Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

laureaciW 2012 roku po raz pierwszy Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz” przyznało ustanowione na podstawie § 2. pkt. 7 Stowarzyszenia nagrodę honorową „Jordan” czterem pierwszym laureatom. Kapitułę nagrody honorowej tworzy Zarząd Stowarzyszenia „Klucz”, a wręczenie nagrody, od dwóch lat odbywa się, dzięki uprzejmości przewodniczącej Rady Miejskiej Anny Moj oraz burmistrza Dawida Chrobaka, podczas uroczystego spotkania świąteczno – noworocznego. Nazwa nagrody nie jest przypadkowa i nawiązuje bezpośrednio do założyciela miasta Zakliczyn Wawrzyńca Spytko Jordana. W dniu 30 grudnia 2016 roku kolejne trzy „Jordany” powędrowały do laureatów, a nagrodę odebrali tym razem: Ewa Jednorowska, Kazimierz Korman i Kazimierz Wojnicki. Laudacje przygotował i wygłosił podczas Gali „Jordanów” prezes Stowarzyszenia „Klucz” Kazimierz Dudzik – pomysłodawca i inicjator nagrody „Jordan”. Nagrody tegorocznym laureatom wręczała, w asyście przewodniczącej Anny Moj i burmistrza Dawida Chrobaka, wiceprezes Stowarzyszenia „Klucz” i radna Rady Miejskiej w Zakliczynie Paulina Siemińska.

Pani mgr Ewa Jednorowska

ejednorowskaPotomkini ostatniego zarządcy Zamku Melsztyńskiego i jedna z najjaśniejszych postaci zakliczyńskiej elity intelektualnej z rodowodem. Znakomita historyk nie tylko z wykształcenia, ale pasji odkrywcy. Prace magisterską napisała w 1974 roku o sąsiednim Czchowie pod tytułem „Czchów w wiekach średnich” i już wtedy, po lekturze tej pracy. M.in. analizy dotyczącej hipotetycznego istnienia murów obronnych miasta, można zauważyć zacięcie dużej klasy historyka. Pracowała w zakliczyńskiej instytucji kultury, była nauczycielką …oczywiście historii i oczywiście do dzisiaj przez absolwentów szkoły zakliczyńskiej bardzo ciepło wspominana. W latach 2010-14 radna Rady Miejskiej w Zakliczynie. Od 2012 roku członkini Stowarzyszenia „Klucz” w latach 2012 – 16 pełniąca funkcję sekretarza Stowarzyszenia. Realizatorka i pomysłodawczyni Zakliczyńskich Majówek Historycznych – unikalnego projektu edukacji regionalnej realizowanej przez Stowarzyszenie „Klucz”. Jest autorką nie tylko artykułów o tematyce historycznej, ale też opowiadań historycznych, w tym wydanych przez Zakliczyńskie Centrum „Opowieści fantastycznych z doliny Dunajca.” Warto przypomnieć, że podczas malowania portretu założyciela Zakliczyna przez Stanisława Kusiaka, to właśnie Ona była ekspertem historycznym, a inni historycy uważają, że wiszący w tej Sali portret W.S. Jordana jest wierny pierwowzorowi nawet w takich detalach jak kolor włosów. Osobą o wielkiej wiedzy i wielkiej kulturze osobistej. Pozwolę sobie w tym miejscu przytoczyć cytat z Władysława Orkana najprzedniejszego polskiego piewcy regionalizmu: „.. Jeżeli będziesz profesorem – bądź wychowawcą w najwyższym tego słowa znaczeniu. Kochaj młodzież. Bacz przy tym, że jak mówi Witkiewicz „rozwój społeczny osiąga się nie przez kształcenie pojęć – lecz przez kształcenie uczuć…nie równaj strychulcem do jednej miary…

Pan Kazimierz Korman

kkormanBlisko 40 lat związany z zarządzaniem gminą Zakliczyn; najpierw jako kierownik Zakładu Usług Komunalnych, potem naczelnik Gminy, przewodniczący Rady Gminy, wójt i burmistrz miasta i gminy Zakliczyn. Obecnie drugą kadencję pełni funkcję radnego Rady Powiatu Tarnowskiego. Jest Honorowym Obywatelem Gminy Zakliczyn i członkiem założycielem Stowarzyszenia „Klucz”. Jako wójt gminy Zakliczyn podpisał porozumienie partnerskie z węgierskim miastem Jaszfenyszaru. Za jego kadencji w roku 2006 Zakliczyn odzyskał status miasta, a on został pierwszym burmistrzem po tej historycznej decyzji. W gronie samorządowym, niezależnie od politycznych barw, ceniony za koncyliacyjny charakter. Sam zdecydował o zakończeniu kariery burmistrza, przez wielu kolegów samorządowców, dla których jest autorytetem, namawiany do założenia szkoły dobrych wójtów. Jest przede wszystkim znany powszechnie i ceniony w gminie Zakliczyn: Zna tu praktycznie każdą rodzinę i każdą drogę w każdej z 24 miejscowości. Dobrze śpiewa. Do niego najbardziej pasuje ta parafraza z Władysława Orkana: …poznałeś przeszłość nie tylko po wierzchu (- niby coś tam – zbójnicy – jakieś przyśpiewki – nuty) ale sięgnąłeś głębiej – poznałeś pracę całą wieków, które Cię wydały.."

Pan mgr Kazimierz Wojnicki

kazimierzwojnickiZ Tarnowa do Domosławic – taki obrał kurs życiowy człowiek, który od zawsze nie chce mieścić się w zawodowych ramach. Tak pewnie zostało mu z działalności w organizacji harcerskiej. Najpierw nauczyciel języka polskiego, a potem dyrektor szkoły podstawowej, zespołu szkoły podstawowej, gimnazjum i przedszkola, a od niespełna 5 lat również szkoły muzycznej I stopnia. Stworzył prawdziwe imperium edukacyjne na pograniczu dwóch gmin i powiatów w miejscowości liczącej niespełna 300 dusz. To imperium za patrona przyjęło sobie ks. prof. Józefa Tischnera, a brat Profesora Kazimierz jest przyjacielem Szkoły i Dyrektora Wojnickiego. O filie domosławickiej szkoły muzycznej zaczęli zabiegać sąsiedzi; najpierw powstały filie w gminach; Gromnik, Iwkowa potem Dębno i Wojnicz następnie Łososina Dolna i od września tego roku w naszej gminie w Paleśnicy. Dziś to największa szkoła muzyczna I stopnia w Polsce, gdzie naukę pobiera blisko 700 uczniów z trzech powiatów; Brzeskiego, Sądeckiego i Tarnowskiego. To prawdziwy, kulturowy fenomen nie tylko ze względu na liczbę uczniów i strukturę, ale ze względu na realizowane projekty; suity, kantaty i po nieco 3 latach działalności oratorium – wielkiego projektu muzycznego  traktującego o dziedzictwie naszych terenów. Dziś – na 5 lecie istnienia Kazimierz Wojnicki zamarzył sobie wystawienie opery – premiera tejże odbędzie się 14 czerwca 2017 roku w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Dla niego wybrałem z Władysława Orkana następujący cytat: „Jak śpiewki chłopsko – kujawskie wyniósł na wierch muzyki wszechświatowej Chopin – tak oto dąż by twe ojczyste pieśni, niezabaczone jeszcze nuty, wyznaczyły się w orkiestrze świata..

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych