Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

seniorCała sala bawiła się w niedzielę 23 października 2016 roku podczas Senioriady - czyli integracyjnego spotkania uczestników Akademii dla Aktywnych (AdA) z Gminy Zakliczyn. Na spotkaniu obecni byli Burmistrz Gminy Zakliczyn pan Dawid Chrobak, Sekretarz Gminy Zakliczyn pan Janusz Krzyżak, przewodnicząca Rady Miejskiej pani Anna Moj, radna Gminy Zakliczyn pani Ewa Nijak , radna Powiatu Tarnowskiego pani Irena Kusion, Dyrektor Zespołu Szkolnego w Paleśnicy pan Sylwester Gostek, pani Małgorzata Ankier – przewodnicząca konkursowej komisji kulinarnej. Na spotkanie zaproszeni byli prezesi partnerskich stowarzyszeń prowadzących Akademie dla Aktywnych: Stowarzyszenia Klucz – Pan Kazimierz Dudzik, Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach Pani Wioleta Osiecka, Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej w Stróżach Panie Danuta Majewska i Małgorzata Chrobak, Stowarzyszenia Bez Barier Panowie Jerzy Woźniak i Bogdan Litwa.

Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej w Zespole Szkolnym w Paleśnicy, gdzie organizacją imprezy zajęła się pani Anna Moj, która jednocześnie pełni funkcję opiekuna zajęć grupy Seniorów z Paleśnicy. Imprezę prowadziła pani Ewa Jóźwiak koordynator projektu i kierownik ośrodków Akademii.
Początek imprezy prezentował przegląd aktywności i twórczości Akademii. Zakliczyn zaprezentował zabawny kabaret i piosenki, Charzewice wystąpiły również na wesoło, prezentując skecz „Babcia i Wnuczek”, Filipowice zaprezentowały występ taneczny młodzieży oraz piosenki. Akademia z Paleśnicy zaśpiewała i zaprezentowała autorskie wiersze. Stróże zaprezentowały piosenki w wykonaniu Julki Bagińskiej.

Integracja i zabawa miały kilka wymiarów. Podczas biesiady przy stole Akademie częstowały się wzajemnie swoimi specjałami. Próbowaliśmy bakłażana po bałkańsku w wykonaniu AdA w Zakliczynie, ryby po grecku z Charzewic, zupy dyniowej wykonanej przez AdA we Wróblowicach, pasztecików w wykonaniu AdA w Stróżach, udek z niespodzianką ze Słonej, pysznych sałatek z uszek w wykonaniu AdA w Filipowicach, sałatki z Paleśnicy. Wszystkie potrawy konkursowe znalazły uznanie jury, którego przewodniczącą była pani Małgorzata Ankier – ekspert z zakresu dobrego gotowania i smaku. Komisja miała trudne zadanie, aby wyłonić laureatów potraw zgłoszonych do konkursu. Jednak aromatyczna zupa dyniowa z Wróblowic, bakłażan po bałkańsku z Zakliczyna oraz sałatka z uszek z Filipowic zostały szczególnie wyróżnione, stając się laureatami konkursu kulinarnego w tym roku. Zwycięskie Akademie otrzymały upominki oraz gratulacje Burmistrza i komisji kulinarnej.

Małgorzata Nowak opiekun Akademii w Słonej przeprowadziła dla wszystkich ośrodków quiz tematyczny wiedzy o gminie Zakliczyn oraz zabawę muzyczną w klimacie „Śpiewających Fortepianów”. Wszystkie zespoły muzyczne Akademii walczyły dzielnie, śpiewając piosenki zawierające słowo „dziewczyna”. Integracja poprzez taniec i zabawę przy wtórach muzycznych Tadeusza Malika i wokalnych Małgorzaty Nowak porwała wszystkich do wspólnej zabawy. Przypomnieliśmy sobie również zabawy z dawnych lat, między innymi „Chodzi lisek…” „Raz dwa trzy…Baba Jaga patrzy” , „ Stary niedźwiedź „ i inne. Swoje zdolności rymowania zdaniami „na poczekaniu” zaprezentowała Wioleta Karpiel z Akademii z Charzewic.

Miło nam było gościć aktywnych uczestników zajęć dla osób 50plus, prowadzonych już od kilku lat w gminie Zakliczyn. Projekt jest współfinansowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki i Gminę Zakliczyn. Cotygodniowe zajęcia prowadzone są w miejscowościach: Zakliczyn, Charzewice, Wola Stróska, Ruda Kameralna, Gwoździec, Słona, Stróże, Paleśnica, Filipowice, Wróblowice przez opiekunów z grupy partnerskich organizacji.

Na uwagę zasługuje fakt, że cała impreza była przeprowadzono bez kosztowo, czyli metodą „po gospodarsku”. Każda Akademia przygotowała poczęstunek oraz potrawę do konkursu kulinarnego. Niektóre Akademie przygotowały nawet kilka potrwa i wypieków. Dyrekcja Szkoły w Paleśnicy zafundowała uczestnikom i gościom smaczny poczęstunek : kiełbaski i filety z grila.

Dziękuję wszystkim przybyłym na to spotkanie Akademiom. Dziękuję opiekunom poszczególnych Akademii – paniom: Teresie Nadolnik , Paulinie Byczek, Małgorzacie Nowak, Urszuli Mróz, Annie Moj Marii Kukulskiej, Ewie Krakowskiej za przygotowanie poszczególnych ośrodków Akademii do Senioriady. Dziękuję Dyrekcji Szkoły w Paleśnicy, szczególnie panu dyrektorowi Sylwestrowi Gostkowi oraz pani Annie Moj za przygotowanie sali, poczęstunku, wystroju i nagłośnienia.

A gdzie następna Senioriada? Podczas pożegnania padła propozycja organizacji kolejnej Senioriady w miejscowości Stróże. A więc do zobaczenia za rok! Jednocześnie informuję, że wspólnie z Gminą Zakliczyn staramy się obecnie o to, aby Akademie dla Aktywnych funkcjonowały również w 2017 roku.

Kierownik Akademii dla Aktywnych
Ewa Jóźwiak

senioriada senioriada senioriada
senioriada senioriada senioriada
senioriada senioriada senioriada
senioriada senioriada senioriada
senioriada senioriada senioriada
senioriada senioriada senioriada

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych