre relacje, a i Tarnowianie przyjeżdżają chętnie do Zakliczyna na wernisaże i nie tylko wernisaże wystaw. Dariusz Kobylański czy prezes TTF Tomasz Sobczak lubią Zakliczyn i już. „Człowiek” to pierwsza z dwóch wystaw pokazywanych na „Poddaszu” w 2015 roku, które były częścią prestiżowego festiwalu Kraków Photo Fringe. Podczas wernisażu Dariusz Kobylański zaprezentował ciekawy wykład pod tytułem „Trzeci sens Rolanda Barthesa. O co chodzi?”
kmakDopełnieniem udziału Galerii „Poddasze” w Kraków Photo Fringe była prezentacja wystawy „Psychika nieświadoma” Pauliny Kmak. Tematem przewodnim wystawy jest człowiek i jego wnętrze – cierpienie, ukryte emocje. Prezentowane na wystawie fotografie to pewnego rodzaju dziennik emocji, które gdzieś głęboko siedzą w głowie autorki. Wernisaż młodej sadeckiej artystki odbył się 29 maja 2015 roku.
Wystawa „Ciało i ruch” Tomasza Sobczaka w Galerii Poddasze ZCK pojawiła się w miesiącach wakacyjnych – wernisaż miał miejsce 10 lipca 2015. Wspomniany wcześniej przeze mnie Tomasz Sobczak to prezes Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, nauczyciel, pedagog i fotograf. Prowadzi zajęcia z „fotografii ruchu” na podyplomowych studiach z fotografii na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie, uczy młodzież w III Liceum Ogólnokształcącym oraz w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Jest posiadaczem prestiżowego tytułu Excellence FIAP, nadawanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Jego prace były pokazywane na ponad 50 wystawach pokonkursowych za granicą, na każdym kontynencie. Na wernisażu w Zakliczynie obecni byli Piotr Bernacki, Jan Gomoła czy Tadeusz Koniarz – znakomici artyści, którzy swoje wystawy również swego czasu u nas prezentowali.
malgorzataTuż po wakacjach, 11 września 2015, odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Małgorzaty Kossakowskiej. Wystawa nosi tytuł „Moje jest królestwo” złożona z prac w których Autorka fotografuje… siebie. Małgorzata Kossakowska urodziła się w Nawojowej, mieszka i pracuje w Nowym Sączu. Studiuje na kierunku artystycznym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w tym mieście.
- Ciągle dążę do uchwycenia ludzkiej duszy – tego klimatu na twarzy, który opowie historię portretowanej osoby. Nie używam ozdób, biżuterii, nawet makijażu, bo nie o to chodzi w mojej fotografii – wyjaśnia i zaraz dodaje: - Może czasem się to udaje…
Wystawienniczy rok 2015 w Zakliczynie wieńczyła wystawa zbiorowa "Stasioły." To wystawa czworga artystów; Stanisławy Kumorek, Stanisława Chomiczewskiego, Stanisława Kmiecika i Stanisława Kusiaka. Podczas wernisażu wystawy w dniu 13 listopada odbyła się zakliczyńska premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Moniki Meleń o jednym z autorów wystawy Stanisławie Kmieciku i o małym Stasiu Salachu. Obaj urodzili się bez rąk, dzieli ich wiele lat, ale łączy przyjaźń. Film zrealizowany przez TVP Kraków już nagradzany na festiwalach filmów dokumentalnych.

Od trzech lat artyści związani z Galerią „Poddasze” i Zakliczyńskie Centrum Kultury zapraszają dzieci i rodziców na niezwykłe, bo artystyczne i edukacyjne spotkanie ze św. Mikołajem. Tak było też w minionym, 2015 roku, gdzie obok warsztatów z niezawodnymi; Stanisławą Kumorek, Zdzisławem Górnikiewiczem, Renatą Kusiak oraz Anną Kusek, Pauliną Byczek i Teresą Nadolnik, dzieci mogły zobaczyć spektakl „Teatru z walizką” i rzecz oczywista na finał spotkać się ze św. Mikołajem i odebrać prezenty.

15 lat minęlo

Taki jubileusz przydarzył nam się w minionym roku - jubileusz, który świętowaliśmy pracą i dobrą ofertą wystawienniczą. Od 15 lat prowadzimy cykliczną działalność wystawienniczą prezentując w tym czasie odbiorcom sztuki ponad 100 wystaw. Jak wynika z podsumowania, w roku 2015 w Galerii „Poddasze” ZCK gościliśmy 8 wystaw i jak to bywa w zwyczaju, autorów prezentowanych prac podczas zazwyczaj, otwarcia wystaw, nazywanych wernisażami. Czasami, z różnych względów, miast wernisaży organizowane są finisaże, ale o tym przy innej sposobności. Działalność galerii na takim poziomie artystycznym to duża, nie do przecenienia zasługa Stanisława Kusiaka, którego wspierają przy przygotowywaniu wystaw najczęściej pracownicy ZCK Teresa Nadolnik i Paulina Byczek, a także w pewnym możliwym wymiarze członkowie Zakliczyńskiego Klubu Fotograficznego „Światłoczuli”. Oferta wystawiennicza Galerii publicznoscwernisazy„Poddasze” ZCK mogłaby wystarczyć na działalność niejednego BWA i nie bez przyczyny mieszkańcy ościennych gmin tej oferty nam zwyczajnie zazdroszczą. To teraz mały kamyczek do ogródka; zawsze podczas otwarcia wystaw pojawiają się Ci, którzy doceniają wartość tej oferty artystycznej i na nich można liczyć bez względu na pogodę czy to mroźną czy upalną – potem zachęcają do odwiedzania wystaw młodzież, bądź sami jako wychowawcy z tą młodzieżą na Poddasze przychodzą. To raptem kilku przedstawicieli gminnej oświaty, głównie z ZSPiG w Zakliczynie. Nigdy wernisaży nie opuszcza Zdzisław Górnikiewicz, dokąd zdrowie pozwalało był zawsze wiceburmistrz Stanisław Żabiński z małżonką, są członkowie ZKF „Światłoczuli”. Od czasu do czasu pojawi się ktoś z Rady Miejskiej, a na przykład pracowników samorządowych można na wernisażach ze świecą szukać. Nie jest to z drugiej strony żaden przymus, ale jakby na to nie spojrzeć to przecież reprezentacja i w pewnym sensie elita Gminy, której coś więcej niż zakres obowiązków pracowniczych z pewnością by nie zaszkodziło.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych