Przejście do firmy KM-Net

SKO

bł. Krystyn26 września br. Słona obchodzić będzie 800-lecie powstania. W programie, na który zapraszają Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Sołtys i Rada Sołecka Słonej, Msza św. przy pomniku bł. o. Krystyna Gondka w Słonej o godzinie 16, następnie przejście do świetlicy wiejskiej (dawna szkoła), gdzie odbędzie się część oficjalna. Spotkanie zakończy się festynem tanecznym z zespołem Catch-Up.

Pierwsza wzmianka pisana w źródłach o Słonej pochodzi z 1215 roku (być może wieś jest jeszcze starsza). Wtedy to wymieniana jest miejscowość Słona w dziele „Liberum Beneficjum” autorstwa Jana Długosza – dowiadujemy się z informacji zamieszczonej na zakliczyńskiej stronie internetowej prowadzonej przez Grzegorza Witka z Wesołowa. W Słonej, podobnie jak w Bieśniku, znajdują się źródła solankowe, dawniej eksploatowane przez dwór w Olszowej. Tutaj natrafiono na ślady w gruncie po czterech szybach, jakie zgłębili górnicy w poszukiwaniu złoża solnego w dziewięćdziesiątych latach XVII wieku.

W Słonej dnia 6 kwietnia 1909 roku w rodzinie Jana i Julii z domu Cichy urodził się Krystyn Wojciech Gondek – zakonnik, który pojmany przez hitlerowców dnia 23 lipca 1942 roku zmarł śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym w Dachau. Papież Jan Paweł II beatyfikował o. Krystyna Gondka w Warszawie dnia 13 czerwca 1999 roku podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny wśród 108 męczenników II wojny światowej.

W Słonej postawiono obelisk upamiętniający śmierć czterech żołnierzy Polski Podziemnej, którzy zginęli 31 października 1944 r. Partyzanci nocujący w jednej z chat zostali zaskoczeni przez hitlerowców, podjęli nierówną walkę i czterech z nich zginęło.

Tematem rocznicy zainteresował samorząd gminy Marian Łukowski z Krakowa, historyk-hobbysta, który „nie dokopał się” jeszcze do archiwów, lecz wyszukał informację o Słonej w Internecie, deklaruje jednak daleko idącą pomoc w tym względzie.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.