Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

Czytaj więcej: Węgierska majówkaW dniach 30 kwietnia – 2 maja br. na zaproszenie władz samorządowych Jászfényszaru delegacja uczniów z Gminy Zakliczyn uczestniczyła w święcie tego miasta. Na Węgry pojechało: 6 uczniów, członków SKKT „Compass” z SP w Zakliczynie, 4 uczniów z Paleśnicy i 2 opiekunów. Pretekstem do kolejnego spotkania polskiej i węgierskiej młodzieży było otwarcie nowego odcinka ścieżki rowerowej, która biegnąc wałem rzeki Zagyva łączy nasze partnerskie miasto z miejscowością Hatvan. W drodze na Węgry uczestnicy wyjazdu weszli na „Śpiącego Mnicha” na Słowacji, oraz zwiedzili urokliwy Eger. 1 maja, w dniu święta Jászfényszaru już o 6 rano pobudkę mieszkańcom zgotowała orkiestra dęta, która przemaszerowała ulicami miasta.

Czytaj więcej: Polsko-węgierska wycieczka w Góry MatraDzięki zaproszeniu od Stowarzyszenia Łuczników Jász, dziesięcioro członków Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK „Compass” wraz z opiekunami otrzymało możliwość uczestniczenia w trzydniowej wycieczce na Węgry, do Jászfényszaru. Podczas drogi, w ramach zaplanowanego postoju, zwiedziliśmy piękną jaskinię Domicę mieszczącą się nieopodal granicy słowacko-węgierskiej. Jest to najpiękniejsza i najdłuższa jaskinia Parku Narodowego Słowacki Kras. Wszyscy byliśmy zachwyceni widokiem, jaki zastaliśmy w jej wnętrzu. Po zakończonym zwiedzaniu i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą podróż. W godzinach popołudniowych dotarliśmy na miejsce..

Czytaj więcej: Wkraczanie w dojrzałą współpracę To już 18 lat minęło od pierwszych kontaktów pomiędzy Zakliczynem, a Jászfényszaru. Forpocztą było zaproszenie „Gwoźdźca” – jeszcze wtedy „Małego Gwoźdźca” na występ w miasteczku na skraju Puszty Węgierskiej. Rok później w ramach rewizyty przyjechał zespół „Igilice”, a w następnym roku doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Jászfényszaru, a gminą (jeszcze wtedy z wiejską stolicą) Zakliczyn. Ową historyczną umowę podpisali ze strony węgierskiej burmistrz miasta dr Marta Czégledi, a z naszej strony wójt Kazimierz Korman. Osobą, która jest symbolem tej naszej współpracy jest Agata Nadolnik, która jest w Jászfényszaru traktowana jak honorowa obywatelka miasta.

Czytaj więcej: Paw wznoszący się w Pałacu Sztuk W niedzielę 22 października pojechaliśmy z Péterem Szilárdem do Pałacu Sztuk w Budapeszcie na Narodowy Festiwal Kultury Węgierskiej Ludowej „Fölszállott a páva”, co w wolnym tłumaczeniu można określić jako „Paw wznoszący się do lotu”. Jak na wstępie zaznaczyłem, to prestiżowy festiwal, na którym muzykę, taniec i śpiew prezentują najlepsi z najlepszych na Węgrzech, w tym również studenci prestiżowych budapesztańskich uczelni. Miejsce festiwalu, Narodowa Sala Koncertowa im. Béli Bartóka w Pałacu Sztuk z 1563 fotelami dla widzów jest najbardziej prestiżowym z miejsc jakie sobie można wyobrazić.

Czytaj więcej: Błyszczące światło dziedzictwa w JászfényszaruNa zaproszenie Pétera Szilárda – szefa Zespołu Folklorystycznego „Iglice” oraz władz samorządowych miasta i dyrektor Domu Kultury w Jászfényszaru Katalin Bordásné Kovács, w dniach od 20 do 22 października 2017 roku w zaprzyjaźnionym z gminą Zakliczyn węgierskim miasteczku przebywał Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” z Kapelą Ludową, kierownik ZF „Gwoździec” Agatą Nadolnik i choreografem Januszem Cierlikiem, a także dyrektorem Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierzem Dudzikiem. Zakliczyńskie władze samorządowe reprezentował sekretarz gminy Janusz Krzyżak. Powodem wyjazdu na Węgry był udział ZF „Gwoździec” w 9 edycji Fény Fesztiwál (Festiwal Światła), a także rozmowy na temat poszerzenia współpracy kulturalnej pomiędzy instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi obu partnerskich miast.

Czytaj więcej: Spotkanie przyjaciół na małopolskim szlakuMagistrat gościł grupę z Węgier, z zaprzyjaźnionego Jászfényszaru, która tym razem przejazdem zawitała do naszego miasta, prowadzona przez wiceburmistrza Jánosa Bertalana i panią Bogusię Szerencsés – naszą rodaczkę mieszkającą od lat w kraju nad Balatonem.

