Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

Czytaj więcej: Węgierska majówkaW dniach 30 kwietnia – 2 maja br. na zaproszenie władz samorządowych Jászfényszaru delegacja uczniów z Gminy Zakliczyn uczestniczyła w święcie tego miasta. Na Węgry pojechało: 6 uczniów, członków SKKT „Compass” z SP w Zakliczynie, 4 uczniów z Paleśnicy i 2 opiekunów. Pretekstem do kolejnego spotkania polskiej i węgierskiej młodzieży było otwarcie nowego odcinka ścieżki rowerowej, która biegnąc wałem rzeki Zagyva łączy nasze partnerskie miasto z miejscowością Hatvan. W drodze na Węgry uczestnicy wyjazdu weszli na „Śpiącego Mnicha” na Słowacji, oraz zwiedzili urokliwy Eger. 1 maja, w dniu święta Jászfényszaru już o 6 rano pobudkę mieszkańcom zgotowała orkiestra dęta, która przemaszerowała ulicami miasta.

Czytaj więcej: Polsko-węgierska wycieczka w Góry MatraDzięki zaproszeniu od Stowarzyszenia Łuczników Jász, dziesięcioro członków Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK „Compass” wraz z opiekunami otrzymało możliwość uczestniczenia w trzydniowej wycieczce na Węgry, do Jászfényszaru. Podczas drogi, w ramach zaplanowanego postoju, zwiedziliśmy piękną jaskinię Domicę mieszczącą się nieopodal granicy słowacko-węgierskiej. Jest to najpiękniejsza i najdłuższa jaskinia Parku Narodowego Słowacki Kras. Wszyscy byliśmy zachwyceni widokiem, jaki zastaliśmy w jej wnętrzu. Po zakończonym zwiedzaniu i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą podróż. W godzinach popołudniowych dotarliśmy na miejsce..

Czytaj więcej: Wkraczanie w dojrzałą współpracę To już 18 lat minęło od pierwszych kontaktów pomiędzy Zakliczynem, a Jászfényszaru. Forpocztą było zaproszenie „Gwoźdźca” – jeszcze wtedy „Małego Gwoźdźca” na występ w miasteczku na skraju Puszty Węgierskiej. Rok później w ramach rewizyty przyjechał zespół „Igilice”, a w następnym roku doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Jászfényszaru, a gminą (jeszcze wtedy z wiejską stolicą) Zakliczyn. Ową historyczną umowę podpisali ze strony węgierskiej burmistrz miasta dr Marta Czégledi, a z naszej strony wójt Kazimierz Korman. Osobą, która jest symbolem tej naszej współpracy jest Agata Nadolnik, która jest w Jászfényszaru traktowana jak honorowa obywatelka miasta.

Czytaj więcej: Paw wznoszący się w Pałacu Sztuk W niedzielę 22 października pojechaliśmy z Péterem Szilárdem do Pałacu Sztuk w Budapeszcie na Narodowy Festiwal Kultury Węgierskiej Ludowej „Fölszállott a páva”, co w wolnym tłumaczeniu można określić jako „Paw wznoszący się do lotu”. Jak na wstępie zaznaczyłem, to prestiżowy festiwal, na którym muzykę, taniec i śpiew prezentują najlepsi z najlepszych na Węgrzech, w tym również studenci prestiżowych budapesztańskich uczelni. Miejsce festiwalu, Narodowa Sala Koncertowa im. Béli Bartóka w Pałacu Sztuk z 1563 fotelami dla widzów jest najbardziej prestiżowym z miejsc jakie sobie można wyobrazić.

Czytaj więcej: Błyszczące światło dziedzictwa w JászfényszaruNa zaproszenie Pétera Szilárda – szefa Zespołu Folklorystycznego „Iglice” oraz władz samorządowych miasta i dyrektor Domu Kultury w Jászfényszaru Katalin Bordásné Kovács, w dniach od 20 do 22 października 2017 roku w zaprzyjaźnionym z gminą Zakliczyn węgierskim miasteczku przebywał Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” z Kapelą Ludową, kierownik ZF „Gwoździec” Agatą Nadolnik i choreografem Januszem Cierlikiem, a także dyrektorem Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierzem Dudzikiem. Zakliczyńskie władze samorządowe reprezentował sekretarz gminy Janusz Krzyżak. Powodem wyjazdu na Węgry był udział ZF „Gwoździec” w 9 edycji Fény Fesztiwál (Festiwal Światła), a także rozmowy na temat poszerzenia współpracy kulturalnej pomiędzy instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi obu partnerskich miast.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych