Baner festiwalu

 

Czytaj więcej: Gminne Dożynki „za wodą” wypadły okazaleSołectwo w Gwoźdźcu, z jego sołtysem Dariuszem Krakowskim, gościło w tym roku uczestników 8. edycji Dożynek Gminy Zakliczyn. Tym razem „za wodą” dziękowano Opatrzności za obfite plony, mimo tegorocznej zmiennej aury i suszy, która dała się rolnikom nie tylko tu, ale i w całym w kraju mocno we znaki. Rekordową liczbę 15. dożynkowych orszaków z całej gminy witały po drodze pomysłowe witacze, usytuowane na rogatkach wsi. Tak liczny udział delegacji wsi w święcie plonów to fenomen, podkreślali goście uroczystości. Wielce pomocne w tym względzie okazały się mariaże organizacji pozarządowych, w tym istniejące, reaktywowane i nowo powstałe Koła Gospodyń Wiejskich, funkcjonujące z powodzeniem również dzięki rządowemu wsparciu. Wszak nie jest tajemnicą, że przygotowanie godnej reprezentacji wsi wymaga niemałego wysiłku i sprawnej organizacji wspartej funduszami. Trzeba podkreślić, że sołectwa poradziły sobie zarówno z przygotowaniem programu artystycznego, skomponowaniem pięknych i okazałych wieńców, wypiekiem bochnów chleba, jak i ogólnie z całą logistyką. Wiele ciepłych słów można także powiedzieć o organizatorach dożynek i sprawnej organizacji przedsięwzięcia przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego; Gwoździec pokazał się z bardzo dobrej strony, nie ustępując w poziomie dotychczasowym gospodarzom święta plonów. (Będzie reprezentować gminę podczas Dożynek Powiatowych w Wojniczu). W dodatku, co nie jest bez znaczenia w przypadku imprez plenerowych, dopisała piękna aura…

Czytaj więcej: Nadchodzi czas wielkich dożynek Renesans tradycji dożynkowych w Polsce trwa w najlepsze. Co rusz media informują o imprezie dożynkowej w skali parafii, sołectwa, gminy, powiatu czy województwa. Niektórzy nawet zaczynają świętowanie plonów przed dniem 15 sierpnia, który jest w tradycji polskiej dniem, od którego winno rozpoczynać się dożynki. A dlaczego ? 15 sierpnia jest uroczystością kościelną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, popularne także jako Matki Boskiej Zielnej. W Polsce i innych krajach europejskich o kulturze rolniczej, tego dnia czci się Matkę Boską Wniebowziętą uznaną za patronkę ziemi i roślinności. W tym roku 8. Dożynki Gminy Zakliczyn odbędą się 17 sierpnia w Gwoźdźcu z udziałem 15 sołeckich delegacji wieńcowych. Uroczystości rozpoczną się Mszą świętą dziękczynną w kościele pw. Katarzyny Aleksandryjskiej, a następnie orszak dożynkowy uda się na teren pobliskiego Domu Strażaka, gdzie nastąpi ośpiewanie wieńców w kolejności:

Czytaj więcej: Sołtys zaprasza na DożynkiSerdecznie zapraszamy lokalnych twórców, przedsiębiorców oraz osoby chcące zaprezentować własne wyroby artystyczne i rękodzielnicze do wystawienia swoich stoisk podczas 8. Dożynek Gminy Zakliczyn w Gwoźdźcu. Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać do 12 sierpnia telefonicznie u Pana Sołtysa Dariusza Krakowskiego pod numerem 664 974 045. Szczegółowe informacje odnośnie stoiska udzieli Sołtys.

 

Nie przyjmujemy zgłoszeń stoisk gastronomicznych. Prosimy o podanie informacji czy potrzebny jest prąd. Nie zapewniamy namiotów stolików oraz krzeseł. Dożynki rozpoczną się 17 sierpnia 2019 roku o godzinie 14.00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Gwoźdźcu - szczegóły na plakacie.

Czytaj więcej: Gwoździec zacznie, Filipowice skończą11 lipca w sali im. S. Jordana w ratuszu odbyła się ceremonia losowania kolejności występów grup wieńcowych sołectw, które uczestniczyć będą 17 sierpnia w 8. Dożynkach Gminy Zakliczyn w Gwoźdźcu. W Dożynkach w Gwoźdźcu zobaczymy grupy wieńcowe z 15 sołectw. Zgodnie z tradycją, ośpiewywanie wieńca na scenie rozpoczną gospodarze – sołectwo Gwoździec. Kolejność ośpiewywania poszczególnych sołectw wynika z czwartkowego losowania. Zasada była prosta: pracownik ZCK Ewelina Siepiela losowała nazwę sołectwa, następnie przedstawiciel wylosowanego sołectwa losował numer, który oznacza kolejność występu. Te sołectwa, których przedstawiciele nie uczestniczyli w losowaniu, wyręczali radni Rady Miejskiej w Zakliczynie. Jako pierwsze do losowania numeru wybrane zostało sołectwo Filipowice. Do losowania podszedł Zygmunt Olchawa (sołtys Filipowic i radny Rady Miejskiej) i wylosował numer 15 – to oznacza, że Filipowice pojawią się na scenie jako ostatnia grupa wieńcowa.

