Przejście do firmy KM-Net

SKO

logo konkursuReforma samorządowa była najbardziej udaną reformą w ostatnim ćwierćwieczu – twierdzili zgodnie uczestnicy konferencji w Zakliczynie „25 lat samorządności”, podczas której podsumowano międzygminny konkurs dla gimnazjalistów, poświęcony właśnie samorządokonkurs 25 samorządnościm terytorialnym oraz wręczono nagrody jego laureatom. Trójka uczniów, która w tym temacie wykazała się największą wiedzą, w nagrodę pojedzie do Brukseli, a wycieczki ufundował Poseł Parlamentu Europejskiego Andrzej Duda.
W konkursie wzięło udział 38 uczniów z gimnazjów w Biadolinach Radłowskich, Grabnie, Paleśnicy, Pleśnej i Zakliczynie. Odbył się on w budynku Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie. Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Bodziony, która zdobyła 85 punktów na 90 możliwych. To naprawdę dobry wynik. Drugie miejsce wywalczył Szczepan Zawisza, a na trzecim uplasowała się Agnieszka Hebda. Cała trójka reprezentowała zakliczyńskie gimnazjum i w nagrodę wraz z opiekunem pojedzie na wycieczkę do stolicy Unii Europejskiej.


Miejsca od czwartego do dwunastego zajęli kolejno: Łukasz Ojczyk (Paleśnica), Marcin Jurek (Zakliczyn), Maciej Knapik (Pleśna), Nikodem Dudek (Zakliczyn), Kacper Rylewicz (Zakliczyn), Tomasz Piotrowski (Paleśnica), Kornel Piątek (Zakliczyn), Daniel Pachota (Paleśnica) i Monika Kwiek (Zakliczyn). Testy oceniali i punkty przyznawali nauczyciele historii oraz wiedzy o społeczeństwie: Irena Flakowicz, Małgorzata Chryk i Marek Forsz.
Honorowy patronat nad konkursem, jak również nad późniejszą konferencją w zakliczyńskim Ratuszu pt. „25 lat samorządności” objęli J.E. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż oraz Andrzej Duda, który przysłał list do uczestników. Napisał w nim, że o samorząd lokalny należy dbać, aby skutecznie wypełniał swoją służebną rolę w życiu mieszkańców. „W dniu 27 maja 1990 roku po raz pierwszy w niepodległej Polsce odbyły się wolne wybory i realna władza została przekazana wspólnotom gminnym. Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że zapoczątkowany wówczas proces budowy wolnej Polski przyczynił się do korzystnych zmian cywilizacyjnych, sam zaś samorząd lokalny cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Te okoliczności sprawiają, że 25 lecie samorządu możemy obchodzić pełni poczucia dumy” – to fragment z listu Posła Parlamentu Europejskiego.
W zasadzie wszyscy zgodnie twierdzili, że reforma samorządowa była najbardziej udaną reformą w ostatnim ćwierćwieczu.Po 25 latach nasze małe ojczyzny wyglądają o wiele lepiej, widać sporo pozytywnych zmian – mówił burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.
Swoimi osobistymi refleksjami związanymi z 25-leciem samorządów podzielił się Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Startował już w pierwszych wyborach do odrodzonego samorządu – w 1990 roku. Ubiegał się wówczas o mandat radnego gminy Wietrzychowice. Wtedy nie udało się mu się wejść do Rady Gminy, ale cztery lata później wyborcy obdarzyli go już wystarczającym zaufaniem i nieprzerwanie do dziś jest radnym – rok temu po raz trzeci wybrany został do Rady Powiatu Tarnowskiego, a radni powiatowi po raz drugi powierzyli mu z kolei funkcję starosty.
Wiele w tym temacie do powiedzenia miał poseł Michał Wojtkiewicz, który ćwierć wieku temu swoją działalność publiczną zaczynał jako burmistrz Tuchowa. Potem m.in. dwukrotnie był starostą. Poseł swoje wspomnienia z odradzania się samorządności zawarł w książce „Przestrzeń mrowiska”, której kilka egzemplarzy rozdał w trakcie zakliczyńskiej konferencji.
Młodzież z zapartym tchem słuchała wystąpienia kolejnego świadka przemian historycznych, posła trzech kadencji Władysława Żabińskiego, zasiadającego również w tzw. Sejmie kontraktowym, który przegłosował ustawy ustanawiające samorządy terytorialne. Warto tutaj przypomnieć, że podstawy prawne samorządu, które następnie przegłosował Sejm kontraktowy, wypracował Senat I kadencji, wyłoniony – w przeciwieństwie do ówczesnego Sejmu – w całości w demokratycznych wyborach. I to właśnie ten Senat, w którym zasiadał mieszkaniec gminy Zakliczyn, wywodzący się z NSZZ RI Solidarność ś.p. Stanisław Chrobak, późniejszy wójt gminy Zakliczyn i radny wojewódzki, był inicjatorem restytucji samorządu terytorialnego w Polsce.
Swoje cenne spostrzeżenia przedstawił ponadto obecny radny powiatowy Kazimierz Korman, który w przeszłości był przewodniczącym Rady Gminy Zakliczyn, wójtem, a następnie burmistrzem Zakliczyna. Za rządów Kazimierza Kormana Zakliczyn odzyskał prawa miejskie.
W dyskusji w zakliczyńskim Ratuszu wzięło też udział wiele innych osób. Konferencję zaszczycili swoją obecnością również poseł Jan Ziobro, członek zarządu Powiatu Jacek Hudyma, burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, wójt Pleśnej Józef Knapik, przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie Anna Moj, radny powiatowy Adam Czaplak oraz honorowy obywatel Zakliczyna Marek Gołąb.
Wszystkich bardzo wzruszył występ dzieci z Niepublicznego Przedszkola we Wróblowicach, który miał niezwykle patriotyczną wymowę. W klimat uroczystości wpisywały się recytacje tekstów poetyckich Świętego Jana Pawła II oraz Tadeusza Różewicza.
Dodajmy, że głównym organizatorem konkursu i konferencji „25 lat samorządności” był Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, a współorganizatorami Starosta Tarnowski, Burmistrz Miasta i Gminy Wojnicz oraz Wójt Gminy Pleśna. Dobrym duchem całego przedsięwzięcia i odpowiedzialną za jego merytoryczną stronę była Pani Irena Kusion, radna powiatowa i nauczycielka. Słowa podziękowania należą się też Pani Ewie Nijak, radnej Rady Miejskiej w Zakliczynie, która włożyła ogromny wkład pracy w organizację konkursu.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.