teatr

 

 STK3303W niedzielę 26 września na jamneńskim wzgórzu obchodzono uroczyście 77. rocznicę pacyfikacji Jamnej. Piękna jesienna aura zgromadziła prawdziwe tłumy na placu przed kościołem jak i podczas mszy przy dębie. Przed rozpoczęciem uroczystości i złożenia wiązanek do prowadzących zgłosiło się 27 delegacji, które chciały złożyć wiązanki i zapalić znicze przy pomniku na placu kościelnym, a wśród nich przedstawiciele samorządów, w tym Gminy Zakliczyn z Burmistrzem Dawidem Chrobakiem na czele, Dyrektor Biura Senatora RP - prof. Kazimierza Wiatra - Pani Magdalena Kotabka, przedstawiciele organizacji kombatanckich, przedstawiciele szkół z terenu powiatu tarnowskiego, a także drużyny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego, zarówno młodzieży jak i seniorów, którzy przybyli aż z Łańcuta i Przemyśla.


 STK3327Wśród zebranych w uroczystościach uczestniczyła córka pułkownika Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa” - Beata Borowska -Palenik oraz syn pułkownika Jerzego Pertkiewicza ps. „Drzazga” - Zygmunt Pertkiewicz, Honorowi Obywatele Gminy Zakliczyn – Michał Wojtkiewicz i Kazimierz Korman, licznie zgromadzili się przedstawiciele służb mundurowych, a wśród nich por. Artur Przybyło – reprezentującego Zakład Karny w Tarnowie. Na uroczystościach obecna była również liczna grupa motocyklistów z Prudnika, którzy właśnie na Jamnej rozpoczęli swój ostatni zlot w tym sezonie.


Uroczyste obchody rozpoczęto tradycyjnie odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych i przypomnieniu tragicznych wydarzeń sprzed 77. lat, Pani Magdalena Kotabka  STK3329odczytała list od Senatora RP prof. Kazimierza Wiatra, skierowany do wszystkich zgromadzonych na uroczystości. Senator Wiatr podkreślił jak ważną misję ma współczesne pokolenie w pielęgnowaniu polskości i przekazywaniu kolejnym pokoleniom umiłowania ojczyzny, jedności i pokoju. Głos zabrał również wieloletni Poseł na Sejm RP dr Michał Wojtkiewicz oraz gospodarz wydarzenia o. Andrzej Chlewicki, który poprowadził modlitwę w intencji poległych żołnierzy z Batalionu Barbara 16 p.p. AK oraz mieszkańców Jamnej. Apel poległych odczytał Pan Zygmunt Pertkiewicz – syn pułkownika Jerzego Pertkiewicza – żołnierza 16 p.p. AK, dowódcy plutonu 3. Kompanii strzeleckiej „Regina” w Batalionie „Barbara”. Kolejny punktem programu było złożenie wiązanek przez przybyłe delegacje .


Zgromadzeni na placu kościelnym udali się na mszę świętą przy dębie koncelebrowaną przez Ojca Andrzeja Chlewickiego, Ojca Marka Grubkę i Ojca Grzegorza Kluza – dominikanów z jamneńskiego klasztoru. W wygłoszonej homilii Ojciec Marek Grubka przypomniał o historii Jamnej we wspomnieniach śp. Czesława Mastalerza, który przed laty opowiadając o tamtych wydarzeniach wypowiedział uniwersalne również dla nas żyjących współcześnie słowa „Trudno przebaczyć ale przebaczyć trzeba”. Podkreślił, że trzeba pielęgnować pamięć o tych wydarzeniach aby zachować swoją narodową tożsamość, co wielokrotnie podkreślał św. Jan Paweł II. Jednocześnie trzeba nam pojednania i nadziei, kaznodzieja zachęcał do przekazywania tej nadziei w świat, do budowania jedności i pokoju w relacjach międzyludzkich.


Po zakończonej mszy świętej został poświęcony kamień pamięci Ojca Jana Góry przywieziony z Prudnika – miejsca urodzenia śp. Ojca Jana, przez uczestników zlotu motocyklowego. Następnie uczestnicy udali się na poczęstunek tradycyjną grochówką.

 

JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA
JAMNA JAMNA JAMNA

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.