swieta2020bm

lipgwiazdaTo już po raz 36 Lipnica Murowana gościła grupy kolędnicze, które przybyły do tutejszego Domu Kultury z pięknymi widowiskami. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych trwał dwa dni 13 i 14 stycznia 2018 roku i był bodaj najbardziej udanym dla kolędników z Gwoźdźca. W sobotę na scenie zaprezentowało się 8 grup dziecięcych oraz 5 młodzieżowych. W kategorii dziecięcych grup kolędniczych nagrody głównej czyli statuetki „Lipnickiej Gwiazdy” nie przyznano, dwa równorzędne pierwsze miejsca zdobyły natomiast: Grupa Kolędnicza Herody z Gwoźdźca oraz Grupa Kolędnicza Szczodroki z Rzepiennika Suchego. „Lipnicką Gwiazdę” w kategorii grup młodzieżowych otrzymały Droby z Gwoźdźca. W czasie obrad jury dla wszystkich przybyłych z programem jasełkowym wystąpiły przedszkolaki z grupy III i IV z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej. W sobotę miało także miejsce oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Po kolędzie idziemy”, do którego łącznie zgłoszono 101 prac. Komisja artystyczna w składzie: Monika Żołna – plastyk, Anna Polinierska – plastyk, Dorota Wnęk – instruktor GDK nagrodziła 28 rysunków.


W niedzielę wystąpiło 11 grup dorosłych. Zmagania kolędników oglądali przybyli goście: wicestarosta Powiatu Bocheńskiego – Józef Mroczek, burmistrz Radłowa – Zbigniew Mączka, wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala, przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana – Stanisława Włodarczyk wraz z liczną publicznością. Druga „Lipnicka Gwiazda” tegorocznego Przeglądu znów trafiła do kolędników z Gwoźdźca - w ręce Grupy lipgwiazdadKolędniczej „Z kozą”. Cztery równorzędne I miejsca otrzymały natomiast Grupy Kolędnicze: Z turoniem z Rzepiennika Suchego, Śmignianie ze Śmigna, Kolędnicy znad Uszwicy z Uszwi, Z turoniem z Otfinowa.
Występy grup kolędniczych oceniała komisja artystyczna w składzie: Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, przewodnicząca jury, Monika Dudek – etnolog, Elżbieta Porębska-Kubik – etnograf.

 

Honorowy patronat nad przeglądem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa, Starosta Bocheński – Ludwik Węgrzyn, Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala. Organizatorem dwudniowego przedsięwzięcia był Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, współorganizatorami: Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej, Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej. Nagrody finansowe w przeglądzie ufundowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. Nagrody rzeczowe ufundowali: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Starostwo Powiatowe w Bochni.

 

- W 36 - letniej historii Przeglądu w Lipnicy nie zdarzyło się, aby grupy kolędnicze z jednego Zespołu wygrały wszystkie kategorie wiekowe w takim wymiarze, jak miało to miejsce w tym roku - cieszy się Janusz Cierlik. 

 

Gratulujemy przede wszystkim grupom kolędniczym z Gwoźdźca oraz choreografowi ZCK Januszowi Cierlikowi i kierownik ZF „Gwoździec” Agacie Nadolnik, a ponieważ nasi kolędnicy zakwalifikowali się do ogólnopolskich przeglądów w Podegrodziu i Bukowinie Tatrzańskiej, to i tam życzymy sukcesów najlepszych.

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.