teatr

 

005Piękna chociaż chłodna jesienna aura sprzyjała wysokiej ferkwencji podczas obchodów 77. rocznicy ataku niemieckiego na szpitalik partyzancki w lasach Woli Stróskiej. Licznie zgromadzonym delegacjom samorządowym, społecznym i uczniowskim oraz pocztom sztandarowym ze szkół, OSP i organizacji kombatanckich nie przeszkadzał jesienny chłód.

 

 

Logo MalopolskaTuż przed rozpoczęciem uroczystości Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak oraz Prezes Stowarzyszenia "KLUCZ" Kazimierz Dudzik  przekazali na ręce członkini Strażackiej Orkiestry Dętej z Filipowic flet poprzeczny zakupiony przez "KLUCZ" w ramach zadania pt. "Rozwój SOD Filipowice". Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. 

 

Uroczyste obchody rozpoczęły się tradycyjnie "Mazurkiem Dąbrowskiego" przy akompaniamencie SOD z Filipowic, wystąpieniami przybyłych gości, apelem poległych i złożeniem wiązanek połączonym z  zapaleniem zniczy we wszystkich ważnych miejscach pamięci na wzgórzu Mogiła. Delegacje samorządu gminnego z Burmistrzem  Dawidem Chrobakiem  i radnymi Rady Miejskiej w Zakliczynie a także Szkoły Podstawowej w Stróżach oraz Nadleśnictwa Gromnik złożyły wiązanki przy szpitaliku, pod krzyżem zaś wiązanki złożyli kolejno: Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, radny Powiatu Tarnowskiego Jóżef Gwiżdż, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Ochotnicza Straż Pożarna z Woli Stróskiej i Delegacja Zakładu Karnego w Tarnowie. Na groby poległych partyzantów udali się przedstawiciele pozostałych obecnych szkół z terenu Gminy Zakliczyn oraz członkowie SKKT PTTK "Compass" z Zakliczyna, natomiast na grób Mossoczego tradycyjnie wiązanki i znicze złożyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie i harcerze z 1. Tarnowskiej Drużyny ZHR im. Zawiszy Czarnego "Sulima".

 

006Przed rozpoczęciem mszy świętej piękny program artystyczny zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stróżach przy akompaniamencie Pana Roberta Sowy. W dalszej części obchodów miała miejsce msza święta celebrowana przez ks. Pawła Mikulskiego - proboszcza parafii pw. św. Idziego w Zakliczynie. Piękna wygłoszona homilia na temat znaczenia kultywowania polskości oraz wychowania w duchu wiary i patriotyzmu na długo pozostanie w pamięci uczestników. Kaznodzieja podziękował rodzicom i nauczcielom za tak liczną obecność dzieci i młodzieży na tej mszy świętej, co daje nadzieję, na zachowanie tradycji i pamięci historycznej w młodym pokoleniu. Dzięki świadomości i pamięci historycznej kształtują się bowiem narody i ich tożsamość. Historia jest nieodzownym czynnikiem wychowania. Dzięki historii widzimy siebie. Dzięki niej możemy rozumieć czyny, doświadczenia, twórczość innych ludzi. Dlatego była i jest moralną koniecznością obrona najwyższych wartości narodu i państwa, a także każdej jednostki.

 

035Po zakończonej Eucharystii uczestnicy mogli posilić się ciepłym posiłkiem przygotowanym przez Wolską Organizację Kobiet "Nad Potokiem"  oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Stróskiej. Smakowity żurek czy bigos a także ciepłe napoje, wśród których królowała wyśmienita herbatka z sokiem malinowym, wynagrodziła zgromadzonym trud włożony w przybycie i uczestnictwo w obchodach. Nie można też zapomnieć o wielkim wkładzie w przygotowanie uroczystości druhen i druhów z OSP w Woli Stróskiej oraz społeczności szkolnej z SP w Stróżach i ZSP w Zakliczynie, która uporządkowała teren przy szpitaliku oraz miejsca pamięci.

 

MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA
MOGILA MOGILA MOGILA

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.