Byli to przedstawiciele prężnie działającego stowarzyszenia miłośników Jászfényszaru, organizacji pozarządowej sięgającej regularnie po środki unijne. Wiele osób związanych z kulturą, a więc z zespołem Iglice, tak gościnnie (od 17 lat) przyjmującego nasz ZF Gwoździec, jak to miało miejsce ostatnio w ramach uczestnictwa w Festiwalu Światła z udziałem delegacji Zakliczyna na czele z burmistrzem Dawidem Chrobakiem (zaproszenie dla włodarza gminy zostało wystosowane podczas tegorocznego Święta Fasoli).

Czytaj więcej: Bob festival; czyli Węgrzy na Święcie fasoliPodczas 15. Święta fasoli w Zakliczynie na zaproszenie Dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury gościliśmy dwie delegacje z zagranicy; Zespół Folklorystyczny „Iglice” z Jászfényszaru oraz delegację z Obertyna na Ukrainie (zaproszenie wystosowałem na ręce Julii Mieńszczykowej - prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego w Obertynie).

 

Dziś zdań kilka o pobycie u nas Węgrów na jubileuszowym 15. Święcie fasoli.

Czytaj więcej: Márta Czeglédi – „Napoleon w spódnicy” Na zaproszenie samorządu Gminy Zakliczyn do Zakliczyna przyjedzie 12 osobowa delegacja z zaprzyjaźnionego z naszą Gminą węgierskiego miasta Jászfényszaru, która weźmie udział w XII Sztafecie Pamięci „Łowczówek – Zakliczyn” podczas Narodowego Święta Niepodległości w ramach Zakliczyńskiego Festiwalu Niepodległości. Węgrzy pojawią się w Zakliczynie już niebawem, bo 8 listopada wieczorem (mieszkać będą w Gospodarstwie Agroturystycznym „Lanckoronka” Anny Różak). Warto wspomnieć, że jeśli u nas samorządowa kampania wyborcza jest w pełnym toku, to na Węgrzech rok 2014 też stał pod znakiem wyborów samorządowych, ale tam wybory odbyły się w październiku i Bratankowie wybrali już swoje lokalne władze. Miło mi poinformować, że rządząca miastem od ponad 20 lat pani doktor ekonomii Márta Czeglédi nie miała konkurencji i nadal będzie rządzić w Jászfényszaru, tym razem przez następne 5 lat (w wyniku zmian w węgierskim kodeksie wyborczym wydłużono tam kadencję). Niskiego wzrostu, ale energiczna i charyzmatyczna Pani Burmistrz jest synonimem sukcesu gospodarczego i społecznego niewielkiego, sześciotysięcznego miasta położonego na Nizinie Węgierskiej na skraju Puszty. Jászfényszaru podobnie jak Zakliczyn ongiś było miastem, potem prawa miejskie straciło by je ponownie odzyskać w 1993 roku.

Czytaj więcej: Historia JászfényszaruHistoria Jászfényszaru jest związana z dziejami perskiego plemienia Jazygów (Jaszság), które z rejonów dzisiejszego Iranu przywędrowało na Wielką Nizinę Węgierską w XIII wieku, oferując królowi Węgier wierną służbę wojskową, w zamian za to zasiedlając środkową część wschodnich Węgier w międzyrzeczu Dunaju i Cisy, na zachód od Cisy. Jazygia (Jaszság) stanowi region etnograficzny z głównym ośrodkiem administracyjnym i kulturalnym Jászberény (około 30 tysięczne miasto wielkości Bochni). Węgierscy panujący obdarzyli Jazygów szczególnymi przywilejami. Przez stulecia, niezależnie od królewskich okręgów wojewódzkich, żyli na terenie autonomicznym i jako wolni ludzie gospodarowali na uprawnej ziemi.

Czytaj więcej: Gest Bratanków na rzecz powodzian W ramach Jarmarku Produktu Lokalnego już od kilku lat podczas Święta fasoli Tomas Kosi wraz z przyjaciółmi z Jászfényszaru - węgierskiego miasta, partnera Miasta i Gminy Zakliczyn - gotuje tradycyjny gulasz węgierski z fasolką. Podczas XI Święta fasoli 12 września 2010 roku też nie mogło zabraknąć najpopularniejszego Węgra na zakliczyńskim Rynku. Tym razem z inicjatywy burmistrz Márty Czeglédi i Wyższej Szkoły Ludowej z Jászfényszaru gulasz był sprzedawany, a pieniądze ze sprzedaży potrawy zostały przeznaczone na pomoc najbardziej poszkodowanym podczas tegorocznych powodzi w Gminie Zakliczyn.

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.