Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

recznaBogdan Wenta, Sławomir Szmal, Karol Bielecki... Srebrny medal Mistrzostw Świata w 2007 roku, dwa lata później – brąz. I ponownie – w 2015 roku – trzecie miejsce na podium Mistrzostw Świata w Katarze. Te nazwiska i te wydarzenia zapamiętał każdy fan polskiego szczypiorniaka. Te nazwiska i te wydarzenia sprawiły, że piłka ręczna stała się – przyjemniej na chwilę – naszym sportem narodowym. Te nazwiska i te wydarzenia dostarczyły miłośnikom sportu nie mnie emocji niż loty Adam Małysza i gole Roberta Lewandowskiego. A teraz to właśnie uczestnicy zajęć na Orliku w Paleśnicy mogli wykrzesać iskrę sportowej rywalizacji wśród najmłodszych, a w przyszłości - być może – to kolejni mistrzowie piłki ręcznej. Orlik w Paleśnicy, jako jeden z dziesięciu w województwie małopolskim, po aplikacji Roberta Kraja, został zakwalifikowany do projektu „Kocham ręczną na Orliku”.

Dzięki temu Orlik otrzymał komplet  nowoczesnych, profesjonalnych bramek (które są  bardzo praktyczne w użytkowaniu, łatwe w montażu, bezpieczne i mogące służyć nie tylko do uprawiania piłki ręcznej), bramkę z matą celowniczą oraz zestaw dedykowanych piłek do nauki piłki ręcznej na nawierzchni Orlika, a co ważne - struktura materiału tych piłek idealnie nadaje się do nauki dla najmłodszych (ze względu na bezpieczeństwo), zaś uczestnicy zajęć na Orliku w Paleśnicy zyskali możliwość uczestnictwa w ogólnopolskim turnieju piłki ręcznej.

Zgodnie z regulaminem, uczestnikami turnieju „Kocham ręczną na Orliku” mogą być wszystkie dzieci w wieku III i IV klasy szkoły podstawowej z miast i gmin znajdujących się w obrębie funkcjonowania Orlików. Projekt „Kocham ręczną na Orliku” jest przedsięwzięciem ogólnopolskim realizowanym przez Fundację Orły Sportu przy wsparciu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa i Ministerstwa Sportu i Turystyki, finansowanym ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach wspierania projektów upowszechniania sportu dzieci i młodzieży z Programu „Sport Wszystkich Dzieci”. Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez sport i grę w piłkę ręczną – uświadamianie dzieci, od najmłodszych lat, norm wartości w gry zespołowe („gram fair”) – promowanie piłki ręcznej jako gry zespołowej, wykorzystanie infrastruktury Orlików, polegające na wyrównaniu szans (ogólnodostępność i bezpłatność), zwiększenie atrakcyjności ruchowej poprzez uprawianie piłki ręcznej – organizacja czasu wolnego dla najmłodszych poprzez rozgrywki turniejowe, promowanie interdyscyplinarnej zdrowej konkurencji, poprawianie sprawności fizycznej, przeciwdziałanie agresji i patologii wśród dzieci, weryfikacja talentów sportowych, popularyzacja piłki ręcznej, doskonalenie/poznawanie elementów technicznych piłki ręcznej, tj. kozłowanie, zasad poruszania się w ataku lub w obronie, rzuty itp., zapoznanie się z ogólnymi zasadami sędziowania, gry oraz terminologii z zakresu piłki ręcznej, ogóle zapoznanie się i obeznanie z tematyką piłki ręcznej w przypadku dalszych działań podejmowanych już indywidualnie przez uczestników zajęć – dzieci, podporządkowanie się ustalonym zasadom i regulaminom – budowanie u dzieci odpowiedzialności i dyscypliny.

14 maja br. na Orliku w Paleśnicy odbył się etap eliminacyjny: „Kocham ręczną na Orliku – gramy u siebie!” W turnieju udział wzięli uczestnicy zajęć na Orliku i uczniowie zaproszonych szkół. Nie dotarli uczniowie ze szkoły w Zakliczynie, Stróż i Podola.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: p. Dawid Chrobak - Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, który jest zapalonym kibicem lokalnych drużyn z gminy Zakliczyn, sam zaś aktywnie gra w piłkę nożną i siatkówkę, ale jak sam powiedział: „w ręczną też by sobie poradził”, oraz p. Agnieszka Pomikło - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paleśnicy. Po uroczystym otwarciu i przedstawieniu wizji oraz celu projektu pt. „Kocham ręczną na Orliku” nastąpiło powitanie uczestników i przedstawienie szczegółowe programu wydarzenia. Następnie przeprowadzono wspólną rozgrzewkę dla wszystkich uczestników imprezy, która miała charakter ogólnorozwojowy. Przeprowadzono szczegółowy pokaz i objaśnienie przepisów gry w piłkę ręczną.

Pani dyrektor Agnieszka Pomikło sprawiła wszystkim bardzo miłą niespodziankę, fundując uczestnikom turnieju obiad (dwudaniowy) oraz napoje. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy upominek. Nagrody rzeczowe otrzymali najlepsi zawodnicy i zawodniczki oraz bramkarze turnieju w obu kategoriach (chłopców i dziewcząt).

W turnieju startowało 6 zespołów dziewcząt i 6 zespołów chłopców.

A oto wyniki turnieju:

Piłka ręczna chłopców - 1 miejsce Siemiechów, 2 miejsce  Gwoździec, 3 miejsce  Paleśnica.

Piłka ręczna dziewcząt - 1 miejsce Paleśnica, 2 miejsce Janowice, 3 miejsce Siemiechów.

Dla najmłodszych (I i II klasa szkoły podstawowej) przeprowadzono zabawy, tzw. skill challenge, polegające na zmaganiach w czterech dyscyplinach: rzuty do bramki (z matą celowniczą), rzuty na odległość, slalom między pachołkami, tor przeszkód z użyciem pachołków.

Najmłodsze dzieci z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem uczestniczyły w tej formie aktywności, także sama pani dyrektor Agnieszka Pomikło pokonała sprawnościowy tor przeszkód. Rywalizacja w wymiarze  sportowym była pasjonująca i wyrównana. Wszyscy z olbrzymim poświęceniem walczyli w rozgrywanych meczach. Wspaniała była atmosfera całej imprezy, utrzymana w duchu rywalizacji sportowej, zasad fair play i kulturalnego zachowania. Cała impreza przebiegła w przyjaznej i radosnej atmosferze święta sportowego. Reprezentantom Orlika w rozgrywkach wojewódzkich życzymy powodzenia!

 Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku
 Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku
 Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku
 Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku
 Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku
 Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku
 Szczypiorniak na paleśnickim Orliku Szczypiorniak na paleśnickim Orliku  

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych