plakat VIII PRW niedzielę 1 sierpnia już po raz ósmy w Zakliczynie na boisku klasztornym Ojców Franciszkanów odbyło się Parafialne Święto Rodziny. Pomimo kapryśnej pogody i nie zawiedli uczestnicy zarówno z terenu gminy Zakliczyn jak i wakacyjni goście. Organizatorzy starali się zapewnić atrakcje dla każdej grupy wiekowej, włączając w różne konkurencje całe rodziny. Członkowie Parafialnego Zespołu Caritas, Kół Gospodyń Wiejskich ze Słonej, Bieśnika i Kończysk oraz wspólnot Oazy Rodzin i Domowego Kościoła a także przyjaciele parafii serwowali pyszne ciasta i ciasteczka, kiełbaski z grilla, pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem, owoce i inne smakołyki przygotowane i przyniesione na wspólny stół.

 

 

grillNa stół piknikowy słodkości dostarczyło również KGW "Mieszczanki" oraz parafianie i sympatycy parafii franciszkańskiej, kiełbasę na grilla i pieczywo zapewniła parafia i darczyńcy a wśród nich: Stowarzyszenie Koło Gospodyń w Stróżach "Pod Bocianim Gniazdem" i  Pan Marek Król - właściciel firmy Delikatesy Król, wsparcia finansowego udzielił Pan Antoni Turek z firmy Elektroinstal oraz Odnowa w Duchu Świętym "Effatha".

 

007Każda edycja tego wydarzenia łączy ze sobą kilka elementów. Przede wszystkim jest to czas wspólnego rodzinnego świętowania niedzieli i bycia razem, tym bardziej, że po długim czasie ograniczeń mieszkańcy naszej gminy i nie tylko, chętnie spotykają się na wolnym powietrzu i uczestniczą w wydarzeniach integracyjnych i kulturalnych. Udział w konkursach i konkurencjach rodzinnych przygotowanych przez organizatorów nie tylko daje szansę na wygranie nagrody ale przede wszystkim świetną zabawę dla całej rodziny.

 

014Piknik rodzinny miał też charakter profilaktyczny, na stoiskach można było zabrać materiały lub porozmawiać z pracownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odpowiedzialnym za kierowanie Zespołem Integracyjnym do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, członkiem Gminnej Komisji ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zakliczynie - Komisja była współorganizatorem i współfinansującym to wydarzenie ze środków budżetu Gminy Zakliczyn przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2021.

 

OSPWiele atrakcji zapewnili zgromadzonym strażacy z naszych gminnych jednostek OSP z Woli Stróskiej i Filipowicach. Podczas pikniku uczestnicy mogli być świadkami akcji ratowniczej połączonej z udzieleniem pierwszej pomocy poszkodowanemu zorganizowanej przez druhny i druhów z jednostki OSP w Filipowicach, którzy w profesjonalny sposób przeprowadzili akcję pokazową oraz zaprezentowali sprzęt jakim dysponuje jednostka. Dla orzeźwienia i zapewnienia dodatkowej atrakcji zwłaszcza najmłodszym uczestnikom druhowie włączyli kurtynę wodną, która cieszyła szczególnie dzieci. Ponadto wielu uczestników skorzystało z przejażdżki strażackim quadem po klasztornym ściernisku. Nad bezpieczeństwem w czasie wydarzenia czuwali druhowie z jednostki OSP w Woli Stróskiej pod kierownictwem prezesa - dh Sławomira Ramiana, którzy od 14.00 do 21.00 zabezpieczali teren pikniku.

 

MIDla najmłodszych uczestników dmuchany plac zabaw i animacje  zapewniła nieodpłatnie i jak zawsze profesjonalnie firma Animator MIŚ, a rolę konferansjerów przejęło w tym roku młode pokolenie (Mikołaj Kulak i Weronika Batko)  a zarazem członkowie Grupy Młodzieży Franciszkańskiej działającej przy tutejszej parafii. Kolejną z atrakcji była przejażdżka po okolicach klasztoru wozem konnym z doświadczonym woźnicą, a w tej roli niezawodny radny parafialny - Pan Stanisław Ziółkowski.

