Baner festiwalu

 

001Tegoroczne „Deszcze świętojańskie” dają się we znaki południowo – wschodniej Polsce (w tym naszym bliskim sąsiadom), ale też są przyczyną gwałtownych powodzi na terenie zachodniej Ukrainy, szczególnie na Zakarpaciu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodach iwano-frankowskim i czerniowieckim. Poziomy rzek; Dniestru, Tysy i Prutu podnosiły się nieustannie do 28 czerwca. Podtopienia mają też miejsce w obwodach: lwowskim, tarnopolskim i zakarpackim. W związku z zalaniem terenów zamieszkałych odnotowano trzy ofiary śmiertelne.

 

Ukraińskie władze trwierdzą, że to największa powódź od 2008 roku i poinformowały, że z zalanych terenów ewakuowano już ponad 800 osób. Zdjęcia w mediach społecznościowych ukazują wiele zalanych pól, dróg i wiosek, przez co niektóre zostały tymczasowo odcięte od świata.

 

002Według raportów służb, zalanych zostało 5000 domów w 285 wioskach, uszkodzeniu uległo ponad 100 km dróg, a kilkadziesiąt mostów zostało zniszczonych. Polacy mieszkający w Obertynie na Ukrainie też ucierpieli i potrzebują naszej pomocy. W wyniku powodzi dwie polskie rodziny zmagają się z zalanymi domostwami; Państwo Rubaszewscy u których woda wdarła się do domu (co widać na zdjęciach) oraz u Państwa Pona. - To naprawde było strasznie. Pani Franciszka Pona (ciocia mojego męża) zadzwoniła o trzeciej w nocy, bo woda bardzo szybko napływała przed domem i my pojechaliśmy do niej, żeby sprzęt w domu przenieść do góry, po to, że jak będzie woda w domu, żeby meble ratować - relacjonuje Ania Piranowska.

Poszkodowani to ludzie bardzo serdeczni, aktywnie działają w Towarzystwie Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego, ludzie, którzy nigdy nie odmówili pomocy, więc i my nie możemy jej 003im odmówić! Zbieramy pieniądze potrzebne na generalny remont domu. Trzeba osuszyć dom, ponieważ ściany są mokre, fundamenty zaczęły przepuszczać wodę, przez co remont stał się o wiele bardziej kosztowny. Opady deszczu na razie nie zanikają, co budzi ogromne obawy przed kolejnym dniem. Woda, która dostała się do środka budynku spowodowała ogromne straty. Zdecydowana większość wyposażenia nie nadaje się do dalszego użytku i potrzeba wymiany: mebli, sprzętów AGD i RTV. Trzeba zakupić wiele materiałów, aby w fachowy i skuteczny sposób pozbyć się wilgoci, a także doprowadzić dom do stanu sprzed powodzi. Każdy grosz się liczy! Liczymy na Wasze wsparcie i pomoc. Dołóżmy swoją cegiełkę do tej szczytnej akcji, Dla nas to drobny gest, a dla nich ogromna pomoc i wdzięczność. Nie bądźmy obojętni wobec losu naszych Rodaków zza wschodniej granicy! Działajmy! Na ten cel została utworzona zbiórka na portalu Zrzutka: https://zrzutka.pl/95y7ks

 

obertynpowodz obertynpowodz obertynpowodz
obertynpowodz obertynpowodz obertynpowodz

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.