Regionalne media szeroko relacjonowały przebieg 20. Święta Fasoli i Małopolskich Dożynek w Zakliczynie. Fotoreportaże i relacje ukazały się m. in. w tarnowskiej.tv, Gościu Niedzielnym, Gazecie Krakowskiej, RDN, TVP, ExtraGalicji. W świat popłynął obraz z areny wydarzeń dzięki kamerom i łączom firmy KM-NET Marka Sobola. Nasze media też nie zasypiały gruszek w popiele. Przed nami wrześniowe wydanie Głosiciela z obszernym sprawozdaniem, a na portalu ZCK zdjęcia aż trzech autorów. Publikowaliśmy ujęcia Stanisława Kusiaka, Marka Niemca, dzisiaj swoje fotografie, wykonane na Małopolskich Dożynkach, prezentuje Michał Papuga, administrator portalu ZCK i insp. Urzędu Miejskiego.
Święto Fasoli dotychczas miało w Zakliczynie raczej dwudniowy przebieg. W tym roku 20. jubileuszowa edycja Święta Pięknego Jasia z Doliny Dunajca zbiegła się podczas ostatniego weekendu sierpnia z niedzielnymi Dożynkami Wojewódzkimi. Obydwa prestiżowe przedsięwzięcia otrzymały mocne wsparcie mecenasów, w tym Narodowego Centrum Kultury, Województwa Małopolskiego, Powiatu Tarnowskiego, co pozwoliło na sprowadzenie wielu atrakcji i pozyskanie rzeszy uczestników, wędrującej w sobotnie popołudnie falami z Rynku, gdzie zainstalował się czeski lunapark, na Kamieniec (i z powrotem). Fala ta spotęgowała się wieczorem, gdy na scenie pojawiły się brawurowo Brathanki (tydzień wcześniej na dożynkach powiatowych w Wojniczu wystąpiła z recitalem ex-wokalistka grupy, charyzmatyczna Halina Mlynkova). Zabawa była przednia, bo któż nie zna takich hitów zespołu, jak "Czerwone korale" czy też "W kinie, w Lublinie"...
Czytaj więcej: Mnóstwo biesiadników na 20. urodzinach Pięknego Jasia
Blisko 60 wystawców w sobotę i tyle samo w niedzielę, na Kamieńcu, będzie prezentować produkty regionalne, potrawy fasolowe i tradycyjne oraz rękodzieło podczas 20. Święta Fasoli i 21. Dożynek Województwa Małopolskiego. Można będzie, szczególnie w sobotę, posmakować potraw fasolowych i tradycyjnych na stoiskach oddziałów Stowarzyszenia "Klucz" oraz KGW z terenu gminy Zakliczyn, a także fasolki ugotowanej podczas pokazu
kulinarnego oraz przez Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn. Podczas zbliżającego się weekendu można będzie porównać smak oscypka przywiezionego z Tatr i oscypka z Bieszczad. Na tegorocznym JPL pojawią się; świeża fasola z doliny Dunajca, domowy chleb, smalec, miód i produkty pszczele, naturalne soki, dżemy, syropy, zioła, sandomierskie jabłka, prozioki, wina z Pogórza i sadzonki winorośli. Kilkanaście stoisk będzie oferować wyroby rękodzielnicze, m.in.: produkty z lnu, pamiątki z drewna, ręcznie robione świece, kompozycje wykonane z suszu, zabawki i chusty, etc.
W tym roku wyjątkowo 20. Święto fasoli odbędzie się 31 sierpnia (wyjątkowo, bo w sobotę, gdyż w niedzielę 1 września zapraszamy na 21. Dożynki Województwa Małopolskiego). Obie imprezy odbędą się na Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym "Kamieniec" dzięki życzliwości Spółki Dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej w Zakliczynie oraz państwa Kiełbasów. Ważnym elementem imprezy fasolowej jest konkurs potraw z fasoli, zatem prezentuję regulamin konkursu na potrawę regionalną z fasoli, którego patronem jest firma PSB Mrówka „Sufigs”, posiadająca Market Budowlano – Wykończeniowy Sufigs Mrówka oraz Centrum Budownictwa PSB Sufigs Profi w Zakliczynie.
Czytaj więcej: Wygraj konkurs fasolowy oraz na potrawę regionalną Małopolski - czekamy na zgłoszenia
Podczas 20. Święta fasoli w dniu 31 sierpnia oraz 21. Dożynek Województwa Małopolskiego w dniu 1 września, prowadzone będą akcje dobroczynne na rzecz chorych mieszkańców gminy Zakliczyn; Szczepana Martyki i Marka Słowińskiego.
