Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

operaW najbliższą sobotę rozpoczyna się festiwal „Jesień w Lusławicach”. Po sukcesie "Emanacji", melomanów czeka kolejna uczta duchowa. Przedsmak tego wydarzenia poczuli młodzi i starsi widzowie wtorkowego koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dzięki dobrej współpracy pomiędzy Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i ECMKP - co podkreślił w powitaniu Burmistrz Zakliczyna - na lusławickiej scenie zaprezentowali się artyści Opery Wrocławskiej, występujący też na wielu innych scenach w Polsce i za granicą. Koncert poświęcono wybitnemu kompozytorowi, Stanisławowi Moniuszce, z okazji 200. urodzin Mistrza. Rok 2019 Sejm RP ogłosił rokiem tego znakomitego autora pieśni i oper.

Najpopularniejsze arie i pieśni kompozytora wykonali: Jacek Jaskuła – baryton, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – mezzosopran, Mirella Malorny-Konopka – fortepian oraz Regina Gowarzewska – pieśń „Dziad i baba” i słowo o muzyce.

 

Sławę Moniuszce przyniosła ukończona w 1847 r. „Halka” (z popularną arią Jontka „Szumią jodły na gór szczycie”), która miała premierę w warszawskim Teatrze Wielkim dopiero w 1858 r. Najdoskonalszy utwór Moniuszki to opera „Straszny Dwór”. Soliści, przy akompaniamencie fortepianu, zaprezentowali też pieśni, które autor skomponował w liczbie ok. 200, w tym słynną „Prząśniczkę”. Tę i inne pieśni oraz arie z obu tych oper z komentarzem usłyszała widownia, która wypełniła salę koncertową Centrum do ostatniego miejsca. W wygodnych fotelach zasiedli głównie odświętnie ubrani uczniowie naszych szkół gminnych, jak i z okolicznych gmin, przybyli też seniorzy z pobliskiego Centrum Seniora w Kończyskach.

 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko Moniuszko Moniuszko
 Moniuszko   

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.