teatr

 

Logo MKDNiS kolorowe W 2021 roku realizujemy szereg projektów grantowych. Jednym z nich jest wieloletni projekt Zakliczyńskiego Centrum Kultury pod nazwą „ZUL- aplikacja” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego apliki Sportu pochodzących z funduszu Promocji Kultury, w ramach którego uczestnicy do końca tego roku wezmą udział w warsztatach rękodzielniczych oraz z zakresu nowych technologii.

 

Podczas naboru zgłosiło się prawie 40 osób i w związku z tak dużym zainteresowaniem postanowiliśmy zrobić zajęcia w dwóch mniejszych grupach. Realizację grantu rozpoczęliśmy 19 sierpnia 2021 roku panelem warsztatów rękodzielniczych z podstaw haftu płaskiego.

 

Pod okiem instruktora pani Barbary Gamon uczestnicy poznali historię haftu oraz podstawowe zasady robótki, czym i na czym wyszywać, jak przenosić wzór na materiał, jakich nici, igieł i innych sprzętów używać. Studenci aktywnie słuchali wykładu oraz wskazówek praktycznych, żeby z ochotą i zapałem zabrać się do pierwszych kroków tj. przenoszenia wzoru, doboru nici i zamocowania materiału na tamborku. Pierwsze zadanie to wykonanie tzw. próbnika na którym można było opanować ścieg łańcuszkowy i atłaskowy. Na bieżąco pani Basia tłumaczyła i pokazywała jak wbić igłę, jak przeciągnąć nitkę, z której strony zacząć wyszywanie aby uzyskać różne efekty. Gdy wszyscy już opanowali podstawowe manewry igłą, to po chwili przerwy na coś słodkiego, zaczęli wybierać wzory do przenoszenia na materiał, który później posłuży jako poduszeczka do igieł lub sakiewka zapachowa. Ponieważ kończył się czas przeznaczony na warsztaty panie i panowie po wybraniu wzoru i wysłuchaniu wskazówek zabrali swoje materiały, muliny i ramko-tamborki by w ramach zadania domowego skończyć pracę.

W ostatnim tygodniu sierpnia zaprosiliśmy uczestników do zapoznania się z tajnikami makramy. Pani Kinga Oleksy w wolnym czasie zajmuje się makramą, czyli pleceniem ze sznurka, wykonuje makatki, bieżniki, łapacze snów, kwietniki czy nawet torebki. Podczas prezentacji przedstawiła krótką historię makramy, do czego kiedyś, a do czego dziś można ją wykorzystać. Po tym krótkim wprowadzeniu słuchacze przystąpili do wykonania kwietnika. Pierwsze wiązania na sznurkach wychodziły trochę koślawe, ale po chwili każdy nabrał wprawy i powstawały równe sploty. Każdy pracował z zapałem liczył, mierzył i podpatrywał oryginalny wzór, by na koniec zajęć pochwalić się gotowym sznurkowym kwietnikiem. W drugi dzień warsztatów panie stwierdziły, że chcą wykonać tzw. łapacz snów - wyzwanie należące do nie najprostszych, ale pod okiem prowadzącej, która jasno tłumaczyła udało się je wykonać. Podczas zajęć uczestnicy otrzymywali słodkie przekąski, a na koniec mogli zabrać ze sobą wykonane prace.

Tak wyglądały pierwsze zajęcia z rękodzielnictwa w ramach projektu ZUL - aplikacja. W drugim tygodniu września rozpoczynamy zajęcia obejmujących obszar zastosowania w praktyce nowych technologii, a zaczniemy od panelu „urzędowego”. Pan Janusz Krzyżak – Sekretarz Gminy Zakliczyn - przekaże nam wiedzę z zakresu zakładania i obsługi e-PUAP, e-obywatel, itp. Prosimy o przyniesienie na zajęcia telefonów komórkowych oraz laptopów lub tabletów, jeśli ktoś jeszcze nie ma założonego konta w ePUAP, to będzie mógł to zrobić w trakcie zajęć.

 

Zapraszamy do skorzystania z warsztatów - mamy jeszcze wolne miejsca, zapisy telefonicznie pod nr tel. 146283331 lub osobiście w ratuszu.

 

 aplikacja aplikacja aplikacja
 aplikacja aplikacja aplikacja
 aplikacja aplikacja aplikacja
 aplikacja aplikacja aplikacja
 aplikacja aplikacja aplikacja
 aplikacja aplikacja aplikacja
 aplikacja aplikacja aplikacja
 aplikacja aplikacja aplikacja
 aplikacja aplikacja aplikacja

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.