Czytaj więcej: Charytatywnie na największej zakliczyńskiej imprezie
W dniu 31 sierpnia 2019 roku (sobota) na Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym "Kamieniec" w Zakliczynie w godzinach od 11:00 do 2:00 odbędzie się 21. Święto fasoli, a dzień później 1 września 2019 roku (niedziela) 21. Dożynki Województwa Małopolskiego. Gwiazdami estradowymi imprez będą zespoły: Brathanki i Golec uOrkiestra. Pod względem cateringowym i gastronomicznym obie imprezy obsługiwać będzie firma Catering Corona. Zgodnie z dotychczasową tradycją największej dorocznej zakliczyńskiej imprezy, zapraszamy do udziału w Jarmarku Produktu Lokalnego wystawców rękodzieła oraz wystawców kulinarnych oferujących produkt tradycyjny Małopolski (ewentualnie Podkarpacia). Szczegóły w regulaminie JPL poniżej.
Regulamin Jarmarku Produktu Lokalnego
20. Święta fasoli w Zakliczynie w dniu 31 sierpnia 2019 roku
oraz
21. Dożynek Województwa Małopolskiego w Zakliczynie w dniu 1 września 2019 roku
Trzy oferty obsługi gastronomicznej oraz dwie oferty kompletne i jedna niepełna ws. obsługi organizacji sceny, nagłośnienia i oświetlenia scenicznego wpłynęły do Zakliczyńskiego Centrum Kultury w odpowiedzi na moje zaproszenie do składania ofert na obsługę 20. Święta fasoli i 21. Dożynek Województwa Małopolskiego w Zakliczynie.
Dziękując za zainteresowanie informuję, że do ustaleń szczegółowych i ewentualnego podpisania umowy na obsługę wyżej wymienionych imprez zapraszam:
Agencja Koncertową Jolmax
Catering Korona – kompleksowa obsługa imprez masowych
Z poważaniem
Kazimierz Dudzik – dyrektor ZCK
W dniach 31 sierpnia i 1 września 2019 roku odbędzie się 20. Święto fasoli w Zakliczynie, które będzie połączone z 21. Dożynkami Województwa Małopolskiego. Wśród gwiazd największych zakliczyńskich imprez 2019 roku będą: w sobotę 31 sierpnia Brathanki, a w niedzielę 1 września Golec u Orkiestra. Te zespoły mają największe wymagania związane z organizacją sceny, nagłośnieniem i oświetleniem scenicznym. Do niniejszego zaproszenia do składania ofert podaję linki do riderów zespołów:
Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” z Dzierżanin specjalizuje się w daniach na bazie fasoli Piękny Jaś. Fasola ta jest opatrzona Chronioną Nazwą Pochodzenia.
Ze względu na wyjątkową jakość i smak fasoli Piękny Jaś z Doliny Dunajca, potrawy na jej bazie cieszą się uznaniem klientów. Plantacje fasoli wpisały się na stałe w krajobraz Pogórza Karpackiego, a potrawy z jej udziałem stanowią najważniejszy element regionalnej kuchni.
Znawcy przedmiotu są przekonani, że uprawianą w Dolinie Dunajca odmianę fasoli Piękny Jaś cechują unikalne walory smakowe i zdrowotne.
19. edycja Święta Fasoli miała prawdopodobnie rekordową frekwencję. Słoneczna aura sprzyjała wycieczkom na Kamieniec całych rodzin. Przy Orliku pojawiło się też sporo gości spoza gminy, wszak renoma święta dotarła w odległe zakątki kraju, a nawet za granicę. A propos: organizatorzy fasolowej fety gościli przyjaciół z Węgier z partnerskiego Jászfényszaru i ukraińskiego Obertyna z merem tego miasta. Z Madziarami obchodzimy wspólnie 20. rocznicę zawarcia współpracy pomiędzy oboma miastami, delegacja Zakliczyna gościła w połowie sierpnia z tego tytułu w Jászfényszaru. Podczas Święta Fasoli pięknie zaprezentowali się węgierscy huzarzy na rączych rumakach, a Tomas Kaszai pitrasił gulasz dla publiki w ogromnym kotle. Węgierską grupą opiekowali się wiceburmistrz János Bertalan i nasza rodaczka - pani Bogusia Szerencsés.
Strona 1 z 4
Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.