Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

001Niedzielny koncert charytatywny w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła wypełniona po brzegi sala i puszki wolontariuszy, gdyż dzięki ofiarności słuchaczy udało się zebrać kwotę w wysokości 16.554,50 złotych oraz 20 hrywien na pomoc przybywającym z Ukrainy. 

Koncert pod hasłem „Solidarni z Ukrainą” Orkiestry Symfonicznej Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie rozpoczął się minutą ciszy ku czci poległych w trwającej w Ukrainie wojnie. Nie zabrakło też akcentów w barwach narodowych Ukrainy.

 


009Młodzi muzycy pod batutą dyrygenta Pawel Kotla wlali w serca publiczności nadzieję na lepsze jutro, poruszyli do głębi oraz wzbudzili refleksje na temat obecnego stanu Europy i świata. Rzeczywistość wojny nie była obca Krzysztofowi Pendereckiemu, który jako mały chłopiec był świadkiem tragicznych i wstrząsających wydarzeń z czasów hitlerowskiej okupacji. Jak w Polskim Requiem kompozytor oddał cześć wielkim nazwiskom i umęczonym bohaterom XX-wiecznej Polski, tak w Europejskim Centrum Muzyki ze sceny wybrzmiał muzyczny hołd dla Narodu ukraińskiego, który obecnie walczy i cierpi, nie tracąc ducha.


Viacheslav Kyrylov – młody kompozytor i doktorant AMKP pochodzący z Doniecka – obecny był wśród publiczności. „To Nathaniel Hawthorne” na orkiestrę to – jak opisuje autor – wciąż kształtująca się rzeźba, nieposiadająca zamkniętej całości, w której punkt wyjścia i dojścia zaciera się. Wymowna kompozycja utworu „To Nathaniel Hawthorne” na orkiestrę, przywodząca na myśl artyleryjskie odgłosy dzięki kotłom i wielkiemu bębnowi oraz dzięki harfie i sekcji instrumentów smyczkowych – niepewność przenikającą wojenną codzienność, kreśliła słuchaczom wizję ludzkich tragedii, a także widmo niszczycielskiej agresji, jaka dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą.


Występ młodych muzyków zwieńczyła „VII Symfonia A-dur” op. 92 Ludwiga van Beethovena. Jej pierwotne przesłanie z XIX w. (kontynuacja personalnego sprzeciwu Napoleonowi oraz ukłon w stronę okaleczonych żołnierzy), choć skierowane zostało do innego adresata, okazało się jakże aktualne pierwszej niedzieli marca 2022 r. Szczególnie finał symfonii wybrzmiał z instrumentów utalentowanej orkiestry niezwykle wymownie, niczym eksplozja triumfu dobra nad złem i pokoju nad agresją, co zostało nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami na stojąco.

012Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych bardzo dziękuje wszystkim darczyńcom. Szczególną wdzięczność przekazują na ręce Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego za pomoc w organizowaniu zbiórki na tak szczytny cel.

 

Dzięki temu, będzie możliwość przekazać dalej, jeszcze więcej wsparcia potrzebującym. To jeszcze nie koniec. Planowane są kolejne koncerty charytatywne w ECM w Lusławicach.


Przypominamy, że cały czas trwa zbiórka internetowa. Darowizny można przesłać na konto bankowe SFOP z tytułem przelewu “POMOC UKRAINIE”.

 

  • konto bankowe: 93 1050 1562 1000 0022 7527 0938

 

 

Serdecznie dziękujemy za każde okazane wsparcie!

 

źródło:

https://www.facebook.com/luslawice

https://www.facebook.com/sfopzakliczyn/photos/a.370136063111424/4036368569821470

 

Poniżej fotorelacja autorstwa Stanisława Kusiaka, udostępniona za zgodą Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

 

KONCERT_ECM KONCERT_ECM KONCERT_ECM
KONCERT_ECM KONCERT_ECM KONCERT_ECM
KONCERT_ECM KONCERT_ECM KONCERT_ECM
KONCERT_ECM KONCERT_ECM KONCERT_ECM

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.