teatr

 

Logo MKDNiS kolorowe Na portalu Zakliczyńskiego Centrum Kultury w zakładce Zakliczyńska TV możemy obejrzeć już ostatni z serii filmików odtwarzających obrzędy i tradycje ludowe, nagranych w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "KLUCZ" pod tytułem: „Czerpiąc z dziedzictwa przodków”. Projekt ten uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska 2021".


DSC 9569Projekt został napisany z myślą o członkach Kapeli Opatkowice, aby mogli poznać kulturę ludową muzycznie, obrzędowo i tanecznie. Jednak na potrzeby realizacji materiałów wideo okazało się konieczne zaangażowanie większej grupy osób, która była potrzebna do odtworzenia większości zwyczajów, obrzędów i tradycji. Konieczne stało się również przeprowadzenie warsztatów obrzędowych, tanecznych i muzycznych, stąd pomysł na zaproszenie do udziału w nich mieszkańców Gminy Zakliczyn.

 

Przeprowadzony nabór wyłonił grupę zróżnicowaną wiekowo i zawodowo, która wspólnie z członkami Kapeli Opatkowice stworzyła świetny zespół aktorów-amatorów, chętnie uczestniczących zarówno w warsztatach jak i w nagraniach, dobrze się przy tym bawiąc. Zatem projekt spełnił rolę zarówno edukacyjną jak i integracyjną.

 

Reżyserem, scenarzystą i jednocześnie aktorem w każdym filmiku była Halina Machel – instruktor ds. kultury ludowej w ZCK i kierownik Kapeli Opatkowice, a koordynatorem projektu Ewelina Siepiela.

 

IMG 7399Obrzędy i zwyczaje ludowe zostały wkomponowane w pory roku i odzwierciedlone w naturalnym biegu ludzkiego życia. Tak więc seria filmików rozpoczęła się od lanego poniedziałku, czyli drugiego dnia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które są symbolem nowego życia. W kolejnym filmiku można było poznać zwyczaje i obrzędy towarzyszące narodzeniu dziecka a następnie przyjęcia przez nowonarodzoną bohaterkę - Anielę - sakramentu chrztu. W kolejnych odcinkach poznawaliśmy zwyczaje związane z sianokosami, sobótkami i zaręczynami Anieli jako już młodej panny. Latem przyszedł czas na żniwa, a po dobrych zbiorach uczestniczyliśmy w ślubie i weselu, poznając zwyczaje towarzyszące zamążpójściu głównej bohaterki. Lata mijają i tak jak zmieniają się pory roku, tak zmienia się ludzkie życie, w przedostatnim odcinku poznajemy Anielę jako matkę dziewięciorga dzieci podczas jesiennych wykopków. Ostatni filmik ukazuje kres życia Anieli, kiedy po chorobie odchodzi z tego świata pojednana z Bogiem i z ludźmi. Opłakują ją dzieci i osamotniony mąż, a także kumy, z którymi wspólnie żyła i ciężko pracowała na roli, dbając jednocześnie o swoją rodzinę.


IMG 7651Reżyser składa serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych aktorów; Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka za udostępnienie „Domu pod wagą” w celu realizacji większości nagrań; gospodarzy użyczających swoich pól i budynków gospodarczych; właścicieli przedmiotów codziennego użytku, którzy wypożyczyli je do nagrań, a także Ojcom Franciszkanom za umożliwienie nagrań obrzędów a także czynny udział w nagraniach. Szczególne podziękowania reżysera skierowane są do Pana Stanisława Sochy - artysty rzeźbiarza, który własnoręcznie wykonał wiele niezbędnych rekwizytów użytych w nagraniach, a w szczególności trumnę dla Anieli.


Reżyser ma nadzieję na pozyskanie kolejnych środków na kontynuowanie odtwarzania dziedzictwa przodków, który przyczyni się również do dalszego rozwoju członków Kapeli Opatkowice.

 

CZDP CZDP CZDP
CZDP CZDP CZDP
CZDP CZDP CZDP
CZDP CZDP CZDP
CZDP CZDP CZDP
CZDP   

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.