Czytaj więcej: 8. Dożynki Gminy Zakliczyn w Gwoźdźcu - zaproszenie do zgłoszenia sołectwW imieniu burmistrza Dawida Chrobaka, sołtysa Gwoźdźca Dariusza Krakowskiego i swoim, zapraszam sołtysów i sołectwa Gminy Zakliczyn do zgłaszania udziału sołectw w 8. Dożynkach Gminy Zakliczyn, które odbędą się 17 sierpnia w Gwoźdźcu. Szczegółowy program Dożynek prezentuję poniżej. Zgłoszenia pisemne przyjmujemy w siedzibie ZCK w zakliczyńskim ratuszu do 1 lipca 2019 roku od sołtysa lub upoważnionej przez sołtysa osoby.

Czytaj więcej: Podziękowania za organizację Gminnych i Powiatowych Dożynek w ZakliczynieW imieniu władz Miasta i Gminy Zakliczyn serdecznie dziękuję wszystkim instytucjom, sołtysom, mieszkańcom, stowarzyszeniom oraz grupom nieformalnym za wspólną organizację i przeprowadzenie Gminnych i Powiatowych Dożynek w Zakliczynie w dniach 25-26 sierpnia 2018 r. Organizacja dwudniowego wydarzenia o zasięgu powiatowym to duże wyzwanie logistyczne, finansowe i ludzkie, wymagające wielomiesięcznego planowania i sprawnego zarządzania.

Podziękowanie za wsparcie i pracę podczas Dożynek Gminy Zakliczyn i Powiatu Tarnowskiego

 

Czytaj więcej: Dożynkowy serwis 2018 (5)Za nami 7. Dożynki Gminy Zakliczyn i 20. Dożynki Powiatu Tarnowskiego, a przed nami 19. Święto fasoli – to już w najbliższy weekend, a w kolejną niedzielę "Eko-festyn" na zakliczyńskim Rynku. Przygotowujemy się do kolejnych wydarzeń i rozliczamy Dożynki. Największe wydatki dożynkowe realizowane są z dofinansowania, jakie ZCK otrzymało z budżetu Gminy Zakliczyn oraz z budżetu Powiatu Tarnowskiego. Spośród sponsorów najwyższe kwoty uzyskaliśmy (bądź uzyskamy, bo część sponsorów przeleje nam środki po uzyskaniu od nas sprawozdań z realizacji umów sponsorskich) z Grupy Azoty oraz Tarnowskiej Organizacji Turystycznej – po 10 tys. zł. Na kolejnym miejscu znajduje się Stowarzyszenie "Klucz" działające przy ZCK z kwotą ponad 9 tys. zł , kCzytaj więcej: Dożynkowy serwis 2018 (5)tórą uzyskaliśmy z grantu "Docenić lokalne dziedzictwo" finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego (8 tys. zł) oraz wkładu własnego Stowarzyszenia, firma Bruk – Bet; 5 tys. zł, Zakłady Mechaniczne – 4 tys. zł. Krakowski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz firma Gładysz i Synowie dają na Dożynki po 1 tys. zł, a Małopolska Izba Rolnicza – 700 zł.

Czytaj więcej: Jubileuszowe Dożynki Powiatu na KamieńcuZakliczyn przez ostatni weekend był stolicą powiatu. 20. edycja Dożynek Powiatowych została przeprowadzona na Kamieńcu na zielonym terenie przy Orliku, który na drugi dzień, w niedzielę, z racji uciążliwego deszczu zamienił się w… brązowy. Niespecjalna aura nie wpłynęła jednak zbytnio na ogólną atmosferę święta, wszak organizatorzy Dożynek zabezpieczyli się na wszelkie sposoby, stawiając wielką estradę pokrytą brezentem, oraz namioty i wiaty, co docenili uczestnicy święta plonów - rolnicy reprezentujący 16 gmin powiatu.

Czytaj więcej: Dożynki Gminy Zakliczyn AD 201813 misternych wieńców zaprezentowały orszaki z 13 sołectw podczas Dożynek Gminy Zakliczyn AD 2018. Wszystkie misternie skomponowane cieszyły oko, a jeden z nich - z sołectwa Stróże - reprezentował Gminę Zakliczyn podczas konkursu nazajutrz w niedzielę w ramach 20. jubileuszowych Dożynek Powiatu Tarnowskiego, które w tym roku Starostwo z pomocą zakliczyńskiego samorządu zorganizowało na Kamieńcu.

Czytaj więcej: Dożynkowy serwis 2018 (4)Bardzo dużo pracy przed inauguracją Dożynek Gminy Zakliczyn i Powiatu Tarnowskiego w Zakliczynie. Pracownicy oraz wolontariusze ZCK mają pełne ręce roboty. Pracują pracownicy ZUK z Tadeuszem Bukrym, ekipa firmy "Tropic" Mariusza Osyski, gospodarz obiektów LKS "Dunajec" Antoni Soból, panię sprzątające z UM w Zakliczynie. W czwartek dojechał transport akcesorów ze Starsotwa Powiatowego w Tarnowie, Stanisław Socha przywiózł "Bramę powitalną", państwo Zelkowie z córką Patrycją przetransportowali podesty podłogowe z Wojnicza i przywieźli snopy do dekoracji, państwo Gucwowie bale słomy... dokonujemy ostatnich ustaleń z menadżerami zespołów oraz firm patronackich wydarzenia.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.