Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

skanUprzejmie proszę o zamieszczenie poniższej informacji dotyczącej rozbieżności w liczbie pacjentów, którzy dokonali wyboru lekarza w naszej gminie. Nie wiem komu „zginęło” dwa tysiące osób, bo z pewnością nie w Centrum Zdrowia Zakliczyn. Chcąc uciąć spekulacje Radnych i dywagacje obecnych na spotkaniu przedstawicieli NFZ usiłowałem zabrać głos. Kiedy wreszcie go otrzymałem, to uznałem, że nie ma sensu składać wyjaśnień na temat, który zajął wszystkim już prawie godzinę, a nie posuwał dyskusji ani o centymetr.
NFZ płaci nam zgodnie z przyjętym systemem (kapitacyjnym), więc ilość pacjentów przekłada się na finanse zakładu – nie miało to jednak żadnego znaczenia podczas tego spotkania. Przyjęliśmy zaproszenie Pana Burmistrza nie w celu ponarzekania na finanse, ale dyskutowania o sprawach fundamentalnych dla służby zdrowia w Zakliczynie. Przykładowo: w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej ważnym tematem jest sposób sprawowania opieki całodobowej narzucony przez NFZ. Wielu mieszkańcom nie podoba się, że po godzinie osiemnastej oraz w dni świąteczne muszą korzystać z placówki w Wojniczu.
A dyskutować warto, bo to tylko narzucone kilka lat temu przez NFZ rozwiązanie sposobu opieki całodobowej, niekoniecznie doskonałe.

Wracając do liczby pacjentów. Przesyłam skan faktury zbiorczej za miesiąc maj 2015. Faktura jest jak widać szczegółowa. Specyfika rozliczeń z NFZ jest taka, że to NFZ sam wylicza nam naszych pacjentów. My nic na fakturze nie deklarujemy, ani nie liczymy, nie możemy nic zmienić. Faktura sama się generuje, my ją tylko drukujemy. Mało tego, generując fakturę możemy co najwyżej bezradnie patrzyć jak NFZ nas okra... znaczy się, pomniejsza należność o 757 osób z terenu naszej gminy, które ich zdaniem utraciły prawo do świadczeń. Wiele z tych osób nawet się nie spodziewa, że kiedyś nieświadomie utracili prawo do świadczeń niezdarnie poruszając się w gąszczu przepisów o ubezpieczeniach społecznych.
Przedstawiciele NFZ obecni na spotkaniu wykonali szereg dziwnych dodawań i odejmowań, a jak widać sprawa jest banalnie prosta: mamy płacone za 7.146 osób zdeklarowanych do lekarzy w naszym zakładzie, za 6.889 osób, które dokonały wyboru pielęgniarki i za 3.532 osoby znajdujące się pod opieką położnej.
Liczba pacjentów „do lekarzy” wynosi więc 7.146 osób z prawem do świadczeń medycznych plus 757 osób (stan na 1 maja) o statusie niezweryfikowanym przez NFZ (w systemie pojawiają się „na czerwono”, a NFZ za nich nie płaci do czasu potwierdzenia prawa do świadczeń przez daną osobę).
7.146 + 757 = 7.903 osoby, prawie osiem tysięcy mieszkańców, którzy są naszymi pacjentami. I taką też liczbę podawał podczas spotkania dyrektor Centrum Zdrowia.
W dodatku – tu również sprostowanie do „nieprecyzyjnego” stanowiska przedstawicieli NFZ – deklaracje wyboru lekarza przez pacjentów zachowują ważność, nawet gdy lekarze już nie pracują w danym zakładzie opieki zdrowotnej. Powyższe dotyczy głównie pacjentów doktor Bugajskiej, która zrezygnowała z pracy. Przy okazji kolejnej wizyty w Ośrodku Zdrowia te osoby dokonują zmiany wyboru lekarza, więc jest to proces stopniowy, rozłożony na wiele miesięcy. Tym samym, choć już nie ma lekarza, te osoby wciąż pozostają naszymi (zakładowymi) pacjentami, finansowanymi (kapitacyjnie, co miesiąc) przez NFZ.
Podsumowując; tylko niepotrzebnie wspólnie straciliśmy czas na zagadnienia, które nie mają praktycznie żadnego znaczenia dla mieszkańców. Kiedy wreszcie padły ważne pytania o poradnie specjalistyczne, o żenujący poziom finansowania przez NFZ świadczeń stomatologicznych w porównaniu do sąsiednich gmin, to wszyscy już byli zmęczeni.

Andrzej Szczepański

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.