swieta2020bm

 

muzyka28 września (w poniedziałek) o godzinie 18 – tej w Sali im. S. Jordana w ratuszu rozpocznie się koncert „Muzyka polska łącząca pokolenia.” Na ratuszowej scenie zobaczymy klarnecistkę Barbarę Borowicz oraz pianistkę Annę Miernik, które zaprezentują utwory polskich kompozytorów: Chopina, Fitelberga i Rytla. Podczas koncertu dowiemy się zresztą więcej o autorach kompozycji.

 

Ta niewątpliwa gratka dla melomanów, to zasługa Dyrekcji domosławickiej Szkoły Muzycznej z którą od powołania filii w Paleśnicy łączą nas bliskie kontakty.

 

Wstęp wolny, chętnych zapraszamy – oczywiście prosimy przy okazji o przestrzeganie zasad wynikających ze stanu epidemicznego.

 

Oto sylwetki artystek.

 

Barbara Borowicz – klarnet

 

 

borowiczBarbara Borowicz to jedna z najwybitniejszych polskich klarnecistek młodego pokolenia. Jako solistka zadebiutowała z orkiestrą Filharmonii Opolskiej i obecnie regularnie koncertuje, występowała już na 5 kontynentach w wielu krajach świata m.in.: w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej, Republice Południowej Afryki, Austrii, Armenii, Włoszech, Hiszpanii, Gruzji, na Węgrzech w prestiżowych salach koncertowych jak m.in. Sydney Opera House czy Royal Concertgebouw. Od 2014 roku pracuje na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Artystka jest laureatką wielu nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych w Polsce, Luksemburgu, Grecji, Słowenii, Włoszech, Serbii, Litwie i Ukrainie, otrzymała m.in. I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Klarnetowo-Saksofonowym w Reggiolo (Włochy, 2014), II nagrodę oraz nagrodę specjalną za wyróżniającą się osobowość artystyczną na VI Międzynarodowym Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie ( Polska, 2014), I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach/Warszawie (Polska, 2013), II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym „Saverio Mercadante” w Noci/Bari (Włochy, 2012). Ponadto w 2015 roku uzyskała nagrodę za interpretację utworu K.Stockhausena podczas Stockhausen Concerts and Courses in Kürten (Niemcy).
Barbara Borowicz ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie i magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Swoją edukację muzyczną kontynuowała w klasie solowej Alessandro Carbonare w Accademia Musicale Chigiana w Sienie i Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie oraz w klasie kameralistyki w ramach studiów podyplomowych w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ponadto Barbara Borowicz doskonali interpretacje utworów Karlheinza Stockhausena u najlepszej odtwórczyni dzieł kompozytora – klarnecistki Suzanne Stephens. Jako jedyny polski wykonawca uzyskała certyfikat zgodności interpretacji utworu In Freundschaft na klarnet solo z zamierzeniami kompozytora. Ponadto w jej repertuarze znajduje się jeden z najtrudniejszych utworów klarnetowych – Harlekin na klarnet solo, dzieło sceniczne, trwające ok. 45 minut, łączące w sobie elementy teatralne i muzyczne.
Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka polska, którą promuje w kraju i zagranicą, dokonując też licznych prawykonań utworów kompozytorów polskich, w tym kompozycji jej dedykowanych m.in.: Marcela Chyrzyńskiego, Artura Kroschela, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Michała Jakuba Papary, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej. W 2019 roku ukazała się jej płyta nagrana wspólnie z Markiem Szlezerem z premierowymi utworami na klarnet i fortepian zapomnianego polskiego kompozytora Witolda Friemanna (1889-1977). Płyta została wydana przez DUX Recording Producers, podobnie jak jej poprzednia płyta Double Clarinet Concerto z utworami na 2 klarnety i orkiestrę, nagrana wspólnie z prof. Andrzejem Godkiem.
Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki, ponadto za swoje osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”, Stypendium Naukowe Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Stypendium Artystyczne Miasta Poznania, Nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, a także Stypendium Twórcze Miasta Krakowa dla szczególnie uzdolnionych artystów, twórców i menadżerów kultury.
Barbara Borowicz jest artystą Henri Selmer Paris, Silverstein Works i Vandoren.