 

023O godzinie 17.00 zabrzmiały syreny strażackie upamiętniając 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w "godzinę W" również na boisku klasztornym uczczono minutą skupienia przy dźwięku syren pamięć o walczących w powstaniu, następnie odśpiewano hymn państwowy, po którym głos zabrał gospodarz miejsca - o. Ariel Krzywda składając życzenia obecnemu na pikniku Burmistrzowi Miasta i Gminy Zakliczyn - Dawidowi Chrobakowi, który w tym dniu obchodził swoje 40-ste urodziny. Następnie włodarz wraz z obecnymi harcerzami z 1 Tarnowskiej Drużyny Harcerzy "Sulima" im. Zawiszy Czarnego udał się na rynek aby w asyście przedstawicieli Rady Miejskiej w Zakliczynie, złożyć wiązankę na pomniku Poległych i Pomordowanych w Walce o Wolną Ojczyznę. Wartę przy pomniku pełnili harcerze ZHR a znicz zapalili również przedstawiciele SKKT PTTK "Compass" z Zakliczyna.

 

032W czasie pikniku miała również miejsce zabawa fantowa dedykowana Zuzi Kornaś ze Stróż, a na jej zakończenie punktualnie o 18.00 rozlosowano nagrody główne w postaci stołu do piłkarzyków i dwóch rodzinnych karnetów na gokarty i quady. Na stoisku z fantami uzbierano niebagatelną kwotę 6.844,50zł, która została przekazana na leczenie Zuzi, którą niebawem czeka operacja i rehabilitacja w austriackiej klinice. Ponadto na stoiskach gastronomicznych do puszek Caritas uzbierano kwotę 2.137,50, która również zostanie przekazana rodzicom Zuzi.

 

035Po zakończonych rozgrywkach rodzinnych i nie tylko,  bo konkurencja toczenia bala zaabsorbowała również członków KGW, ekipę techniki estradowej, harcerzy i małych piłkarzy oraz Ojca Ariela z małymi przyjaciółmi,  do tańca i wspólnego śpiewu wszystkich uczestników zaprosiła Grupa Młodzieży Franciszkańskiej w składzie, której zagrali i zaśpiewali członkowie chóru i orkiestry "Zanurzeni w miłosierdziu" grając utwory z repertuaru znanych zespołów chrześcijańskich. Pomimo deszczu znaleźli się chętni do tańca przed sceną, co było dodatkową mobilizacją dla zespołu.

 

042Na finał rodzinnej zabawy zagrał raper i freestylowiec z Nowego Sącza - ARKADIO - pomimo opadów deszczu i z oddali dobiegających pomruków burzy koncert odbył się planowo i ucieszył szczególnie zgromadzoną młodzież, której nie przeszkadzały w dobrej zabawie spadające z różnym nasileniem krople deszczu. Ostatecznie tuż przed 21.00 piknik zakończył się błogosławieństwem na drogę udzielonym przez gospodarza - gwardiana klasztoru  i proboszcza parafii - o. Ariela Krzywdę.

 

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia i Klasztor pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie i Rada Parafialna, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Gminna Komisja ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zakliczynie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakliczynie, Parafialny Zespół Caritas, wspólnoty działające przy parafii (Domowy Kościół, Oaza Rodzin, Odnowa w Duchu Świętym "Effatha", Franciszkański Zakon Świeckich, Żywy Różaniec, członkowie LSO), KGW w Słonej "U Źródła", KGW "Bieśniczanie" i KGW "Otwarte serca" z Kończysk.

 

Gospodarz pikniku skierował podziękowania  za okazane wsparcie i objęcie honorowym patronatem do Przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego - Pana Pawła Smolenia.

 

Podziękowania skierowano również do Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej w Stróżach i SFOP oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury za użyczenie namiotów a firmę nagłośnieniową  Kołek light&sound i realizatora dźwięku Gabriela Dumanę za profesjonalną obsługę techniczną wydarzenia nagrodzono brawami.

 

Ponadto wyrazy wdzięczności za użyczenie pojemników na odpady skierowano do gospodarza kompleksu sportowego na Kamieńcu - Antoniego Sobóla, dzięki jego życzliwości udało się zapewnić porządek na terenie wydarzenia. Szczególne podziękowania dla Pani Anny Oświęcimskiej za fotorelację z  pikniku.

 

 Z wyrazami wdzięczności,

 

Monika Kulak

Pełnomocnik ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zakliczynie

koordynator pikniku

 

SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY
SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY SWIETO_RODZINY

 

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.