teatr

Przejście do firmy KM-Net

cmr

Polska-fest

pdu

 

BrukselaW dniach 11-15 września br. troje uczniów z naszej gminy: Gabriela Bodziony, Łukasz Ojczyk i Szczepan Zawisza wraz z opiekunem - panią Ireną Flakowicz wzięło udział w wycieczce do Brukseli oraz Brugii. Uczestnicy wycieczki wyjechali na zaproszenie byłego posła do Parlamentu Europejskiego, obecnego Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy, oraz posła do Parlamentu Europejskiego pana Edwarda Czesaka przy współudziale Burmistrza Zakliczyna pana Dawida Chrobaka. W wycieczce wzięli udział laureaci konkursów przedmiotowych, tematycznych oraz patriotycznych z całego województwa małopolskiego. Nasi uczniowie to laureaci Międzygminnego Konkursu „25 lat Samorządności w Polsce”, który odbył się 30 kwietnia 2015 roku w zakliczyńskim Ratuszu. Organizatorem konkursu był Burmistrz Zakliczyna, a koordynatorem przedsięwzięcia pani Irena Kusion - radna Powiatu Tarnowskiego.

 

Po długiej podróży autokarem uczestnicy dotarli na miejsce. W czasie swojego pobytu w stolicy Belgii nocowali w hotelu Villa Royale. Plan zwiedzania miasta był bardzo napięty i zarazem atrakcyjny. Zaraz po przyjeździe wszyscy udali się przed Pałac Królewski - rezydencję króla, po drodze zobaczyli między innymi Ministerstwo Finansów – najwyższy budynek w Brukseli oraz Pałac Sprawiedliwości. Oczywiście, nie można było pominąć rynku ze wspaniałym XIV-wiecznym gotyckim ratuszem, który robi niezwykłe wrażenie. Na koniec intensywnego dnia strudzeni turyści posilili się w restauracji Chez Leon, gdzie mogli popróbować dań regionalnych. Po krótkim nocnym odpoczynku rozpoczął się nowy dzień i kolejny etap wycieczki.

 

Niedzielne zwiedzanie Brugii uczestnicy rozpoczęli od Mszy Świętej w języku flamandzkim w Katedrze NMP, po zakończeniu której, z woli miejscowego proboszcza, mogli zobaczyć oryginalną rzeźbę Michała Anioła. Potem rozpoczęto zwiedzanie urokliwego średniowiecznego miasteczka, którego charakteryzują malownicze XII-wieczne kamienice z przepiękną brugijską Starówką, wpisaną na listę zabytków UNESCO, oraz najstarszym ratuszem w Belgii. Brugia nazwa jest również ,,Flamandzką Wenecją” z wieloma kanałami oraz jeziorem miłości, gdzie można z łodzi podziwiać urokliwe miasteczko. Najciekawszym zwiedzanym miejscem okazała się Bazylika św. Bazylego z XII w., tutaj prawdopodobnie znajduje się relikwiarz z krwią Chrystusa, przywieziony przez Derrika z Alzacji (w Jerozolimie) w 1150 roku. Brugia jest miastem, w którym królują przede wszystkim słodycze. Wielu turystom znane jest Muzeum Czekolady „Choco Story”, mieszczące się w budynku starej winiarni. Można tu poznać historię produkcji czekolady, trwającą od 1480 roku. Wieczorem wróciliśmy do Brukseli i po kolacji w restauracji Drug Opera, udaliśmy się do hotelu, by tam spędzić swą ostatnią noc w Belgii.

Ostatni dzień zaczął się od zwiedzania Atomium – symbolu Brukseli, monumentalnego modelu kryształu żelaza, powiększonego 165 miliardów razy. Następnie udaliśmy się metrem do Parlamentu Europejskiego, gdzie mieliśmy przyjemność spotkać się z posłem Edwardem Czesakiem, który oprowadził nas po obiekcie oraz przybliżył nam funkcjonowanie Parlamentu. Po spotkaniu udaliśmy się do Parlamentarium (nowoczesnego muzeum przy PE). Na zakończenie tak bardzo atrakcyjnej i ciekawej wycieczki, udaliśmy się na wieczorny spacer po rynku i starym mieście.

Wszystko co dobre, szybko się kończy, tak więc i podróż do Brukseli szybko stała się przeszłością, lecz niesamowite wrażenia na pewno pozostaną na długo w pamięci uczestników.

Składamy serdeczne podziękowania panu Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie oraz panu posłowi do Parlamentu Europejskiego Edwardowi Czesakowi za zaproszenie i umożliwienie wzięcia udziału w wycieczce laureatom konkursu. Jesteśmy wdzięczni panu Burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi za zaangażowanie, pomoc i opiekę nad projektem. Bardzo ważne jest dla nas uczniów i naszych nauczycieli wsparcie ze strony pana Burmistrza, jesteśmy wdzięczni za otwartość i życzliwość dla wszelkich działań edukacyjnych. Pragniemy nadmienić, że nie jest to pierwszy wyjazd z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn pana Dawida Chrobaka. Dwa lata temu młodzież wyróżniająca się w pracy na rzecz szkoły i środowiska lokalnego wzięła udział w wyjeździe do Warszawy, gdzie na zaproszenie pana posła Michała Wojtkiewicza zwiedziła m.in. Sejm RP, Łazienki, Zamek Królewski, a w ubiegłym roku szkolnym zorganizowany został wyjazd do Przemyśla na zaproszenie pani Marii Dubaniowskiej-Guzek, córki kpt. Jana Dubaniowskiego ps. ,,Salwa”. Dziękujemy za dostrzeżenie i docenienie pracy oraz osiągnięć uczniów naszej gminy.

Gabriela Bodziony

Uczennica Gimnazjum w Zakliczynie

fot. Irena Flakowicz

 Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli
 Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli
 Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli
 Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli
 Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli
 Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli
 Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli
 Wizyta w Brukseli Wizyta w Brukseli  

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.