Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn zaprasza na Gminne Uroczystości Obchodów 104-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zakliczynie. Rozpoczęcie obchodów będzie miało miejsce 8. listopada 2022 r. w zakliczyńskim ratuszu (sala im. S. Jordana) podczas Przegladu Pieśni Patriotycznych "Legiony to żołnierska nuta" współorganizowanego z Zakliczyńskim Centrum Kultury, PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej w Tarnowie i SKKT PTTK "Compass" przy Szkole Podstawowej w Zakliczynie.

 

 

W dniu 11 listopada 2022 r. o godz. 9.30 w kościele św. Idziego Opata w Zakliczynie zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, podczas której oprawę muzyczną zapewni Kapela św. Idziego pod kierunkiem Tadeusza Malika. Po zakończonej mszy św. nastąpi przemarsz na Rynek pod Pomnik Poległych i Pomordowanych za Wolną Ojczyznę, złożenie wiązanek kwiatów przy pomniku oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zakliczyńskiego Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów. Tuż po koncercie,  w ramach akcji "Niepodległa do hymnu 2022" społeczność naszej gminy dołączy do rzeszy Polaków  i znów wspólnie pokażemy, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Serdecznie zapraszamy, już po raz 5. zaśpiewajmy wspólnie hymn 11 listopada! W ramach zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 roku akcji „Niepodległa do Hymnu”, Polacy śpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w akcji wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie – w zeszłym roku wybrzmiał on w ponad 1000 miejsc. Zachęcamy mieszkańców gminy Zakliczyn do wspólnego śpiewania! https://www.youtube.com/watch?v=y_8IIXgvVAE.

 

Wiatr wolności plakatOczywiście to nie koniec obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu spotykamy się o godzinie 18.00 na spektaklu "Wiatr Wolności" w wykonaniu Teatru Nie Teraz z Tarnowa, działającego pod kierownictwem znanego zakliczyńskiej publiczności Tomasza Antoniego Żaka. Na scenie teatralnej, wraz z zawodowymi aktorami zaprezentuje się Halina Machel - instruktor ds. kultury ludowej w ZCK tym razem jako aktor, a nie instruktor czy scenarzysta. To będzie finał projektu ministerialnego Zakliczyńskiego Centrum Kultury realizowanego w partnerstwie z Teatrem Nie Teraz dofinansowanego z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Związku Samorządów Polskich. Po spektaklu, na poddaszu ratusza odbędzie się spotkanie refleksyjne, podczas którego oprócz spotkania z reżyserem i aktorami, można będzie wziąć udział w konkursie „Najlepsze i najładniejsze ciasto dla Niepodległej.” Po degustacji wypieków przygotowanych przez zgłoszone do konkursu koła gospodyń wiejskich, można będzie oddać głos na najsmaczniejsze i najładniesze ciasto.

 

listopad 3Natomiast 12 listopada 2022 r. Kino za Rogiem ZCK zaprasza na seansy filmowe dedykowane Niepodległej. Już o godzinie 15.00 wyświetlony zostanie  film „Kamienie na szaniec”, oparty na książce autorstwa Aleksandra Kamińskiego opowiadającej o działalności członków Szarych Szeregów w Warszawie w czasie okupacji niemieckiej.

O godzinie 17.00 zapraszamy na film „Niepodległość”. Jest to dokument w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego, który ukazuje odzyskanie przez Polskę niepodległości w oparciu o archiwalne, kolorowe, a przede wszystkim autentyczne zdjęcia z tamtego okresu.

Podczas ostatniego seansu w kinowym maratonie niepodległościowym, polecamy  film „Legiony". Jest to melodramat wojenny, opowiadający o miłości w realiach I wojny światowej - pośród walki o wolną Polskę, dwaj legioniści zakochują się w tej samej dziewczynie. Zachęcamy do rezerwacji biletów, szczegóły na stronie: https://www.kultura-zakliczyn.pl/index.php/kino-za-rogiem-zck/zarezerwuj-bilet.

 

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowane będą również w placówkach oświatowych i tak na przykład w Szkole Podstawowej w Zakliczynie takie uroczystości rozpoczną się 10 listopada o godzinie 10 – tej, a tego samego dnia w Szkole Podstawowej w Paleśnicy zobaczymy m.in. spektakl „Poezja patriotyzmu” Studia Form Teatralnych „Scena Jordana” działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczcijmy wspólnie 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

 

źródło:  https://www.kultura-zakliczyn.pl/index.php/aktualnosci/2045-narodowe-swieto-niepodleglosci-w-zakliczynie

 

 

 

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.