teatr

 

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak zaprasza na obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 2021 rok – Zakliczyn

 

Program uroczystości:

 

konstytucja    9:30 — Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Idziego opata w Zakliczynie – ks. proboszcz Paweł Mikulski

 

      10:30 – Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II na dziedzińcu kościelnym

 

    10:40 – Kapela Opatkowice w hołdzie Świętemu; Barka, Pozdrawiam Ciebie Matko

 

 

Pierwsza nowoczesna konstytucja Europy i druga na świecie

 

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

 

Majowy weekend w Zakliczynie  

 

30 kwietnia Chór Cantando Canzoni działający przy ZCK pod batutą Dawida Nawalańca nagra specjalny utwór dedykowany majowym świętom obchodzonym w Polsce, który będzie można zobaczyć na kanale you tube. Przy okazji zachęcam do odtwarzania hymnu Polski nagranego przez Kapelę Opatkowice działającą przy ZCK : https://www.youtube.com/watch?v=QEEhN8_nNa0

 

1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata jako święto państwowe (również w Polsce); upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku - protest został brutalnie stłumiony przez policję. Geneza święta jest przede wszystkim związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników - wśród nich także emigranci z Polski. Protest został krwawo stłumiony przez policję; od kul zginęło wielu demonstrantów. W Kościele dzień ten obchodzony jest jako wspomnienie św. Józefa – robotnika.

 

dzienflagiDzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie w oknie, albo na balkonie swojego mieszkania czy domu bądź po prostu przed domem. 2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.  Tego dnia o godz. 19.00 Proboszcz Parafii pw. św. idziego opata w Zakliczynie zaprasza na tradycyjną majówkę prowadzoną przez Kapelę Św. Idziego na zewnątrz kościoła na skarpie, przy figurce Matki Bożej. Proboszcz serdecznie zaprasza na dolną część przykościelnego parkingu i zachęca do wspólnego z Kapelą Św. Idziego  śpiewania pieśni maryjnych.

 

kopatkowice3 maja Pan Burmistrz zaprasza na obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które rozpoczną się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Idziego opata w Zakliczynie, którą celebrować będzie ks. proboszcz Paweł Mikulski. Przypominam, że w związku z obowiązującymi obostrzeniami epidemicznymi w kościele, na mocy rozporządzenia władz państwowych z 25 marca br. w kościele obowiązuje limit osób biorących udział w nabożeństwie w wymiarze: 1 osoba na 20 m2, czyli 25 osób. Pozostając na zewnątrz kościoła również należy zachować bezpieczną odległość tj. 1.5 m. od innego uczestnika nabożeństwa. Przypominamy, że wszystkie osoby będące w kościele jak i na placu kościelnym mają bezwzględny obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką. Po Mszy Świętej nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II, a Kapela Opatkowice w hołdzie Świętemu i Patronowi Miasta zagra Barkę i Pozdrawiam Ciebie Matko.  

 

tmalikNa podstawie § 3. pkt. 5, ust. 3) Regulaminu Organizacyjnego ZCK oraz art.130 § 2 Kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. 2020 r., poz. 1320 ze zm.) zarządziłem 4 maja dniem wolnym od pracy dla pracowników Zakliczyńskiego Centrum Kultury w zamian za święto przypadające w dniu 1 maja 2021 roku (sobota). Niemniej jednak 4 maja w ratuszu odbędą się zajęcia w ramach projektu ZCK „Mistrz i uczeń – heligonka”, które prowadzi Tadeusz Malik. Tego dnia odbędzie się pierwsze spotkanie powstającej przy Zakliczyńskim Centrum Kultury z inicjatywy Tadeusza Malika – Zakliczyńskiej Kapeli Podwórkowej, której próby odbywać się będą w ratuszu we wtorki.   

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.