Baner festiwalu

 

kskapturkiewiczJakże inaczej zatytułować notkę poświęconą kapłanowi, który rozpoczął właśnie 61 rok posługi kapłańskiej, z czego pół wieku służy Bogu i wiernym w Domosławicach. Ksiądz prałat Michał Kapturkiewicz urodził się w Jasnej – Podłopieniu (dziś miejscowość nazywa się Podłopień) w gminie Tymbark, w przedwojennej rodzinie kolejarskiej 29 września 1932 roku jako syn Jana i Eleonory z domu Bednarz. Być kolejarzem, czy mieć w rodzinie kolejarza przed wojną to oznaczało przynależnośc do lokalnej elity; szacunek, poważanie w sąsiedztwie no i dobra, kolejarska pensja.

Przyszedł jednak 1 września 1939 roku – wybuch II wojny światowej i ojciec niespełna 7 – letniego Michała został służbowo przeniesiony na wschód; najpierw do Drohobycza, a potem, jak to się zwykło mawiać przed wybuchem wojny, na „Polską Riwierę” jak nazywano Zaleszczyki. Naloty, bombardowanie pociągu którym podróżowali pod Drohobyczem, setki rannych i ofiar wywarły na dziecku tak mocne wrażenie, że po kilkudziesięciu latach wspomina je tak: „….Biegłem w stronę ojca krzycząc: „Tato, tato!”. Być może i ja bym tam zginął, ale polski oficer mnie chwycił za rękę i schował pod wagon. Tak ocalałem. To nie koniec, bo po wszystkim idąc do schronu, musiałem iść po ciałach ludzkich. To był dla mnie wstrząs wielki. Wróciłem szczęśliwie do domu z mamą i siostrą, a tata został wysłany do Zaleszczyk. Babcia się cały czas modliła o ocalenie rodziny. Ojciec wrócił do domu pół… roku później. Babcia, kiedy dowiedziała się, co się wydarzyło, mówiła mi: „Tyś powinien iść na księdza”….” Posłuchał Babci, ale wcześniej poszedł do gimnazjum do Limanowej, potem do małego seminarium i równocześnie do Gimnazjum im. K. Brodzińskiego w Tarnowie. Po maturze Michał wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie, by po pomyślnym ukończeniu studiów w dniu 24 czerwca 1956 roku z rąk biskupa Karola Pękali otrzymać święcenia kapłańskie. Pięknie kaligrafowane powiadomienie o święceniach kapłańskich diakona Michała Kapturkiewicza miało taką treść:

„Uprzejmie zawiadamiam, że dnia 24.VI.br o godz. 7:30 otrzymam w Katedrze Tarnowskiej z rąk J.E. ks. Biskupa dr Karola Pękali święcenia kapłańskie.

Dnia zaś 1 lipca o godz. 10:30 w kościele parafialnym w Tymbarku złożę Bogu Pierwszą Ofiarę Mszy świętej, na którą, jak również na uroczystość prymicyjną do domu rodzinnego zapraszam.

Michał Kapturkiewicz
Diakon „

Msza święta prymicyjna Michała Kapturkiewicza została odprawiona w Tymbarku, bo do tej parafii należała rodzinna miejscowość, która obecnie jest samodzielną parafią. W 1983 roku bp Jerzy Ablewicz erygował w Podłopieniu samodzielną parafię pw. Miłosierdzia Bożego, wydzielając ją z parafii w Tymbarku. Tymczasem ks. Kapturkiewicz został skierowany najpierw na kapłańską posługę do Łużnej. W tutejszej parafii pw. św. Marcina Biskupa jako wikariusz służył pomocą proboszczowi ks. Stanisławowi Pacocha od 14 sierpnia 1956 roku do 26 lipca 1959 roku. To tutaj ks. Kapturkiewicza zastał nakaz państwowy wycofania nauki religii ze szkoły. Kilkanaście lat później jako proboszcz domosławicki zapraszał ks. proboszcza Pacochę z Łużnej do uczestnictwa w celebrach odpustowych i wygłaszania homilii w Domosławicach. 27 lipca 1959 roku ks. Kapturkiewicz skierowany zostaje przez Biskupa do Bochni do parafii pw. św. Mikołaja Biskupa. Oprócz miasta do parafii należeli mieszkańcy czterech podbocheńskich miejscowości, a proboszczem parafii był ks. Stanisław Wójtowicz. W roku 1966 trafił do Domosławic - 2 lipca 1966 roku został wikariuszem u boku proboszcza Józefa Misiaka. Proboszcz Misiak zmarł 13 grudnia 1967 roku i ks. Michał został najpierw mianowany administratorem, a po roku proboszczem parafii w Domosławicach, godność tą sprawując do 2001 roku. 12 kwietnia 2001 roku w Wielki Czwartek Biskup Tarnowski ks. Wiktor Skworc nadał ks. Michałowi Kapturkiewiczowi tytuł Honorowego Kanonika Kapituły Katedralnej. Od 2002 roku do chwili obecnej ks. prałat Michał Kapturkiewicz jest rezydentem parafii Domosławice.

Cdn.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.