 

 

 

Anna Miernik – fortepian

 

miernikAnna Miernik to równie utaletowana artystka młodego pokolenia; występowała na 5 kontynentach w 36 krajach (Albania, Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Gruzja, Grecja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Kazachstan, Kolumbia, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Peru, Polska, Portugalia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, USA, Węgry, Włochy). Jej debiut w Carnegie Hall w Nowym Jorku (Weill Recital Hall) miał miejsce w 2015 roku.
Koncertuje jako solistka i kameralistka w prestiżowych salach koncertowych – Sydney Opera House, Gran Teatro Nacional w Limie, Teatro de Bellas Artes w Meksyku. Podczas swojego drugiego pobytu w Australii w 2016 roku wystąpiła z orkiestrą podczas historycznego koncertu – w Ratuszu w Melbourne – w tym samym miejscu, gdzie 111 lat wcześniej koncertował I. J. Paderewski. W czasie artystycznych podróży odwiedziła z koncertami miasta takie jak: Ottawa, Calgary (Kanada), Canberra, Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth (Australia), Wellington (Nowa Zelandia), Paryż (Francja), Rzym, Bari (Włochy), Tbilisi (Gruzja), Erywań (Armenia), Ałmaty (Kazachstan), Tel-Awiw, Hajfa (Izrael), Miami (USA), Sao Paolo, Brasilia (Brazylia), Bogota (Kolumbia), Lima (Peru), Santiago de Chile.
W 2014 roku ukazała się jej pierwsza płyta, którą nagrała na zaproszenie skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej. W albumie znajdują się Sonaty na skrzypce i fortepian J. Brahmsa i C. Francka. W sierpniu 2017 nagrała płytę z pieśniami Feliksa Nowowiejskiego. Był to wyjątkowy projekt, gdyż do nagrania wybrano w większości dzieła nigdy wcześniej nie wykonywane, odczytane z rękopisów, spoczywających w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Niedługo po jej wydaniu ukazał się kolejny krążek, tym razem z utworami na fortepian solo F. Nowowiejskiego. Oba nagrania są dostępne w popularnych serwisach streamingowych (Spotify, Deezer, Tidal itp.).
Absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, którą ukończyła z wyróżnieniem w roku 2013. Kształciła się także pod okiem prof. Sławomira Zubrzyckiego, konstruktora jedynej na świecie violi organista o walorach koncertowych – instrumentu projektu Leonardo da Vinci. Pracowała również z wybitnymi pedagogami o międzynarodowej sławie w czasie kursów mistrzowskich, m. in. prof. Paulem Badurą-Skodą, prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Diną Yoffe.
Artystka dużo uwagi poświęca promocji polskiej muzyki oraz rodzimej kultury poza granicami kraju. W jej repertuarze znajdują się utwory 40 polskich kompozytorów, których dzieła regularnie włącza do programów koncertów na całym świecie. Pianistka wykonuje kompozycje reprezentujące różne epoki, gatunki i style. Fascynuje ją również muzyka najnowsza oraz możliwość zaprezentowania i zainspirowania publiczności dziełami, których nigdy wcześniej nie mieli okazji usłyszeć. Zrealizowała kilka prawykonań, wśród których znalazły się także utwory dedykowane jej samej. Efektem fascynacji muzyką polską jest nowo wydana płyta „My Polish Reflection” zawierająca dzieła 10 polskich kompozytorów.
Anna Miernik jest laureatką wielu konkursów międzynarodowych i krajowych. Za osiągnięcia artystyczne i naukowe pianistka otrzymała liczne nagrody w tym stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.